1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Sporda Doğru Zamanlama Hafızayı Kurtarıyor!
Sporda Doğru Zamanlama Hafızayı Kurtarıyor!

Sporda Doğru Zamanlama Hafızayı Kurtarıyor!

HABEROLA.COM-Spor için en doğru zaman hangisi? Sabah mı? Akşam mı? Öylen ya da ikindi mi yoksa yatsı mı veya kuşluk vakti mi? Olmadı gece yarısı mı?...

A+A-

HABEROLA.COM-

Spor için en doğru zaman hangisi? Sabah mı? Akşam mı? Öylen ya da ikindi mi yoksa yatsı mı veya kuşluk vakti mi? Olmadı gece yarısı mı? Bu soruları sonsuz uzatabiliriz. Ama önemli olan doğru yanıtı bulmak ki, o yanıt bulundu. İşte spor için en doğru zamanlama ve o zamanlamanın faydaları.

Yapılmayan araştırmaları bilmiyoruz ama yapılan araştırmalara göre, öğrenimden dört saat sonra yapılan yoğun fiziksel aktivite, öğrenilen bilgilerin hatırlanmasında faydalı oluyor.

SPOR YAP, BEYNE PROTEİN GİTSİN KAFA Bİ MİLYON OLMASIN!

BBC Türkçe'nin haberine göre; Spor faaliyetinin beynin hafızayla ilgili bölümünde protein salınmasını sağladığı biliniyordu.Ancak bu son araştırma sporun zamanlamasının da önemli olduğunu gösterdi.Current Biology dergisinde yayımlanan, Hollandalı bilim insanlarının çalışması için 72 insan üzerinde deneyler yapıldı.Buna göre bir şey öğrendikten birkaç saat sonra yapılan spor hemen dersin ardından yapılan spordan daha etkili.Bir deneyde 40 dakikalık bir dersin ardından 72 kişi farklı gruplara ayrıldı.Buna göre bir grup dersten hemen sonra sporyaparken, ikinci grup dört saat sonra spor yaptı, üçüncü grup ise hiçbir fiziksel faaliyette bulunmadı.Spor faaliyeti olarak egzersiz bisikletinde 35 dakika yogun çalışma yapıldı.

ÖYLE HER AKLINIZA GELDİĞİNDE HOPLAMAYIN

İki gün sonra gruplar teste tutuldu ve ikinci grup hafıza sınavında en iyi performansı sergiledi.Manyetik rezonans görüntülemesinde beynin hippocampus denilen öğrenme ve hafızayla ilgili bölümünde ikinci gruba ait beyin faaliyeti çok daha keskindi.

HAFIZA İÇİN BİREBİR

sporda-dogru-zamanlama-hafizayi-kurtariyor-haberolacomFiziksel faaliyet yapan bedende üretilen dopamin ve norepinefrine gibi kimyasal bileşimlerin hafızayı güçlendirdiği düşünülüyor.Hollanda'da Donders Beyin, Bilişsel ve Davranış Enstitüsü'nün baş araştırmacısı Guillen Fernandez "Sonuçlarımız bize zamanlı fiziksel egzersizin uzun vadeli hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor ve eğitim ile tıbbi alanda sporun potansiyelinin altını çiziyor" dedi.Fernandez zayıf hafızaları güçlendirmek için sporun faydalı olduğunu da söyledi.Ancak henüz neden sporun hafıza üzerinde bir kaç saat sonra daha fazla faydası olduğu açık değil.Araştırma ekibi şimdi sporun zamanlamasının öğrenme ve hafıza üzerindeki etkisini çalışmayı planlıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.