1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Volkan Bozkır da AB'ye Rest Çekti!
Volkan Bozkır da AB'ye Rest Çekti!

Volkan Bozkır da AB'ye Rest Çekti!

HABEROLA.COM-Avrupa Birliği vize serbestisi için Türkiye'nin mevcut terörle mücadele yasasını değiştirmesini de şartlar arasına koymuştu. Bu konuda ilk...

A+A-

HABEROLA.COM-

Avrupa Birliği vize serbestisi için Türkiye'nin mevcut terörle mücadele yasasını değiştirmesini de şartlar arasına koymuştu. Bu konuda ilk tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi ve Avrupa Birliği'ne rest çekti. Ve bugün... AB Bakanı Volkan Bozkır da rest çekip o yasayı değiştirmeyeceklerini açıkça deklare etti. 

Türkiye'nin AB ile ilişkilerini yöneten en üst kişi konumundaki Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'ye vize serbestisi konusunda yapılacak olağanüstü oturum öncesi, Ankara'nın terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmmayacağını söyledi.

BÖYLE BİR DÖNEMDE OLMAZ!

Bakan Bozkır Strasbourg'daki toplantı öncesi NTV televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye'nin terörle mücadele yasalarını tartışacak bir dönemde olmadığını belirtti.
Volkan Bozkır "Türkiye'de terörle mücadele kanuunundaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir. 450'nin üzerinde şehit verdiğimiz bir ortamda çok ciddi terör operasyonlarının sürdüğü bir ortamda terörle mücadele kanununun siyaseten Türkiye'de ele alınması mümkün değildir." diye konuştu.Bozkır, Strasbourg'daki temaslarında parlamentodaki grup başkanlarıyla görüşüp bu durumu ve Türkiye'nin görüşlerini aktarmaya çalışacağını anlattı.Bozkır "Burada kritik bu noktada parlamentonun doğru resme bakması önemli. Normal bir parlamento prosedürü gibi buna bakıp Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin çok önemli bir noktasında buna rutin bir kararla cevap verirse o zamman gerçekten hem kat edilen mesafe heba edilmiş olur hem de önümüzdeki dönem için bu Türkiye-AB ilişkilerinde menfi bir adımla karşı karşıya kalmış oluruz." dedi.Bozkır ayrıca terörle mücadele yasasından değişikliğin vize serbestisi anlaşmasının bir parçası olmadığını savundu.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

vize-bilmecesinde-son-durum-haberolacomAP ynai Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye'nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne ölçüde yerine getirdiği değerlendirilecek.Parlamento, Türkiye tüm kriterleri yerine getirmediğine kanaat getir takdirde konuyla ilgili yasal süreç tıkanmış olacak.Avrupa Birliği Komisyonu vize serbestisi için terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istemişti.Beş farklı adım sıralayan AB Komisyonu bunları, yolsuzlukla mücadele, verilerin korunması, tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği, Avrupa Birliği'nin polis örgütü EUROPOL'la daha sıkı işbirliği ve terörle mücadele yasaları ve uygulamalarının gözden geçirilmesi olarak sıralamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.