1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Venezuela Darbe ile Yüz Yüze!
Venezuela Darbe ile Yüz Yüze!

Venezuela Darbe ile Yüz Yüze!

HABEROLA.COM-Venezuela diye bir ülke var. Önceden de vardı aslında, yine var. Ama şimdi işler biraz karuıştı burada. Hugo Chavez'den sonra göreve gelen...

A+A-

HABEROLA.COM-

Venezuela diye bir ülke var. Önceden de vardı aslında, yine var. Ama şimdi işler biraz karuıştı burada. Hugo Chavez'den sonra göreve gelen Maduro epey bir çaba harcadı birlik ve beraberliği korumak için ama ekonomik kriz baş göstermeye başlayınca artık onun da sözü geçmez oldu. Ve her zaman her yerde işler karıştığı zaman olduğu gibi burada da ordu inisiyatifi ele almak üzere.

Siyasei kriz neyse de özellikle ekonomik krizin tırmandığı Venezuela'da olağanüstü hal durumunun ilandilmesinin ardından muhalefet lideri Henrique Capriles, orduya "Ya anayasanın yanında olun ya da (Devlet Başkanı Nicolas) Maduro'nun" çağrısında bulundu.

MADURO OHAL İLAN ETTİ!

BBC Türkçe'nin haberine göre Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ekonomik krizle mücadele için asker ve polise daha geniş yetki tanıyan 60 günlük olağanüstü hal ilan etti.Muhalif Capriles ise, yetkinin devlet başkanına anayasaya aykırı güçler tanıdığını savunuyor.Capriles, Venezuela halkına kararı tanımamaları ve Çarşamba günü sokaklara dökülmeleri çağrısında bulundu.Gazetecilere konuşan Capriles, "Biz Venezuelalılar, bu kararı tanımayacağız. Bu, Maduro’nın kendisini anayasadan üstün bir konuma getirmesidir" dedi.Capriles, "Bunu yürürlüğe sokmak için, savaş tanklarını ve askeri jetlerini konuşlandırmaya hazır olsa iyi olur. Ve silahlı kuvvetlere şunu söylüyorum: Doğrunun yanında olma, anayasayla mı yoksa Maduro’yla mı olacağınıza karar verme vakti yaklaşıyor" diye konuştu.Capriles, muhalefetin darbe çağrısı yapmadığını fakat Maduro’nun referandumla devrilmesi için yasal ve anayasal bir yol arayışında olduğunu söyledi.Veneuzela'da 60 gün geçerli olacak olağanüstü hal durumu, 60 gün daha uzatılabilir.Karar, Salı günü muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis'te reddedilmişti fakat Maduro, kararlarına uymayacağını ifade etti.Caracas’ta yabancı gazetecilere konuşan Maduro da "Ulusal Meclis’in geçerliliğini kaybettiğini ve yok olmasının ise an meselesi olduğunu" kaydetti.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!

Başkan Maduro, muhalefetin referandum için belirlenen süreyi geçirdiğini ve imzalarda sahtecilik yaptığını söyledi.Muhalif siyasetçiler, iki hafta önce referandum süreci için başlattıkları dilekçede 1.85 milyon kişinin imzasını topladı. Bu rakam, sürecin başlaması için yeterli görülen seçmen sayısının altında, yüzde 1 oranında kalıyor.Anayasaya göre devlet başkanı iktidarda kalırsa ve ikinci bir dilekçe yazılırsa, seçmenlerin yüzde 20’sinin, yani yaklaşık 4 milyon kişinin imzası gerekiyor.Fakat hükümet referanduma gidilmeyeceği kararı aldı.Maduro ABD'yi de ülkesine yabancı askerler konuşlandırma ve kendisini görevden uzaklaştırma planları yapmakla suçladı.Maduro, ABD'ye ait bir askeri uçağın geçen hafta iki defa izin almadan Venezuela hava sahasına girdiğini söyledi.Devlet başkanı, ülke dışındaki siyasetçilerin ve medyanın Venezuela’da müdahaleyi meşrulaştırmak için kaos olduğu izlenimi yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

BAŞKAN MADURO MEYDAN OKUDU!

Maduro, "Tüm bu operasyonun bir merkezi var ve eksenleri var: Madrid, Miami ve Washington. Ama planlama, yönetim, lobi faaliyetleri, güç ve fonlar için de bir merkezi var. Bu merkez Washington’da" dedi.Maduro, 'ülke içindeki huzurun kazanılması için' mücadeleye devam edeceği sözünü verdi.Maduro ayrıca, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in azil sürecine ve görevden alınmasına da atıfta bulunup süreci, "yabancı güçlerin desteklediği bir darbe süreci" olarak tanımladı.Maduro, "Yönetemediğin yeri böl. Kaos yarattılar. Şimdi de Venezuela'nın peşindeler" diye konuştu.Venezuela, yüksek enflasyon oranları, teml gıda sıkıntısıyla beraber ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya.Maduro, ülkenin 'elitlerini, kendi siyasi amaçları içinekonomiyi boykot etmekle' suçluyor.Muhalefet ise ekonomik krizin sorumlusunun Maduro ve selefi Hugo Chavez olduğu görüşünde.Maduro, Chavez’in ölümünün ardından 2013 yılında, altı dönem görevde kalmak üzere devlet başkanı seçilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.