1. YAZARLAR

  2. Salih GÖLLÜ

  3. Stres Yapmayın! Gamsız Olun!
Salih GÖLLÜ

Salih GÖLLÜ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Stres Yapmayın! Gamsız Olun!

A+A-

Kapitalizm ve modern hayatın tanımlayıp, icat edip, bize itelediği yeniliklerden birisi de strestir. Öyle büyük bir sorundur ki stres çağımızın vebası kanser başta birçok hastalığın tetikleyici olarak gösteriliyor.

Peki nedir Stres?

Sözlük olarak Stresin iki manası var;

  1. HEKİMLİK TERİMİ

Ameliyat şoku, travma, soğuk, heyecan gibi etkenlerin organizmada, iç organlarda ve metabolizmada oluşturduğu bozuklukların tümü.

  1. RUHBİLİM TERİMİ

Kişide, birtakım sorunların yol açtığı coşkusal, ruhsal gerilim.

Yani kısaca stres, Bireyin kendini huzursuz veya baskı altında hissettiğinde verdiği fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışsal tepkiler bütünü…

Elbette stresin neden kaynaklığını da açıklıyor bize modern tıp. Neymiş sebep, “Kişinin haksızlığa uğradığını düşünmesi engellenmeler,savaş, huzursuz yaşam koşulları, taşınma, zorundalıkla yapılan şeyler, ırkçılığa maruz kalma, çeşitli kaygı ve korkular,ayrılık boşanma, iş yoğunluğu ve doyum sağlayamama, sakatlık, kazalar, çatışmalar ve kararsızlıklar, Bireyin birden fazla konu arasında seçim yapma durumunda yaşadığı kararsızlık ve belirsizlik durumları, rol çatışmaları yaşaması örneğin; mesleği ile anneliği arasında denge kurmaya çalışan bir anne baba olmak, çatışan fikirler içerisinde olmak, karar verme aşaması, belirsizlikler, Baskılar, beklentileri karşılama çabaları, kişinin kendini gerçekleştirme yaşamdan doyum sağlamaya yönelik çabaları…”

Kurgu güzel! Bunun için nasıl bir çözüm öneriyorlar o daha bir ilginç.

Stresle başa çıkmanın yolları, stresten kurtulmanın förmülleri, 10 adımda stresi atın vb. başlıklar altında binlerce çözüm önerisi ve tabii kapitalizmin olmazsa olmazı bir SEKTÖR oluşturacak tedavi arayışları…

Stres topu, stres bileziği, stres çarkı, stres bilyeleri gibi binlerce üründe bu modern hastalık tanımının çözümleri olarak önümüze konuluyor, kredi kartı ekstrelerimize yansıyor.

Elbette reçete şeklinde sunulan garip, kurtulma önerileri var. Sanki herkes kendi işinin patronu ve hayat sadece BEN MERKEZLİ akıyor temel kanısı üzerine sunuluyor bu çözüm önerileri.

Mesela Ne Öneriyorlar;

Stres ile Başa Çıkma - Acil çözümler:

  • Elinizdeki İşi Bırakın Ve Gerginliğinizin Farkına Varın

Neyi bırakıyorsun? Adam bir inşaatta amele ve sırtında çimento çekiyor veya bir fabrikada bantta çalışıyor. Elini işten çekerse o çimento torbası patlar ki adamın bir günlük yevmiyesinden pahalı. Bandı bıraksa görevi olan paketlenecek ürün zincirleme sona doğru birikecek. Bu sırada başındaki şef, usta başı veya vardiya amiri ne der? Dediği yeni bir strese sebep olur mu? He gerginim ben ne yapacam? Farkedince “Elinizdeki işi bırakın!” herkes ressam ya fırçayı bırakacan elinden tamam. Ama belediye otobüsü şoförüysen direksiyonu bırakma hakkın var mı veya kenara çekip, şöyle 5-10 dk. Beklesen hangi psikopat yolcunun sende stres atacağını kimse söylemiyor.

  • Yavaş Ve Ağır Bir Şekilde Nefes Alıp Verin.

İşi yavaşlatmadığımız sürece bunu yapabiliriz.

  • Hareket Edin! Esneme Hareketleri, Hafif Egzersiz Veya Mümkünse Kısa Yürüyüş Yapın.

