1. YAZARLAR

 2. Mahmut DEĞİRMENCİ

 3. Sosyal Medya’nın Etkileri
Mahmut DEĞİRMENCİ

Mahmut DEĞİRMENCİ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya’nın Etkileri

A+A-

Teknolojinin hızlı bir değişim gösterdiği son yılarda, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi bireylerin haber alma, merak ve alışkanlıkların değişmesine paralel olarak, geleneksel medyada değişime uğramış, internet tabanlı medya araçları hayatımızda önemli bir yer edinmiştir.

1970’li yıllarda ABD’de askeri amaçlarla kullanılan internet, kısa süre içerisinde insanların mobil cihazlarıyla çok farklı ihtiyaçlarına cevap veren bir gelişim göstermiştir.

Araştırmalara göre radyonun 50 milyon kullanıcıya ulaşma süresi 38 yıl, Televizyonun 13 yılda olurken internet 5 yıl gibi kısa bir sürede olmuştur. Bu kadar kısa sürede yayılmasında,  metinsel ( textual ), işitsel ( audible ) ve görsel ( visual ) medya biçimlerini bir arada sunulabilmesinden kaynaklanmaktadır.

İnternetin kullanımın geniş kitlelere ulaşmasın beraberinde gelişen sosyal medya platformlarıyla bireyler artık sadece bir reklamın, haberin veya propagandanın alıcısı olma konumundan çıkararak, etkileşim gücü sayesinde daha etkili bir noktada konumlanmasına imkan tanımıştır. Tek yönlü iletişim tarzını yerini, iki yönlü ve diyalog şeklini almıştır.

2011 yılında Dünya siyaset tarihi açısından önemli ve etkilerinin uzun bir süre daha devam edeceği Arap Baharı, Türkiye’deki Gezi ve 15 Temmuz sürecinde sosyal medyanın hafife alınamayacak bir güç olduğunu da kanıtlamıştır. Ülkemizdeki Gezi olaylarının yalan haberlerle büyümesine, 15 Temmuz Darbe girişimin püskürtülmesinde sosyal medyanın etkisi tartışılmayacak bir gerçektir.

Sosyal Medya platformlarının bu kadar yaygın kullanılmasında ise bireylerin doğrudan haber alma, haberin sadece alıcısı değil kaynağı da olma, hızlı, etkili, çift yönlü iletişime açık olması, bireylerin fikir ve becerilerinin dış dünyaya sunma ihtiyaçlarının etkili olduğu söylenebilir.

Sosyal Medyada platformlarının birçok kullanım amacı vardır. Kişisel, kurumsal, reklam, propaganda amaçlı kullanım olarak sıralanabilir. Kullanım amacı muhakkak net olarak belirlenmeli, iletişim dili ve stratejisi buna göre göre inşa edilmelidir.

Sosyal Medya platformunun önemli mecralarından olan Twitter ‘da siyasi konular ve daha ön plana çıkarken, Facebook’ta kişisel paylaşımlar ön plana çıkmaktadır. Her iki mecrada sahte hesaplarla veya çeşitli yöntemlerle manipüle edilmeye açıktır.

Sosyal Medya, Konvansiyonel medyaya göre daha hızlı, özgür ve ucuz olması nedeniyle kullanıcıların ilgisini çekmiştir. Editoryal denetim, bilgi kaynağı ve bağlayıcılığının sadece takipçi kaybetmek gibi basit maliyetleri olması nedeniyle de bilgi kirliliğinin hat safhaya ulaşabildiği mecralarından biri haline gelmiştir. Bu tehlike Dünyada ve ülkemizde bilgiyi doğrulama, yanlış bilginin yayılmasını engellemeyi amaçlayan bazı platformları ve kamu kurumlarını harekete geçirmiştir.

Bu platformlarda gerçeklik kılıktan kılığa girmektedir. Özgün Gerçeklik yerini, manipülasyon amaçlı kullanılan Sunumsal ve Algısal Gerçekliğe bırakmıştır. Bilginin yorumsuz, doğrulanabilir ve yalın olduğu şekliyle değil de, tarafgirlik, sempatizanlık ve hedeflenen amaç nedeniyle Sunumsal ve Algısal Gerçekliğe hizmet eden iletişim yöntemi yoğunlukla kullanılmaktadır.

Twitter ve Facebook kullanıcılarına paylaşım yaptıkları içeriklerin istatistiği sunmaktadır. Sunulan istatistikler, mecraların büyük kitlelere ulaşmada ne kadar etkili olduğunu da göstermektedir. Ayrıca istatistikleri doğru okuyabilirseniz, hedef kitlenizin ilgisini nelerin çekebileceğini de keşfetmenize yardımcı olacaktır. Sosyal Medyanın ulaştığı kitleyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Twitterda @RT_Erdogan ve Facebook hesabından yaptığı paylaşımların etkileşimleriyle görmek mümkündür. Aşağıdaki görseller, Cumhurbaşkanımızın Sosyal Medya hesaplarını muhtemelen kontrol etme yetkisi olan İsmail CESUR’un (@icesur) paylaşımlarının ekran görüntüleridir. Rakamlar tekil değildir, aynı görseli bir kişi 1.000 defa görse bile istatistikte bir kişi değil 1.000 görüntülenme şeklinde raporlama yapar.

twitter-goruntulenme-sayisi.jpg

90 Günde Atılan Tweetler, toplamda 160.5. milyon görüntüleme almıştır.

recep-tayyip-erdogan-twitleri.jpgrecep-tayyip-erdogan-twitleri-001.jpg

Facebooktaki bir paylaşım 6 milyon gösterim almış, 525 bin kişi tarafından etkileşim görmüştür.

