1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Vize Serbestisi Yalan Oldu!
Vize Serbestisi Yalan Oldu!

Vize Serbestisi Yalan Oldu!

HABEROLA.COM-Siyasi zemin o kadar kaygan ve oynak ki... HAVA bir anda değişiyor. Daha bir ayn öncesine rağmen AB ve Türkiye arasında bahar havası yaşanırken...

A+A-

HABEROLA.COM-

Siyasi zemin o kadar kaygan ve oynak ki... HAVA bir anda değişiyor. Daha bir ayn öncesine rağmen AB ve Türkiye arasında bahar havası yaşanırken şimdi yine hava kışa döndü. AB'nin ödül olarak vereceği Vize Serbestisi de böylece yalan oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye dahil bazı ülkelere tanınması planlanan Vize Serbestisi olayının gerekli durumlarda acilen askıya alınmasını öngören mekanizma konusunda uzlaştı.

AB ülkeleri Türkiye'ye Schengen Bölgesi için tanınması öngörülen vize serbestisi hakkınıngerekli olduğunda hızlıca devre dışı kalmasının önünü açtı.

ACİL FREN MEKANİZMASI DEVREDE!

DW TÜRKÇE'nin haberine göre; AB büyükelçilerinin Brüksel'de yaptıkları toplantıda, "acil fren" görevi görecek mekanizma konusunda uzlaşma sağladı. Söz konusu mekanizmanın sadece Türkiye için değil, AB ile vize anlaşması sağlayan bütün ülkeleri kapsayacağı duyuruldu.

Vize serbestisi konusundaki yeni uzlaşmanın cuma günü yapılacak AB İçişleri Bakanları toplantısında, yeniden ele alınmaksızın onaylanması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından Avrupa Parlamentosu konuyu ele alacak. Olası bir durumda vize serbestisi tanınan ülkeye altı aylığına yeniden vize zorunluluğu getirilebilecek.

ÇIKMAZ AYIN SON ÇARŞAMBASI BELKİ!

AB ve Türkiye arasında sağlanan mülteci anlaşması uyarınca Türk vatandaşlarına haziran sonundan itibaren Schengen Bölgesi için vize serbestisi tanınması planlanıyor. AB Komisyonu Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli 72 koşuldan çoğunu yerine getirdiğini, son beş koşulu daha tamamlaması halinde, vize serbestisinin tanınması yönünde tavsiye kararında bulunmuştu. Bu kriterler arasında en tartışmalı olanı 'terör' tanımının yeniden yapılması ve terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi. Türkiye bu konuda değişiklik yapılmayacağını duyurdu.

Avrupa Parlamentosu ise Türkiye'nin 72 kriterin tamamını yerine getirmesi halinde vize serbestisi konusunun gündeme alınacağını açıkladı ve bu konuda geri adım atılmayacağının sinyalini verdi.

YILANIN BAŞI YİNE ONLAR: ALMANYA İLE FRANSA!

AB'nin iki ağır topu Almanya ve Fransa'nın ortaklaşa hazırladığı, vize serbestisi konusunda 'fren' görevi görecek mekanizma, söz konusu ülkede yolsuzluk ya da organize suçların sayısında büyük oranda artış kaydedildiğinde devreye girebilecek.

Bunun yanı sıra terörizm gibi, kamu güvenliği ya da düzenin tehlikeye girdiği durumlarda da vize serbestisi askıya alınabilecek.

Avrupa Birliği'nde şimdiye dek yürürlükte olan hukuki düzenlemeye göre vizeserbestisi ancak herhangi bir gerekçe olmaksızın iltica başvurularında artış olması ya da oturum süresinin ihlal edilmesi gibi durumlarda askıya alınabiliyor. Almanya ve Fransa bu durumu 'karmaşık' olduğu ve 'uzun sürdüğü' gerekçesiyle eleştiriyor. Şimdi vizeserbestisi konusunda devreye girecek yeni mekanizma ile iltica başvurularının artması ya da oturum süresinin ihlali gibi konularda artış olup olmadığına yönelik tespit süresi altı aydan iki aya indirilecek. Rakamlardaki yükseliş için de bir önceki yılın aynı dönemi baz alınacak.

YENİ KRİTERLER

avrupa-birligi-yine-kulak-cekti-haberolacomYeni mekanizma ile birlikte kriterlerin yerine getirilip getirilmeyeceğini AB Komisyonu gözlemleyecek. AB ülkeleri vizeserbestisi tanınan ülke ile ilgili olarak soruntespit etmeleri halinde, Komisyon'a bizzat başvuruda bulunabilecek. Komisyon söz konusubaşvuruyu değerlendirerek, vize serbestisinin askıya alınıp alınmayacağı konusunda bir ay içinde karar vermek zorunda kalacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.