1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Refik Erduran Bir Mektup Yazdı, Ortalık Karıştı!
Refik Erduran Bir Mektup Yazdı, