1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yıl 2016... Köle Sayısı Utanç Verici Boyutta!
Yıl 2016... Köle Sayısı Utanç Verici Boyutta!

Yıl 2016... Köle Sayısı Utanç Verici Boyutta!

HABEROLA.COM-Kölelik, insanlık tarihinin ilkel dönemlerinin kurumsal utançlarından biridir. İnsanlık gelişti, uygarlık ilerledi ya güya, kağıt üstünde...

A+A-

HABEROLA.COM-

Kölelik, insanlık tarihinin ilkel dönemlerinin kurumsal utançlarından biridir. İnsanlık gelişti, uygarlık ilerledi ya güya, kağıt üstünde kölelik uygulaması da sona erdi. Ama aslında bu çok büyük bir yalan. Kölelik sadece şekil değiştirdi ama uygulamada hala son derece canlı. 

Kölelik bitmediği için son durumumuz nedir diye araştırmalar da yapılıyor. İşte onlardan biri olan 2016 Küresel Kölelik Endeksi'ne göre 167 ülkede yaklaşık 46 milyon insan modern köleliğin bir türünü yaşıyor.

50 MİLYON KAYITLI KÖLE

BBC Türkçe'nin haberine göre; Merkezi Avustralya'da bulunan insan hakları grubu Walk Free Vakfı'nın hazırladığı Küresel Kölelik Endeksi'ne göre köleliğe mahkum doğmuş, seks işçiliği için kaçırılan, büyük borç sarmalına kıstırılmış ya da zorla çalıştırılan insanların sayısı 2014'te 35,8 milyonken bugün 45,8 milyona ulaştı.Rapora göre Türkiye'de 480 bin kişikölelik koşullarında yaşıyor.2016 endeks bulgularıaraştırma şirketi Gallup tarafından 167 ülkede yapılan araştırmaların yanı sıra 25 farklı ülkede 42 bin kişiyle yapılan anketler sonucu elde edildi.Raporda modern kölelik tanımı "Bir kişinin sömürü amacıyla bedeni üzerindeki ve çalışıp çalışmama kararı hakkındaki özgürlüğünün elinden alması" şeklinde yapılıyor.
Modern kölelik kavramında özgürlük tehdit, şiddet, baskı, gücün istismarı ve aldatma yollarıyla kişilerin elinden alınıyor.Sonuçta bu kişi içinde bulunduğu durumu terk edemiyor.Walk Free Vakfı'nın kurucusu Andrew Forest bu artışta dahaiyi veri toplamanın da payı olduğunu ancak küresel çapta evlerinden olan insanların ve göçmenlerin köleliğin her türüne daha fazla açık hale geldiğini aktardı.Dünyada modern köleliğin nüfusa oranla en yaygın olarak görüldüğü ülkelerin başında Kuzey Kore, Özbekistan, Kamboçya, Hindistan ve Katar geliyor.Çalışma kamplarının bulunduğu Kuzey Kore'de her 20 kişiden biri kölelik koşullarında yaşıyor.

KÖLE PAZARI TÜRKİYE'DE DE KURULUYOR!

Hindistan, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Özbekistan'da modern köle koşullarında yaşayan insanların sayısı tüm dünyadaki modern kölelerin yüzde 58'ini oluşturuyor.Sadece Hindistan'da 18.4 milyon köle yaşıyor.Türkiye'de ise bugün kölelik koşullarında yaşayan 480 bin insan var.En kötüden en iyiye doğru sıralanan endekste Türkiye 20. sırayla listenin ortalarında yer alıyor.Modern köleliğin en az görüldüğü ülkeler ise Lüksemburg, İrlanda, Norveç, Danimarka, İsviçre, İsveç, Avusturya, Belçika, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda.

AVRUPA DA KÖLELİĞİN MERKEZİ

Walk Free Avrupa'nın modern köleliğin en az görüldüğü bölge olmakla birlikte zoraki işçiliğin ve cinsel istismarın adresi olduğunu belirtiyor. Avrupa'ya mülteci ve göçmen akınının etkileri de henüz bilinmiyor.Rapora göre kölelikle mücadelede en az çaba harcayan ülkeler Kuzey Kore, İran, Eritre, Ekvator Ginesi ve Hong Kong.En çok çaba harcayan ülkelerin başında ise Hollanda, ABD, İngiltere, İsveç ve Avusturya geliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.