1. YAZARLAR

  2. Engin KAŞDAŞ

  3. Sözde “Adalet” yürüyüşü ve “bana arkadaşını söyle” gerçeği...
Engin KAŞDAŞ

Engin KAŞDAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sözde “Adalet” yürüyüşü ve “bana arkadaşını söyle” gerçeği...

A+A-

Sözde “Adalet” yürüyüşünden ve Maltepe’deki mitingden akılda kalan kısa bazı notlarla hafıza tazeleyelim…

Mesela kimler vardı o provokasyon kokan, çok da yasal olmayan, 25 gün süren 450 kilometrelik podyumda? Ya da kimler destek verdi? Bazılarını şöyle sıralayalım:

Gamze Akkuş İlgezdi: CHP Milletvekili, rezidans kraliçesi. PKK’nın Suriye kolu PYD'ye katılıp Kobani'de öldürülen teröristin cenazesinde boy göstermiş, döktüğü gözyaşları ile hafızalarımızda yer edinmişti. Sizce kimin için “Adalet” istiyor İlgezdi?

Mahmut Tanal: CHP Milletvekili. FETÖ’nün finans ve medya ayağına yönelik operasyonlarda en çok gördüğümüz isimlerin başında geliyor. Bank Asya şubelerinin önünde nöbet tutup hesap açtıran, kapatılma süreçlerinde FETÖ yayın organlarına siper olmak için nöbet tutanlardan. Gezi olaylarında “her yer Taksim, her yer direniş” sloganları eşliğinde milleti sokaklara davet eden Mahmut Tanal, 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminde milleti evlerine davet etmişti.

Murat Emir: CHP Milletvekili. Teröristlere “teröristte olsa en azından yargılanma hakkı vardı. kimseyi sokağa çıktı diye, sokağa çıkma yasağını ihlal etti diye yok etme, öldürme hakkınız devlette olsanız yok, cumhurbaşkanı da olsanız yok” sözleri ile sahip çıkmıştı. Adalet istiyor; acaba kimin için..!

Sezgin Tanrıkulu: CHP milletvekili. Habur’dan giren PKK’lı terörist grubun avukatlığını üstlenen isim. Aynı zamanda terörist cenazelerinin müdavimi olarak bilinir. PKK kanalına çıkıp devlete “(Tutuklanan HDP milletvekillerini işaret ederek) Türkiye için bedeli çok ağır olur” şeklinde tehditler savurmasından da tanırız onu. Kılıçdaroğlu’nun başlattığı sözde “Adalet” mitingine tam destek verenlerden. Kimin için adalet istediğini siz tahmin edin.

Eren Erdem: CHP’nin hani şu "Türkiye ile İran savaşırsa, İran'dan yana olurum" diye sosyal medyada paylaşım yaptığı öne sürülen milletvekili. Ama biz onu FETÖ’nün tetikçi yayın organı “Karşı” gazetesi ve 25 Aralık kumpasındaki rolü ile biliriz. Bunun için hakkında fezleke hazırlandı. Eren Erdem ile ilgili de yazılacak, çizilecek çok şey var. Varın kimlerin ne için “Adalet” istediğini siz düşünün.

Füsun Demirel: Sanatçı olarak bilinen, terörist sevicilerden. Gerçek yüzü “gerilla annesi oynamak isterim” sözlerinin ardından ortaya çıkmıştı. Malum kesimin kol kanat gerdiği isimlerden.

Kemal Alemdaroğlu: 28 Şubat zulmü denince akla gelen ilk isimlerden, başörtüsü düşmanlığı, ikna odalarının mucitliği vesaire vesaire… Adalet arıyor olması ne ilginç değil mi?

HDP'liler: Bunun açılımı çok fazla. “Bölücü terör örgütünün siyasi uzantısı” olma vasfının yanında Türkiye, Hükümet, Akparti ve Recep Tayyip Erdoğan karşıtı her türlü organizasyonun içinde, CHP ile dirsek ötesi omuz temasında, sözde “Adalet” için onlar da yollara düştü. Kandıra’da Kılıçdaroğlu ile kol kola girdiler. Podyumda boy gösterdiler, İmralı’daki bölücü başı için, içerideki eş genel başkanları ve milletvekilleri için “Adalet” istediler. Kimsenin, bu adalet istenenlerin suçunu sorgulamayacağını düşündüler sanırım… Sözde “Adalet” yürüyüşünün mimarları, organizatörleri, yürüyenleri de sorgulamadı.

