1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sigortasız İşçilere Emeklilik Müjdesi!
Sigortasız İşçilere Emeklilik Müjdesi!

Sigortasız İşçilere Emeklilik Müjdesi!

HABEROLA.COM-Başlıktaki ifadenin biraz tuhaf olduğunu kabul edelim. Sigortasız çalışan bir işçi nasıl emekli olabilir değil mi? Bu başlı başına bir...

A+A-

HABEROLA.COM-

Başlıktaki ifadenin biraz tuhaf olduğunu kabul edelim. Sigortasız çalışan bir işçi nasıl emekli olabilir değil mi? Bu başlı başına bir açmaz. Ama işte bu açmaz halledilecek gibi. nasıl mı? Şöyle...

Çakal işverenler tarafından kayıt dışı çalıştırılan 7 milyon kaçak işçiye büyük bir müjde geldi. Memleketteki en üst hukuki yapı olan Yargıtay’ın verdiği emsal karar ile birlikte, işveren tarafından primleri ödenmeyen işçilere de emeklilik yolu açıldı.

HİZMET TESPİT DAVASI AÇAN KAZANACAK

Takvim Gazetesi'nin haberine göre; İşveren tarafından kayıt dışı çalıştırılan işçiler, 'hizmet tespiti davası' açarak, sigortalarının ödenmediği süreleri işletebilecek. Böylece sayıları 6-7 milyon olan sigortasız işçilere emeklilik kapısı açılacak.Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi, verdiği karar ile sigortasız çalıştırılan işçileri sevindirdi. İzmir'de bir işçinin açtığı davaya bakan mahkeme, bu kişinin SGK'ya bildirilmeyen 4 bin 964 gün sigortalı çalışması olduğunu belirledi ve tespit kararı Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine işçi SGK'ya yaşlılık aylığı bağlanması için başvurdu.

YEREL MAHKEME KARARI BOZULDU

Tüm bunlar yaşanırken SGK, işveren tarafından prim ödenmediği ve kurumun da tahsilat yapmadığı gerekçesiyle talebi reddetti. İşçi yine iş mahkemesine başvurdu. Mahkeme davayı reddetti, işçi de temyiz için Yargıtay'ın yolunu tuttu.Takvim'in haberine göre, Yargıtay 21. Hukuk Dairesi ise ödenmeyen primleri işverenden tahsil etme görevinin SGK'ya ait olduğunu belirterek, yerel mahkemenin kararını bozdu ve dava sonucunda işçiye emekli aylığı bağlandı.

AMAN DİKKAT: ZAMAN AŞIMINDAN YANMAYIN!

sigortasiz-iscilere-emeklilik-mujdesi-haberolacomSigortasız çalışılan sürede işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) işe giriş bildirgesi verilmemişse 'hizmet tespiti davası' açılabiliyor. Davanın işten ayrılma tarihinden itibaren 5 yıl içinde açılması gerekiyor. İşveren, SGK'ya işe giriş bildirgesi vermişse 5 yıllık zaman aşımı söz konusu değil.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.