gazete-trajlari-004.png

24 Nisan itibariyle en fazla satılan gazete 321.000 ile Hürriyet olmuştur.

Sosyal medyada paylaşılan içeriklerin, gerek ulaştığı kitle gerekse etkileşim oranlarına bakılacak olursa, geleneksel medyaya meydan okuyan boyutlara ulaştığı net olarak görülmektedir. Cumhurbaşkanın sosyal medya hesabından sıfır maliyetle oluşturulan içerik 6 Milyon kişiye ulaşırken, 24 Nisan tarihi itibariyle en fazla satılan gazete olan Hürriyet 321.000 ile sınırlı kalmıştır. Sanırım kısa sürede Dijital Medya, konvansiyonel medya araçlarını geri planda bırakarak kamuoyu oluşmasında en önemli araç haline gelecektir. Son dönemlerde, Dergi, Gazete, TV’lerin bu alana entegre olacak yatırım yapması bu gerçekliği kabullendiklerinin göstergesidir. Siyasal dönüşüm açısından da, siyasetçilerin medya patronlarına kendini ezdirmeden de kitlelere ulaşabilme, kendini ifade etmesine imkan tanıması nedeniyle önem arz etmektedir. Vatandaşın eleştiri, talep, istek ve memnuniyeti çok daha fazla kitleye ulaştırabilmesi nedeniyle de orta ve uzun vadede bazı dönüşümlerin ana nedeni olacaktır.

Gelişimini ve etkilerinden kısaca bahsetmiş olduğumuz platformda, siyasetçilere Püf noktaları?

 • Gündeme giren etiketleri mutlaka takip edin, insanların ne düşündüğünü anlamaya çalışın.
 • Sürekli resmi dil kullanmaktan kaçının. Sosyal Medyada ağırlıkla gençler olduğunu ve orada bulunan kitlenin espriyi sevdiğini unutmayın. Erdoğan’ın Soçi’de Putin ile görüşmesinin ardından yaptığı basın toplantısında "Domates dışında her konuda mutabık kalındı" sözünün ardından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim KALIN’ın attığı bu tweet’in aldığı etkileşim buna örnek gösterilebilir.

ibrahim-kalin-domates-twiti.jpg

 • Twitterda mentionlara kayıtsız kalmayın, takipçinize okuduğunu hissettirmek için Fav’layın.
 • Yaptığınız her paylaşımın 3 saniye sonra screenshot ( ekran görüntüsünü alma ) edileceğini ve karşınıza bir iletişim kazası olarak döneceğini unutmadan düşünerek paylaşım yapın.
 • Paylaşımlarda resim, video gibi içeriklerle zenginleştirdikçe etkileşimin arttığını unutmayın. 
 • Sosyal Medya hesabınız yemek yerken, nerde olduğunuzla ilgili paylaşımlara boğmayın. Unutmayın insanlar nerde olduğunuzu değil, ne düşündüğünü merak ettiği için sizi takip ediyor.
 • Sosyal Medya takipçilerinizin demografik yapısını, yaş, cinsiyet gibi birçok verisini görmenize imkan tanıyor. Bunlar üzerinden okuma yaparak, kime hitap edeceğinizi bilerek iletişim stratejinizi oluşturabilirsiniz.
 • Paylaşımlarınız istikrarlı olsun. Çok paylaşım yaparak, "Başka İşi Yok Mu" algısı, hiç paylaşım yapmayarak "Yatıyor Bizimkisi" algısı oluşmasına müsaade etmeyin.
 • Takipçilerinize soru sorarak veya fikirlerini beyan etmelerini isteyerek etkileşimi arttırabilirsiniz.
 • Çıktığınız uzun TV programlarının tamamını yüklemeyin. Takipçilerinizin dikkatini çekecek önemli olduğunu düşündüğünüz 2-3 dakikalık birkaç video paylaşmanız yeterli olacaktır. İnsanların uzun video izlemedeğini, uzun yazıları okumadığını unutmayın.
 • İletişim kazasına uğramamak için, hesabınızın güvenlik ayarlarını mutlaka düzenleyin.( Kimlerin yazabileceğini, kimlerin etiketleme yapabileceğini Vs. )
 • Facebook 5.000‘den fazla arkadaşınızın olmasına müsaade etmez. 5.000 arkadaşlık limitiniz doluysa kişisel sayfanızı sınırı olmayan "Beğeni Sayfasına" dönüştürerek, tüm arkadaşlarınızın sayfanızın beğeneni olarak taşıyabilirsiniz. Beğeni sayfalarında etkileşim düşecektir. Facebook’un son yaptığı değişiklikten sonra, sayfanızı beğenen kişi  "Sayfanın Başında Göster ikonunu seçmezse etkileşiminiz ciddi oradan düşecektir, bu riski varsayarak bu dönüştürmeye karar verin.
 • Aynı hedef kitle veya amaca hizmet eden hesapları mutlaka takip ederek fikir sahibi olun.
 • Facebook’ta ve Twitterda özelden gelen mesajlara olabildiğinde cevap verin. Takipçinizin karşısında muhatabı olduğunu bilmesi önemlidir.
 • Özel yaşamınızla ilgili paylaşım yapmaktan kaçının.
 • Sosyal Medyanın manipüle edilebilir bir alan olduğunu unutmayın. Kimileri bu riski bertaraf etmek için sahte hesaplara başvursa da bunun üstlenemeyecek bir risk olduğunu unutmayın. Bunun yerine özellikle paylaşımlarınızın altına yorum yaparak sizi manipüle ettiğini hissettiğiniz hesapları engelleyin.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum