1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye ve Türkiye Barışacak mı?
Suriye ve Türkiye Barışacak mı?

Suriye ve Türkiye Barışacak mı?

HABEROLA.COM-Suriye'nin eski Ankara büyükelçisi Nidal Kabalan, iki ülkenin ve bölgenin çıkarları için Ankara ve Şam arasında ilişkilerin düzeltilmesi...

A+A-

HABEROLA.COM-

Suriye'nin eski Ankara büyükelçisi Nidal Kabalan, iki ülkenin ve bölgenin çıkarları için Ankara ve Şam arasında ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Kabalan'a göre bunun yolu ise Türkiye'nin Suriye politikasını değiştirmesinden geçiyor.

ŞAM ANKARA İLE İLİŞKİLERİ DÜZELTMEYE HAZIR!

Şam'dan telefonla BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kabalan, "Türkiye'nin sınırlarını kontrol etmesi ve teröristlere yardımı kesmesi durumunda" Şam'ın Ankara'yla ilişkileri düzeltmeye hazır olduğunu belirtti.Kabalan, "iki ülke arasındaki dolaylı görüşmelerin varlığının kendisini şaşırtmayacağını" kaydetti.Suriye'nin kuzeyindeki Rojava Federasyonu ilanınatepki gösteren eski iplomat, "savaş sonunda özerklik dahil her konunun müzakere edilebileceğini ancak ülkenin bölünmesine izin verilmeyeceğini" söyledi.Kabalan, PYD-YPG'yi kastederek, "Amerika ve Amerikalılarla birlike hareket edenlerin bölgede geleceğinin olmadığı" yorumunu yaptı.

BİNALİ YILDIRIM SİNYALİM VERMİŞTİ

BBC Türkçe'nin haberine göre Geçen hafta, Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümet'in programını açıklarken, "Düşmanlarımızın sayısını azaltıp dostlarımızın sayısını artıracağız" dedi.Bazı uzmanlar bununSuriyeile ilgili olabileceği yorumunu yapıyor.Son dönemde hükümete yakın gazetelerde Türkiye'ninSuriye politikasını değiştirmesigerektiğine dair yazılan köşe yazıları da dikkat çekiyor.Son olarak Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül 30 Mayıs'ta, Türkiye'ninSuriye politikasında değişikliğin "muhtemel, hatta zorunlu olduğunu" yazdı.Ancak Karagül yazısında şunu da vurguladı:"Değişiklik, geri adım anlamına gelmiyor".Bütün bu gelişme, açıklama ve iddialar, "Türkiye ve Suriyearasındaki ilişkiler değişecek mi?" sorusunu gündeme getiriyor.

EL ALTINDAN BARIŞ SAĞLANDI MI?

Bu konularla ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayanSuriye'nin eski Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan öncelikle, aracılarla görüşme olasılığına işaret ediyor.Şam merkezli düşünce kuruluşu "SuriyeStratejik Türkiye Çalışmaları Merkezi"nin başkanı da olan Kabalan bu konuda şu yorumu yapıyor:"Kişisel olarak Türkiye ve Suriye rasında, en azından üst düzeyde, doğrudan bir görüşme yapılmış olabileceğine dair şüpheliyim."(Alt düzeyde) Görüşmeler gerçekleştirilmiş olabilir. Buna dair bir kanıtım yok ancak bazı tür mesajların bazı aracılar tarafından Türkiye ile Suriyearasında aktarılmış olması beni şaşırtmaz."Ancak bunun (doğrudan görüşmelerin) hem Türkiye hem de Suriye'nin çıkarına olduğunu düşünüyorum."

BAKALIM NELER OLACAK!

suriye-turkiye-barisacak-mi-nidal-kabalan-haberolacomPeki, Türkiye ve Suriyearasındaki ilişkilerin iyileşmesi mümkün mü?Kabalan bu soruyu yanıtlarken, "bunun sadece mümkün değil gerekli olduğunu da" belirtiyor:"Türkiye bu savaştan siyasi, ekonomik ve sosyal olarak zarar gördü. Türkiye, AB ve Arap dünyası içinde Türk hükümetini, Suriye'de akan kanı durdurmada pozitif bir rol oynamaya çağıran sesler yükseliyor. AK Parti içinde de bu sesler var."Terörizme karşı birleşik bir cephe kurmanın insanlığın yararına olduğunu düşünüyorum."İnanıyoruz ki, Türkiye'nin teröristleri Suriye'ye, kendi sınırından sokmaya son vermeden, Suriye'deki akan kan bertaraf edilemez.Kabalan, Türkiye'nin adım atması durumundaSuriye'nin de buna karşılık vereceğini savunuyor:"Eğer Türkiye samimi olarak Suriye'ye yönelik tutumunu değiştirir, pozitif bir rol oynar ve yeni bir sayfa açarsa, inanıyorum ki Suriyeyönetimi, tüm dargınlıklara rağmen böyle bir şeyi hoş karşılayacaktır.Eski büyükelçi, "Suriye'nin Türkiye'yle mümkün olduğu kadar iyi ilişkiye sahip olmak istediğini" belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.