1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Soykırımcı Almanya Sinirleri Gerdi!
Soykırımcı Almanya Sinirleri Gerdi!

Soykırımcı Almanya Sinirleri Gerdi!

HABEROLA.COM-Hiç yoktan tutup Ermeni soykırımı tasarısını geçiren Soykırımcı Almanya sinirleri bir anda gerdi. Oysa ne gerek vardı. Her şey yoluna girmiş,...

A+A-

HABEROLA.COM-

Hiç yoktan tutup Ermeni soykırımı tasarısını geçiren Soykırımcı Almanya sinirleri bir anda gerdi. Oysa ne gerek vardı. Her şey yoluna girmiş, gül gibi geçinip gidiyorduk. Ama rahat battı işte.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Soykırımcı Almanya Federal Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısının onaylanmasını eleştirerek, "Alman Federal Parlamentosu'nun 2 Haziran 2016 tarihinde aldığı karar anılan kurumun itibarı bakımından utanç vericidir. Ermeni anlatısını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışan, cehalet ve hukuka saygısızlık örneği bir karar. Bu önyargılı ve mantık dışı siyasetin ciddi bir öz eleştiriye ihtiyacı olduğu ortadadır. Türkiye'nin Alman Federal Parlamentosu'ndan öğreneceği hiçbir şey yoktur" dedi.

CEHALET, SYGISIZLIK, UTANÇ VERİCİ

Hürriyet'in haberine göre; Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Meşru bir tartışma konusu olduğu Avrupa hukuku içtihadına girmiş 1915 olayları hakkında Alman Federal Parlamentosu’nun 2 Haziran 2016 tarihinde aldığı karar anılan kurumun itibarı bakımından utanç vericidir. Tarihi siyasileştiren, geçmişin özgürce konuşulmasını engelleyen, bir tabu haline getirilen Ermeni anlatısını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışan, cehalet ve hukuka saygısızlık örneği olan bu kararın altında imzası olanlara şunları bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

SOYKIRIMCI ALMANYA BİZE NE ÖĞRETEBİLİR?

soykirimci-almanlar-neden-turkiyeyi-hedefe-koydu-haberolacom1915 olaylarına ilişkin anlaşmazlıktan uzlaşıya varılabilmesi, diyalog, duygudaşlık ve adil bir bakış açısıyla mümkündür. Bu anlayışla, Osmanlı Ermenilerinin acılarını paylaşarak hatıralarını yaşatmaya çalışan; Ermeni kültürel varlıklarına sahip çıkan ve iki komşu halk arasında uzlaşı yollarını açmak için önemli adımlar atan Türkiye’nin Alman Federal Parlamentosu’ndan öğreneceği hiçbir şey yoktur. Alman Federal Parlamentosu, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde yaşananları öğrenmek istiyorsa, 2005 yılından bu yana ısrarla önerdiğimiz özgür, herkese açık ve bilimsel temelde çalışacak Ortak Tarih Komisyonu’nun kurulmasına katkıda bulunabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.