1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Şimdi Oldu: Çorum Dünyanın Merkezi Çıktı!
Şimdi Oldu: Çorum Dünyanın Merkezi Çıktı!

Şimdi Oldu: Çorum Dünyanın Merkezi Çıktı!

HABEROLA.COM-Aşağıda o haberin doğru olmadığını, bir yanlış anlamadan kaynaklandığını okuyacaksınız ama okuduklarınıza sakın inanmayın. Çünkü...

A+A-

HABEROLA.COM-

Aşağıda o haberin doğru olmadığını, bir yanlış anlamadan kaynaklandığını okuyacaksınız ama okuduklarınıza sakın inanmayın. Çünkü nasıl ki iki kere ikinin 444 olduğu kesinse, Çorum'un dünyanın merkezi olduğu da o kadar gerçek ve kaçınılmazdır. Eğer öyle değil diye geçiriyorsanız aklınızdan, demek ki siz hiç Çorumlu tanımamışsınız. Bir an önce bir Çorumlu bulun ve iman edin. Biz yıldık Çorumlulardan ve bunu kabul ettik, siz de edin.

Dünya'nın merkezinin Çorum olduğu tezi, Webtekno.com sitesindeki Engin Karakullukçu imzalı habere göre paylaşım sitesi Reddit üzerinden yayıldı. Reddit'de ortaya atılan iddia ise bir Wikipedia makalesine dayanıyor.

Wikipedia Diyor ki

CNN Türk'ün haberine göre; Wikipedia'da İngilizce yayınlanan "Dünyanın Coğrafi Merkezi" başlıklı makalede detaylara yer veriliyor. Buna göre dünyadaki bütün kara parçalarını baz alarak yapılan hesaplama 40°52' kuzey, 34°34' doğu enlemlerinde bulunan Çorum ilinin Dünya'nın merkezinde bulunduğunu gösteriyor.

GERÇEK FARKLI DENİYOR AMA İNANMAYIN

Ancak gerçeğin pek de öyle olmadığı ilerleyen saatlerde ortaya çıktı.. Haberin yayılmasından kısa bir süre sonra Çorumu Dünya'nın merkezi olarak işaretleyenin Google değil bir Türk internet kullanıcısıydı. Söz konusu görüntünün de bu kullanıcı tarafından yaratılarak imgur sitesine yüklendiği ifade edildi.Anadolu Ajansı da gün içinde Çorum'un Dünya'nın merkezi olduğuna dair bir haber yayımlanmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI ÇORUMLULUK YAPTI

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de konuya ilişkin kentteki Hürriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Google'ın haritalama sisteminin dünyanın en çok kullanılan ölçüm sistemi olduğunu, dolayısıyla yapılan tespitin doğru olduğunu söyleyen Külcü, Çorum'un dünyanın merkezi olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Daha önce yapılan çalışmalarda da buna yakın sonuçlar tespit edilmiştir. Artık bu çalışmayla da Çorum'un il sınırlarının dünyanın merkezi olduğunu anlamış oluyoruz. Aslında biz Çorumluların buna benzer bir söylemi öteden beri var. 'Çorum dünyanın merkezi, inanmazsanız ölçün' derdik. Şimdi tüm insanlık adına birisi bu ölçümlemeyi yapmış ve ortaya böyle bir sonuç çıkarmıştır." dedi.Çorum'un tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Külcü, şunları kaydetti:"Çorumesasında insanlığın kadim zamanlarından beri, çok eski tarihlerden beri yerleşim yeri olarak tercih ettiği bir bölgedir. Hititlerin ve Hattilerin başkentliğini yapmış olan bir şehirdir, coğrafyadır. 7 bin yıllık tarihi var, bu 7 bin yıllık tarih içerisinde 7-8 ayrı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunların hepsinin ayrı ayrı zenginliklerine sahip olan bir şehirdir. Dolayısıyla böyle bir sonucun ortaya çıkmış olması aslında bizi çok da şaşırtmadı. 'Nereden çıktı, aman aman niye böyle bir neticeyle karşılaştık' diye bir şaşkınlığın içerisinde de değiliz. Daha önce de buna benzer söylemler olmuştu."simdi-oldu-corum-dunyanin-merkezi-cikti-haberolacomKülcü, Çorumun dünyanın merkezi olarak belirlenmesini en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtti.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.