Ahmet Türk: Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek soruşturması kapsamında yargılanıyor. HDP’li Mardin'in eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk Sağlık gerekçesiyle tahliye edilmişti ama 40 derece sıcakta yürüdü bana mısın demedi..! Ne enteresan değil mi? Bir dönem tiyatro sahnesinde “şahin” / “güvercin” seçmelerinin “güvercin” kılıklısıydı.


Barış Yarkadaş: CHP’nin gazeteci kökenli milletvekillerinden. Hani şu 100 kitabını 35 bin liraya fatura ettiren isim. O da Adalet istiyor..!

Hüsnü Bozkurt: CHP Konya milletvekili. Hani şu, 16 Nisan referandumu öncesi milleti İzmir’den denize dökmekle tehdit eden isim. Merak edilen şu; kime adalet için yürüdü Hüsnü Bozkurt?

Hasip Kaplan: HDP eski Milletvekili… Maltepe mitinginin ardından sosyal medya hesabından yaptığı skandal paylaşımla sözde “Adalet” yürüyüşü sarhoşluğu yaşadığı gözlendi. Hasip Kaplan, paylaşımında FETÖ’ye de selam çakarak “Yenikapı ruhu öldü, Biji (yaşasın) Maltepe ruhu..!” mesajını verdi.


Figen Yüksekdağ: HDP’nin tutuklu eş genel başkanı. Hani şu sırtını terör örgütlerine yaslayanlardan. Cezaevinden sözde “Adalet” yürüyüşüne “Kemal Kılıçdaroğlunun başlattığı ve her kesimden hak ve adalet gönüllülerinin büyüttüğü yürüyüşün bu kavşağında yolunuzun açık olmasını diliyorum” ifadeleri ile destek verdi.

Nurettin Demirtaş: Terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden olan Nurettin Demirtaş, aynı zamanda HDP'nin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi. PKK olarak yürüyüşe destek olduklarını ifade eden Demirtaş, yürüyüşün Edirne için değil İmralı için uzatılmasını istemiş, İmralı'nın kapıları açılmadan adaletin sağlanamayacağını savunmuştu.

ANF: Terör örgütü PKK’nın yayın organı. ANF, yaptığı haberlerle sözde “Adalet” yürüyüşünün her aşamasına destek verdi.

Mustafa Karasu: Bölücü terör örgütü PKK’nın sözde elebaşlarından. Kanlı terör örgütünü “demokrasi güçleri” olarak nitelendiren Karasu, “Eğer bundan sonra demokrasi güçleri ve CHP doğru politikalar yürütüp adımlar atacaksa bu gerçekler bilinmelidir. Bu gerçekleri CHP bundan sonra başarılı olması ve demokrasi mücadelesinde etkin yerini alması için hatırlatma gereği duyduk. Ancak şu anda yapılan Adalet Yürüyüşü doğru bir adımdır. Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından önemli gelişmelere yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı. Mustafa Karasu ayrıca 23 Haziran'da PKK’nın yayın organı Özgür politika gazetesinde ''Adalet Yürüyüşü”ne destek yazısı kaleme almıştı.

Hasan Cemal: Sözde gazeteci. Terör örgütüne yönelik operasyonların yürütüldüğü bir dönemde Kandil'de PKK yöneticileriyle görüşen, hendek başında pozlar veren Hasan Cemal, sözde “Adalet” yürüyüşünde boy gösterdi. Kılıçdaroğlu ile görüşerek elinde taşıdığı “adalet” pankartı ile yürüyüşe destek verdi.

