1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Soykırımcı Almanlar Neden Türkiye'yi Hedefe Koydu?
Soykırımcı Almanlar Neden Türkiye'yi Hedefe Koydu?

Soykırımcı Almanlar Neden Türkiye'yi Hedefe Koydu?

HABEROLA.COM-Soykırımla ilgili akla gelen en can alıcı örnek Almanların Yahudilere yaptığı soykırımdır. Bu utancın Almanlara yetmesi gerek aslında...

A+A-

HABEROLA.COM-

Soykırımla ilgili akla gelen en can alıcı örnek Almanların Yahudilere yaptığı soykırımdır. Bu utancın Almanlara yetmesi gerek aslında ama utanmak yerine tutup bizi soykırım yapmakla suçlamaya hazırlanıyorlar. İnsan utanır. Ama Almanlar utanmıyor. Zaten o pis kırmızı suratlarını hiç sevmedik Almanların. 

Hitler gibi bir caninin yavruları olmanın utancı olarak tarihin utanç sayfaları arasında yer bulan Almanlar şu aralar hummalı bir hazırlık içinde. Alman Federal Meclisi, daha önce hazırlanan ancak oylaması ertelenen 'Ermeni soykırımı tasarısını' Perşembe günü oylayacak.

TASARININ ONAYLANMASI KESİN GİBİ

BBC Türkçe'nin haberine göre; Koalisyonu oluşturan Hristiyan Demokrat Birliği (CDU), Hristiyan Sosyal Birliği (CSU), Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve muhalefet partisi Yeşiller tarafından hazırlanan tasarının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.Tasarı, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını, bunun orta öğretim ve üniversite eğitiminde ders olarak okutulmasını, sivil toplum çalışmalarına ve yayın alanına yansıtılmasını içeriyor.Olayların yüzüncü yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berliner Dom kilisesinde yapılan anma ayininde 'soykırım' ifadesini kullanıp, Birinci Dünya Savaşından beri iki ülke arasında devam eden dostluk ve müttefiklikten dolayı doğan bir sorumluluk, hatta suç ortaklığından bahsetmişti.Ancak Alman Meclisi, Türkiye ile ilişkilerin hassasiyti nedeniyle konudan uzak durmuş, 1915 olaylarının aydınlatılmasının parlamentolardan ziyade bağımsız tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.Bununla birlikte parlamento bu kez, '1915-16 yıllarında Ermeni ve diğer Hristiyan azınlıkların soykırımını anma ve hatırlama' başlığını taşıyan tasarı ile olayları soykırım olarak niteleme konusunda kararlı gözüküyor.

DAHA ÖNCE NEDEN OLMAMIŞTI?

Tasarı, diplomatik nedenlerden dolayı bir yıl ertelendikten sonra Hristiyan Demokrat Birliği ve Yeşiller milletvekilleri ile kamuoyunun Almanya'yı Türkiye'ye boyun eğmekle suçlayan kesiminin baskısıyla tekrar gündeme alındı.Tasarının öncülerinden biri, Türkiye kökenli Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir.Özdemir, 'olası sonuçlardan dolayı tarihigerçekler gizlenmemeli' görüşünü savunuyor.Hristiyan Demokrat Birlik partili Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Norbert Röttgen de, Alman televizyonunda bir tartışma programında "Soykırım söz konusu olunca diplomatik hassasiyetler son bulmalı" diye konuştu.

NELER OLUYOR?

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch, tasarıyı parti olarak onaylayacaklarını söyledi.Ayrıca Sol Parti de 'Alman suç ortaklığına' dairbir ek dilekçe sunacaklarını belirtti.Türkiye hükümetini sert eleştirileriyle tanınanSol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, "Soykırımın inkârı, şimdiye kadar Alman devlet politikasının bir parçasıydı. Tanıma ve aydınlatma, uzlaşma ve ortak bir gelecek için şarttır" şeklinde konuştu.

TASARIYI BEĞENMEYENLER DE VAR!

soykirimci-almanlar-neden-turkiyeyi-hedefe-koydu-haberolacomTasaryı eleştirenlerden biri ise Türkiye kökenli Sosyal Demokrat Parti'den Uyum Bakanı Aydan Özoğuz.Özoğuz, 'tasarının Türkiye ve Ermenistan'ın tarihileriyle yüzleşmelerine engel olabileceğini, bu tasarıyla kapıların kapanabileceğini ve bu konunun politik çıkarlara alet edilmesine öfke duyduğunu' ifade etti.Bakan Özoğuz, meclisinortak bir duruş sergileyebilmesi için tasarının kabulü yönünde oy kullanacağını belirtti.Ankara'nın lobi faaliyetleriyle Almanya'da yaşayan, tasarıya karşı olan Türklerin, Türkiye kökenli milletvekilleri üzerindeki baskıyı arttırdığı düşünülüyor.Koalisyon ortağı SPD milletvekilleri arasında, tasarının Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Yeşillerin inisyatifinde olmasından dolayı rahatsızlık duyduklarını ifade edenler var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.