1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. Sıfır Baraja Dikkat, HDP Meclise Girmemeli
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıfır Baraja Dikkat, HDP Meclise Girmemeli

A+A-

Partiler sahada yerlerini aldı. Şimdi zaman geçiyor, saatler işliyor ve 24 Haziran için gün geriye doğru saymaya başladı. Canhıraş bir seçim yarışı olacak gibi görünüyor. Partiler sahada hünerlerini ortaya koymak için her türlü organizasyonu yapmaya başladı. Burada sahayı, seçmeni iyi okuyan ve onların davranışlarını analiz ederek, ne tür tepkiler göstereceğini ölçen, buna göre çalışan partiler ipi omuzlayacaktır. Bir bölgede halk nasıl görüyor? Kim başarılı olur? Halkın gönlünü kim fetheder? İnsanlarla empatiyi kim kurabilir? Soruları kilit sorular. Bunların cevabı iyi verilirse inanıyoruz ki başarılı olmak için hiçbir neden yoktur.

Ülkemizde %0 barajla 24 Haziran seçimlerine gireceğiz. Barajın kaldırılmasında CHP öncülük etti ve küçük partileri bünyesine katmak suretiyle onların da milletvekili çıkarmasının önünü açtı. %2 alan parti bile en az on milletvekili çıkaracak. Bu şu demek oluyor. Barajı geçemeyen partinin oyları erimeyecek. Yani milletvekili olarak parlamentoya gidecek. İşte sıkıntı da bu. Ne olur? Nasıl olur? Seçmen tepki gösterir mi? 15 Temmuz sonrası mağdur olanlar nasıl bir tutum alır? Bu ve de buna benzer sorular bize ipucu verecektir. Bunun partiler tarafından iyi analiz edilmesi gerektiğine inanıyorum. Eğer iyi bir analiz yapılırsa ve bunların cevabı bulunursa. Hayırlı olsun isabet tam olur. Yok boş ver nasıl olsa birileri bize mahkum havasına girilirse işte o zaman 7 Haziran 2015 seçimlerini hatırlatmakta fayda var derim. Nasıl da seçmen gerekli dersi verdi. Bir anda oylarını farklı partilere dağıttı. Bunun neticesinde seçimler yenilenmek zorunda kaldı.

Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ile kapışacak. İki ayrı ittifak bu seçimde at koşturacak. Tabi seçmen söylemlere bakacak. Kim kendini ikna eder, geleceği hakkında net bir yol haritası çizerse buyur iş senin sen ülkeyi yönet demek suretiyle cevabını sandıkta verecek. Dediğim gibi burada amansız bir yarış olacağa benziyor. Bir taraftan da ülkemizin ekonomisiyle birileri gece gündüz oynamaya devam ediyor. Kur üzerinden gerçekleşen oyununda küçükte olsa seçmende hükümete karşı etkili olacağı bir gerçek. Dolar üzerinden borçlananlar canı yandıkça bunu hükümetten çıkarma yarışı içine girecekler. Bunun için gerekli tedbirleri almak gerekiyor. Güçlü bir kur politikasıyla dövizin ateşi ülkemizde düşürülmeli.

Benim en çok üzerinde durduğum konu ise, HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği mevzuu. Eğer geçmezse işler kolay o zaman Ak Parti istediği milletvekili sayısını çıkarmak suretiyle parlamentoda büyük bir temsil hakkı elde edecek. Cumhur İttifakı’nın eli güçlenecek. Yok zıttı olur ve HDP barajı aşarsa işte o zaman hesaplar değişecek parlamentoda dengeler bozulacak. Yani Ak Parti 270 vekile kadar düşebilir. Buna dikkat etmek elzem. Seçim çalışmalarını buna göre yapmak gerekiyor. Özellikle Kürt kökenli kardeşlerimizi HDP’nin elinden kurtarmak için bir plan hazırlamalı. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi illerdeki Kürt kökenli kardeşlerimizle sıkı bir seçim çalışması yürütmeli. Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt kökenli seçmenlerle ilgili çalışmaları daha da yoğunlaştırmalı ve burada HDP’nin önünü kesmek için eylem planları yapmalıdır. Aksi halde eğer HDP, Doğu ve Güneydoğu illerimizde serbest bırakılırsa işte o zaman Ak Parti çok zorlanacaktır. Şimdiden bunun önlemini alarak buralarda HDP’ye dur denilmelidir.

Son olarak şunu ifade edeyim, Ak Parti seçim beyannamesi güzel hazırlanmış. Burada en çok oy getirecek kısım ek göstergedir. Bu sayede yıllarca mağdur olan memurun emeklilik maaşları normale dönecektir. Buda memur kesimde Ak Parti’ye karşı bir oy patlamasına dönüşecektir. Şunu da ifade edeyim en çok Ak Parti’de kafaları karıştıran mevzulardan biri liste dışı bırakılan milletvekilleri meselesidir. Mutlaka bunlarla ilgili doyurucu açıklama yapılmalı. Eğer yeni sistemde değerlendirilecek aday olamayan milletvekilleri varsa haberdar edilmelidir. Aksi taktirde bunların desteği yarım olacaktır. Bu nedenle de milletvekilliği seçiminde Ak Parti yeterli milletvekilini çıkarmakta zorlanacaktır.

Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Ülkemiz kazansın. Aziz milletimizin bahtı açık olsun. Allah düşmanlarımıza, vatan hainlerine fırsat vermesin.

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.