Kâmil Okyay Sındır: CHP milletvekili. Tarih 26 Haziran 2017. CHP'den, AK Parti ve MHP ile bayramlaşmayan HDP'ye Ramazan bayramı ziyareti. Kamil Okyay Sındır görüşmede, Ankara’dan İstanbul’a devam eden yürüyüşteki Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdiklerini ifade etti. Sındır, Adalet Yürüyüşü ile ilgili olarak da “Sizleri de aramızda görmek isteriz. Bu mesele adalet isteyen herkesin meselesidir” dedi. Erdoğmuş ise Sındır’ın bu ifadelerine cevaben, “Umarım toplumsal farklılıkların demokrasi paydasında buluşacağı bir takım imkanlara yol açar” dedi. Olur ki kimseyi çağırmadık derlerse bunu bir yere not edin.


DHKP-C marşı: "Adalet arıyoruz" sloganı ile başlayan organizasyonda Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler terör örgütü DHKP-C’nin sözde marşıyla yürüdüler. CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı Önderliğinde Grup Yorum DHKP-C Marşları Söyledi. Ana muhalefet partisinin terör örgütünün sözde marşı ile "Adalet" aramasını "skandal" olarak nitelendirenler olsa da asıl niyetin ifşası açısından önemli bir ayrıntıdır bu.

Hilmi Yarayıcı: CHP milletvekili. Terör örgütü DHKP-C'ye insan kaynağı sağlayan Grup Yorum'un eski solisti. DHKP-C’nin sözde marşı ile yürüyen CHP’lilere önderlik ettikten sonra bunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Elif Doğan Türkmen: CHP milletvekili. Milyonluk telefon faturasını devlete ödeten CHP'li Elif Doğan Türkmen de sözde “Adalet” yürüyüşünde boy gösterdi. Türkmen, milyonluk faturaya ilişkin "Meclis yönetimi tarafından satın alınan bu hizmetin fahiş fiyatından sorumlu tutulması gereken kişi ben değilim" şeklinde savunma yapmış ardından da baskılara dayanamayarak istifa etmek zorunda kalmıştı.

“15 Temmuz gazileri destek verdi” yalanı: CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CNN Türk’te sözde “Adalet” yürüyüşünde 15 Temmuz gazilerinden yürüyenler olduğunu öne sürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşarak 15 Temmuz gazilerinin yürüyüşe destek verdiğini savundu. Sonra ne mi oldu? Fotoğraftaki gaziler, yürüyüşe destek olmak için gitmediklerini, aksine “kontrollü darbe” söylemi nedeniyle Kılıçdaroğlu’na tepki göstermek için gittiklerini açıkladılar.

FETÖ’cülerden tam destek, hep destek: Sözde “Adalet” yürüyüşünün başından sonuna kadar FETÖ’nün elebaşından kalemşörlerine kadar muazzam bir destek geldi. Hızını alamayıp KK’yı “lider” ilan eden Tarık Toros’tan, FETÖ’cülere “dosdoğru yürüyün” talimatı vererek KK’ya tam destek veren teröristbaşı Gülen’e kadar…

FETÖ’cülerin bu desteğine karşılık KK’nın tutumu ne oldu dersiniz? 29 Haziran’da Habertürk televizyonunda yöneltilen
"Yürüyüşe FETÖ'cüler de katılabilir mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu; "Alnında yazmıyor ki ben FETÖ'cüyüm diye. Ben nereden bileceğim belki de vardır bu yürüyüşün içinde.. Belki vardır Fethullah Gülen'e sempati duyan belki de yoktur bilmiyorum. Kim haksızlığa uğradığını düşünüyorsa siyasi parti ismi kullanmaksızın gelebilir” yanıtını vermişti.

Hatırlayın, terör örgütü FETÖ’nün 27 Mayıs’ta özel kriptolu bir programla 54 bin militanına “altın dönem” başlığıyla mail göndererek yürüyüşe destek verilmesini istediği öne sürülmüştü.

FETÖ’nün firari teröristleri de yürüyüşe tam destek verdi. Bakın kimler var aralarında;

Emre Uslu: Amerika’da firari durumda olan ve FETÖ’nün polis şeflerinden olarak bilinen Emre Uslu, attığı tweetlerle sözde “Adalet” yürüyüşünü destekleyen isimler arasında yer aldı.

