1. HABERLER

  2. GENEL

  3. WHO Dehşet Kürtaj Rakamlarını Açıkladı!
WHO Dehşet Kürtaj Rakamlarını Açıkladı!

WHO Dehşet Kürtaj Rakamlarını Açıkladı!

HABEROLA.COM-kadınlar ve erkekler birlikte olup bir de korunmayınca birlikteliğin sonunda yaşanan volkanik patlamanın hamilelik ile sonuçlanması en kuvvetli...

A+A-

HABEROLA.COM-

kadınlar ve erkekler birlikte olup bir de korunmayınca birlikteliğin sonunda yaşanan volkanik patlamanın hamilelik ile sonuçlanması en kuvvetli ihtimal. İşte bazen o volkanik patlamanın sonucu olan bebekler doğuruluyor bazen de daha doğmadan alınıyor, yani kürtaj yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, yani WHO, kürtaj ile ilgili rakamları açıkladı ki, tam anlamıyla dehşet.

Dünyanın sağlığını kendine iş edinmiş olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Guttmacher Enstitüsü'nün araştırmasına göre dünyada her yıl, hamile kalan her dört kadından biri kürtaj oluyor.

Lancet adlı dergide yayımlanan araştırma, her yıl 56 milyon kürtaj yapıldığını, bu rakamın da önceki yıllardan fazla olduğunu ortaya koydu.

YOKSULLAR DAHA ÇOK KÜRTAJ OLUYOR!

BBC Türkçe'nin haberine göre; Araştırmacılar refah seviyesi yüksek ülkelerde oranın daha düşük olduğunu, yoksul bölgelerde ise son 15 yılda kürtajsayılarında bir değişiklik kaydedilmediğini söylüyor.Uzmanlar doğum kontrol hizmetlerine yeni yaklaşımlar getirilmesi çağrısında bulunuyor.Bilim insanları, 1990-1994 arasında her yıl 50 milyon olarak kaydedilen kürttaj sayısının 2010-2014 arasında yılda 56 milyona çıktığını belirtti.İsteğe bağlı çocuk aldıranların sayısında artış daha çok gelişmekte olan ve nüfusun arttığı ülkelerde görüldü. Bu ülkelerde ayrıca çekirdek aile kurmak isteyenlerin de sayısı arttı.Yoksul bölgelerde kişi başına kürta rakamlarında durgunluk tespit edilirken daha zengin bölgelerde ise her 1000 kadından kürtaj yaptıranların sayısının 25'ten 14'e düştüğü görüldü.Araştırmacılar, kürttaj yasaklarının uygulamayı sınırlandırmadığını, aksine insanları yasadışı ve güvenli olmayan kürtaj yöntemlerine yönlendirdiğini savunuyor.Rapora göre her üç kadından birinin kürtaj yaptırdığı Latin Amerika, dünya genelinde kürtaj sayısının en yüksek olduğu bölge.Araştırmaya göre Batı Avrupa'da da kürtaj sayısında az bir artış kaydedildi. Uzmanlar bunun, Doğu Avrupa'dan göçün artmasıyla bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

DOĞUM KONTROLÜ BİLMEYEBİLİRLER!

Araştırmacılar, kürtajoranının yüksek olduğu ülkelerde doğum kontrol yöntemlerine ilişkin farkındalık olmayabileceğini söylüyor.Dünya Sağlık Örgütü'nden Dr Bela Ganatra "Araştırmamızdaki yüksek kürttaj oranları, etkin doğum kontrol hizmetlerini geliştirmemiz, yaygınlaştırmamız gerektiğini gösterdi" dedi.Dr Ganatra "Modern doğum kontrol yöntemlerine yatırım yapmak, kadınlar ve toplum için istenmeyen gebelik ve güvenli olmayan kürttajlardan daha az maliyetli olur" diye konuştu.Fakat araştırma, çözümün doğum kontrol yöntemlerini yaygınlaştırmayla gelmeyebileceğine de işaret ediyor.Çoğu kadın yan etkilerinden kaygı duydukları, 'damgalanmak istemedikleri' ve hamile kalmalarının düşük bir risk olduğunu düşündükleri için doğum kontrol yöntemlerine başvurmayı ve doğum kontrol hapı almayı reddettiklerini söyledi.California Üniversitesi'nden Dr Diana Greene Foster da ilgili makalesinde, 'herkese uyan tek bir teknolojik cevap olmadığını' kaydetti.Dr Foster, "Sağlık kaygıları ve doğum kontrol haplarının yan etkilerinden hoşlanmama öyle yaygın ki, bu durum, yeni yöntemler geliştirmeye ve doğum kontrol için kadın odaklı yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.