1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiyeliler İngiltere'ye Vizesiz mi Girecek?
Türkiyeliler İngiltere'ye Vizesiz mi Girecek?

Türkiyeliler İngiltere'ye Vizesiz mi Girecek?

HABEROLA.COM-Türkiyeliler Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girecek diye yüzyıllardır uğraşıyoruz, olmuyor. Almıyor adamlar. Sevmiyorlar bizi. Ama bir...

A+A-

HABEROLA.COM-

Türkiyeliler Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girecek diye yüzyıllardır uğraşıyoruz, olmuyor. Almıyor adamlar. Sevmiyorlar bizi. Ama bir yandan ayar veriyorlar. Aslan olun kaplan olun olmadı biraz da tazı olun vize serbestisi getireceğiz. Ama yapmıyorlar. Yani bizi o bu şu yaparken aslında eşşek yerine koyuyorlar. Alın işte. AB bitti şimdi de İngiltere yalanı başladı. Ama neyse ki haberola.com yemiyor bu yalanları.

İngiliz Sunday Times’ın ulaştığı Birleşik Krallık diplomatlarının iç yazışmalarına göre İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas’ın ‘özel pasaport’ sahibi Türkler için İngiltere’ye vizesiz giriş hakkı tanınmasını önerdiği ortaya çıktı. ‘Yeşil pasaport’ olarak bilinen ‘Hususi Damgalı Pasaport’ sahibi yaklaşık 1.5 milyon Türk vatandaşı bu kapsama giriyor. Londra, belgeleri doğruladı ama böyle bir planları olmadığını belirtti.

BAZILARI İÇİN OLABİLİR

Hürriyet'in haberine göre; TÜRKİYE’nin, Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı vizesiz seyahat anlaşmasının ne zamanu ygulamaya geçeceği konusunda belirsizlik sürerken, AB üyesi olmasına rağmen Schengen Bölgesi’nde yer almayan İngiltere’nin Türk vatandaşlarına AB’den bağımsız olarak vizesiz giriş hakkı tanımayı ele aldığı ortaya çıktı. İngiltere, Schengen Bölgesi dışında olduğu için AB’nin Türkiye ile yaptığı anlaşma bu ülke için bağlayıcı değil. İngiliz gazetesi Sunday Times’ın diplomatik belgelere dayandırdığı haberine göre İngiliz diplomatlar, Türk hükümet yetkilileri, bazı memurlar, kamudagörevli öğretmenler ve onların ailelerine İngiltere’ye vize olmadan giriş hakkı tanımayı gündemlerine aldı.

ASLINDA CİDDİYE ALINIR YANI YOK

İngiliz yetkililerin yaptığıbu sınıflandırma yaklaşık 1.5 milyon Türk vatandaşını kapsıyor. Habere göre İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği 5 Mayıs tarihli bilgi notnda “Eğer AB vize serbestisi verilirse, bizim de Türkler için vizesiz seyahat konusundaki çizgimizi geliştirmemiz gerekecek. Seçeneklerimizden biri özel Türk pasaportuna sahip olanlara yeniden vizesiz giriş hakkı tanımak. Bu bir risk olmakla beraber Türkiye’ye önemli ve sembolik bir jest de olacaktır” ifadelerini kullandı.

YA OLMAZSA?

m16-uyardi-turkiyeliler-vizesiz-girerse-avrupa-yanar-haberolacomAncak Douglas, AB ile Ankara arasındaki vizesiz seyahat anlaşması hayata geçezse Türk hükümetinin mültecilerin Avrupa’ya ulaşması için geçişi serbest bırakma tehdidini hayata geçirebileceğini de ekledi. İngiltere’nin Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Nick Pickard ise 13 Mayıs’taki bilgi notunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem AB üyeliğini hem de vize serbestisini istediğini aktardı. Pickard’ın verdiği bilgilere göre AB, İngiltere’nin birlikte kalıp kalmamayı oylayacağı 23 Haziran’daki referandum öncesi Türkiye ile vize konusunda adım atmak istemiyor. İngiliz diplomat Pickard, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Avrupa danışmanı Uwe Corsepius’un, AB Komisyonu’nun temmuzdan önce Türkiye ile tansiyonu yükseltmekten sakınacağını söylediğini de aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.