Günde 10 saat ayakta veya ağır işte çalışan birisinin stresten kurtulma ihtimali yok! Adam zaten sürekli hareket ediyor. Hadi esnedi diyelim bu neyin egzersizi? Oradan şantiye şefi bağırmaz mı? “Öyle yapma 3. Kata tuğla kata tuğla çek, bir işe yarasın” Kısa Yürüyüş de iyiymiş. Maden çalışıyorsunuz ve KISA YÜRÜYÜŞ izni alacaksınız ve bunu yapmak için yerin bin metre altından yukarı çıkıp, veya inşaatın 30. Katından aşağı inip, yürüyüş yapacan. Adamın zaten dini imanı gevlemiş, olmadık yerlerinden terliyor ama stresten kurtulmak için kısa yürüyüş yapması gerekiyormuş!

  • Mola Verin! Gerginlik Ortamından Uzaklaşmaya Çalışın.

İşçilerin molaları bellidir. Bunun dışında kaç kez hacete gidecekleri bile gözetim altındadır. Ha babanın yanında çalışıyorsan veya serbest meslek sahibiysen sorun yok. Zaten dünya nüfusunun ekserisi patron olduğu için çözüm mükemmel!

  • Gözlerinizi Kapatın Ve Kendinizi Güvende Hissettiğiniz Bir Yeri Hayal Edin.

“Mesai saatinde Uyukluyor musun?” diye işten atılmak istiyorsanız çok iyi fikir. Elbette iş sadece gözleri kapatmakla bitmeyecek. Kimisi gözünü kapatınca sıcak, mutluluk dolu evini kimisinin ise geçen ay yatıramadığı kira sebebiyle ev sahibiyle karşılaşma ihtimali veya denkleştiremediği doğalgaz parası yüzünden kesilme olasılığını, ya da çocuğunun okula hala hırka ile gidiyor olması hayali gelebilir. Gitti mi stres?

Bazı otoriteler ise Şekerleme Yapın, Öncelik sıranızdan çıkarın, ALDIRMAYIN, Yoğa Yapın, Dinlenin gibi öneriler sıralıyorlar.

Kısaca günde 10 saat beden gücü ve asgari ücretle çalışan birisinin stresten kurtulma şansı yok! Ben onu anlıyorum. Çünkü çözüm önerilerin hiçbirisi böyle bir kişiye yönelik değil. Azınlıkta oldukları için olabilir mi acaba?

 

İnsanın Dertli olması, duygusal zekasının gelişmiş, diğergamlık yetisinin güçlü olması ile stres konusunda ise kimse bir bağlantı kurmuyor. Bunların stres dediği İNSAN OLMANIN, DUYARLI BİR YÜREK TAŞIMANIN sonuçlarıdır.

Sabah evden çıkmışsınız tir tir titreyen ufacık çocuklar eve gitmeye çalışıyor, sokak başındaki bir çöpü bir kadın eteklerine yapışmış iki bebesiyle karıştırıyor, karşı komşunuzun evine haciz gelmiş, sizin evde elektrikler kesilmiş… Ama siz aldırmayın, başınızı başka tarafa çevirip, derin derin 3 kez birer dakika nefes alın. Bunu 5 kez tekrar edip, kısa bir yürüyüş yapın, mümkünde eve dönüp, kısa bir şekerleme yapın…

Artık dünya yansa umrunuzda olmaz. Siz bi yerinizde uçan sineklerle ilgilenin. Haberleri de öyle fazla izlemeyin çok stres yapar.

Gamsız olun bakın stres kalıyor mu?

Herkes dizi film hayatı yaşıyor ve stresi biz kendimiz meydana getiriyoruz ya tedavisi de bizde…!

Hadi la ordan… Siz gerçek Hayatı pembe dizi mi sanıyorsunuz?

Diğer taraftan 39 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma aslında “ÇOK STRESLİYİM KARDEŞ” diyenlerin aslında hastalık hastası olan ve tıpta karşılığı olan gerçek hastalık sahibi olduğunu ortaya koymuş.

Çünkü 5 yıl boyunca takip edilen bu deneklerden %43’ü bu beş yılda ölmüş. İşin garibi aynı yüzde %43 aynı zamanda deneklerin %56’sını oluşturan ve “Stresin sizi ölüme yaklaştırdığını, hastalıkları arttırdığına inanıyormusunuz?” sorusuna EVET diye cevap verenlermiş.

Yani HASTA ETMEYİN ADAMI…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.