1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiye'den AP'ye Resmi Rest: Al O Raporu Dedik ve...
Türkiye'den AP'ye Resmi Rest: Al O Raporu Dedik ve...

Türkiye'den AP'ye Resmi Rest: Al O Raporu Dedik ve...

HABEROLA.COM-Avrupa ile Türkiye arasında uzun zamandır esen soğuk rüzgarlar az biraz daha soğudu. Avrupa Parlamentosu bir rapor hazırlamıştı anımsarsanız....

A+A-

HABEROLA.COM-

Avrupa ile Türkiye arasında uzun zamandır esen soğuk rüzgarlar az biraz daha soğudu. Avrupa Parlamentosu bir rapor hazırlamıştı anımsarsanız. Biz de o raporu beğenmemiştik ve tepki göstermiştik. İşte bugün o tepki ete kemiğe büründü ve al o raporu başına çal meali ile okunacak bir karşı hamle yaptık. 

Asya değil, Afrika değil, Antartika değil ama Avrupa Parlamentosu’nun Hollandalı üyelerinden Kati Piri tarafından hazırlanan ve sond önemlerin en olumsuz belgelerinden biri olan Türkiye raporu herhangi bir işleme konulmaksızın iade edildi.

O RAPOR GELDİĞİ GİBİ DÖNDÜ

Hürriyet Gazetesi'nden Güven Özalp'in haberine göre; 14 Nisan’da AP’de yapılan oylamada 133 oya karşı 375 oyla kabul edilen belge Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel tarafından AP’ye geri gönderildi.

Türkiye, Gezi olaylarından bu yana yayımlanan ve Ankara açısından ‘kabul edilemez’ unsurlar içeren AP belgelerini geri gönderme politikası izliyor. Yenel tarafından iade edilen belge, geri gönderilen ikinci Türkiye raporu. Geri gönderilen belgeler toplamı ise 6’yı buldu. Normal şartlarda Türk makamlarına üç hafta içinde ulaştırılan belgenin bu kez iki ay aradan sonra gelmesi dikkat çekti.

Belge, özellikle basın özgürlüğü ile Kürt sorunu bağlamındaki bölümlerindeki eleştirilerle dikkat çekiyor. AB ile 11 yıldır müzakere sürecinde olan bir aday ülkeye yönelik olarak normalde üyelik için karşılanması gerekli Kopenhag kriterlerine “yakınlaşma” mesajı öne çıkması gerekirken; Türkiye raporunda, “Kopenhag kriterlerinden uzaklaşma” mesajı verilmesi en çarpıcı vurguyu oluşturuyor.

ENDİŞELİLERDİ

Türkiye’de yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik alanlarında acilen reformlara ihtiyaç olduğunun altının çizildiği belgede, “AP, Türkiye’de demokrasi ve hukuk devleti alanlarındaki gerilemenin ışığında reformlardaki genel hızın son yıllarda belirgin şekilde yavaşlamasından ve yargının bağımsızlığı, toplanma ve ifade özgürlüğü, insan haklarına ve hukuk devletine saygı gibi bazı ana alanlarda giderek Kopenhag kriterlerinden uzaklaştıran gerileme olmasından derin endişe duyar” ifadeleri kullanıldı.

KIRMIZI ÇİZGİ DE VAR

avrupa-birligi-turkiyeye-vize-kazigi-atacak-mi-haberolacomBasın özgürlüğüne verilen önemi net şekilde yansıtan, PKK konusunda önceki yıllara oranla daha net ve Türkiye’nin beklentilerine daha uygun bir yaklaşımın yer aldığı belgede, örneğine genelde rastlanmayan şekilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’ne yönelik açıklamaları nedeniyle kınanmıştı. Raporda, Türkiye tarafından “kırmızı çizgi” olarak kabul edilen “soykırım” atfı da yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.