Tuncay Opçin: FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin açılan davada yargılanan Tuncay Opçin de yurtdışında firari durumda. 15 Temmuz'dan 2 gün önce ''Yatakta basıp, şafakta asacaklar" tweet’i atmıştı. Sözde "Adalet" yürüyüşüne tam destek verenlerden.

Said Sefa: Fuat Avni hesabına ilişkin açılan soruşturmada hakkında dava açıldı. Fuat Avni hesabını açan kişi olarak biliniyor. Şu anda yurtdışında firari durumda.


Tarık Toros: FETÖ gerekçesiyle kapatılan eski Bugün TV Genel Yayın yönetmeniydi FETÖ'den yargılanıyor. Şu anda yurtdışında firari durumda.

Turan Görüryılmaz: FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin açılan davada yargılanıyor. Şu anda yurtdışında firari durumda.

Fatih Akalan: FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin açılan davada yargılanıyor. Şu anda yurtdışında firari durumda.

Terör örgütü PKK’nın Avrupa’da yayın yapan gazetesi Yeni Özgür Politika da, yayınları ile yürüyüşe tam destek verdi.

***

25 gün 450 kilometrelik yürüyüşün ardından yapılan Maltepe mitingi nicelik / nitelik ve içerik açısından bir fiyaskoydu. Kılıçdaroğlu’nun 10 Maddelik kendince “manifesto”suna gelince KHK ve tutuklu milletvekilleri (çoğu HDP’li) merkezliydi. Dolayısıyla FETÖ ve PKK’nın beklentilerine uygun bir “adalet” talebi oldu denilebilir. Geri kalan maddeler klasik CHP söylemlerinden öteye geçmedi ne yazık ki. Kısacası dağ fare doğurdu…

***

Takke düştü kel göründü…

Suriye düşmanlığı körükleyenlerin büyük bir kısmının AK Parti iktidarları boyunca kadın hakları başta olmak üzere insan hakları konularında nasıl bir taraflarını yırttıklarına hepimiz şahidiz. Öyle ki, alakalı alakasız her meseleyi, inanca, toplumun büyük bir kesimine ve milletin en büyük temsilcisi olan AK Parti iktidarına mal ettiler. İşlenen her kadın cinayetinden, her toplumsal olaydan hükümeti sorumlu tutmak gibi bir yol izlediler, yapılan sayısız düzenlemeye rağmen onlar asıl niyetlerinin peşinden gitmeyi tercih ettiler. Öyle ki Recep Tayyip Erdoğan düşmanlıkları yüzünden sigara, alkol, kürtaj’ın amansız savunucuları kesildiler. Toplumu içten içe kemiren her türlü sapkınlığın, çirkinliğin, fenalığın arkasında durdular. Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize sığınan hamile bir kadının karnındaki ve yanındaki bebeği ile birlikte tüm insanlık değerlerini alt üst eden bir şekilde, vahşice katletilmesinin ardından birden dut yemiş bülbüle dönen bu güruhun çok fena enselendiğini bir kez de ben belirteyim. Şort/tekme mevzularından “yobazlık”, “gericilik” yaftaları türeterek “şeriat geliyor” yaygarası eşliğinde dine saldıran bu aklı sıra yüzünü sözde medeni batıya dönmüş, sözde çağdaş, feminist, çakma devrimci, kendince Kemalist ama ruhu faşist fosillerin bundan sonraki her havlamasında tükürüğümüz hazır olacak…

Not: CHP milletvekillerinin büyük bir kısmının Maltepe mitingi diye paylaştığı fotoğrafın Kazlıçeşme’de düzenlenen AK Parti mitingine ait olması kimilerine göre bir komedi, kimine göre hırsızlık, kimine göre ise cehaletti… Hepsine katılsam da, bunların ötesinde fotoğrafların özellikle yurt dışına verilen mesaj olarak değerlendirilmesi gerekiyor. CHP’nin fiyasko ile sonuçlanan mitingi için dışarıya vereceği görüntü bu yolla oluşturuldu.

***

Selam ve dua ile

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.