1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ve Vize Serbestisi Yalan Oldu
Ve Vize Serbestisi Yalan Oldu

Ve Vize Serbestisi Yalan Oldu

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan vize serbestisi anlaşması tam nihayete erecekken işler karıştı. Ve beklenen oldu. Vize serbestisi resmen yalan...

A+A-

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan vize serbestisi anlaşması tam nihayete erecekken işler karıştı. Ve beklenen oldu. Vize serbestisi resmen yalan oldu. 

Resmen dedik ama henüz tam resmen değil aslında. Çünkü Lüksemburg'da bir araya gelen AB İçişleri Bakanları resmi karar almadı. Ancak vize serbestisi bekleyen ülkeler Türkiye, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova'nın durumunda yakın bir zamanda değişiklik olmayacağı belli oldu.

SÖZ VERİLMİŞTİ AMA...

DW Türkçe'nin haberine göre; AB Türkiye'ye mülteci anlaşması kapsamında vize muafiyeti sözü vermişti ancak içişleri bakanları koşulların yerine getirilmediği görüşünde. Bir Avrupalı diplomat vize muzafiyeti ile ilgili kararlarda siyasi gelişmelerin de dikkate alındığını vurguladı. Söz konusu diplomat, TBMM'de muhalif Kürt milletvekillerine yapılan baskı ve Türkiye kökenli Alman milletvekillerine edilen hakaretler gibi yaşanan siyasi gelişmelerin, vize konusunda karar vermek için doğru bir zaman olmadığını gösterdiğini belirtiyor. Buna ek olarak Türkiye vize muafiyeti için gerekli bazı koşulları yerine getirmiş değil. AB Komisyonu terörle mücadele yasasında reforma gidilmesini talep ediyor. AB Komisyonu haftaya Salı günü bu konuda yeni bir rapor sunacak. Almanya İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Lüksemburg’daki görüşmelerde vize uzlaşmazlığına karşın Türkiye ile mülteci geri kabul anlaşmasının tehlikede olmadığı yönünde görüş bildirdi. AB'ye üye ülkeler, AB Komisyonu ve Türkiye'nin bu yönde çalıştıklarını söyledi.

SAÇMA SAPAN TAVSİYELER

Mart ayındaki zirvede Türkiye'ye 1 Temmuz'dan itibaren vize muafiyeti sağlanması konusunda uzlaşılmıştı. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka bu tarihte uygulamaya başlanamayacağını teyit etti. Sobotka, vizenin kaldırılması durumunda AB için ortaya çıkabilecek sıkıntılara dikkat çekerek, pek çok Kürt kökenli Türkvatandaşının güvende olmadığı için mültec başvurusunda bulunabileceğini belirtti. Önce bu konunun masaya oturulup halledilmesini talep eden Sobotka aksi takdirde bu konunun Avrupa'ya ek bir yük getireceğini söyledi.

O ANLAŞMA YALAN MI OLDU?

Avrupa Parlamentosu'nun acil durum mekanizmalarını 1 Temmuz'dan önce onaylaması mümkün görünmüyor. Vize konusunda en erken kararın yaz tatilinden sonra, eylül ayında alınması bekleniyor. Bu nedenle Avrupalı diplomatlar Türkiye'ye vize muafiyetinin Ekim'den önce gerçekleşemeyeceği görüşünde. Türkiye ise vize sözünü tutması konusunda Avrupa'yı pek çok kez uyardı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu vize muafiyeti sağlanmaması durumunda mülteci anlaşmasına uymayacaklarını belirtmişti. Bu tepkiler karşısında AB İçişleri Bakanları da Türkiye'nin koşulları yerine getirmesi durumunda vize muafiyeti sağlanacağı şeklinde uzlaştıklarını ve koşulların da yerine getirilmediğini açıkladı.

MEMNUN OLAN YOK

vize-bilmecesinde-son-durum-haberolacomLüksemburg'daki içişleri bakanları zirvesinden Gürcistan, Ukrayna ve Kosova'ya da vize serbestisi kararı çıkmadı. Bazı Avrupalı diplomatlar bu üç ülke ile belli bir tarih belirlenmediğine dikkat çektiler. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka bu ülkelere vize serbestisi ne zaman sağlanacağının değil, güvenlik risklerinin ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu belirtti. Sobotka, zaten zor durumda olan Schengen Bölgesi'nde daha çok sıkıntı yaşanmaması gerektiğini söyledi. Örneğin Gürcistan vize muafiyeti konusunda teknik ve siyasi koşulları yerine getirmesine karşın Almanya bu konuda kaygılı. Gürcistan'dan Almanya'ya gelenlerin işlediği hırsızlık ve diğer suçlarda artış kaydedildiği belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.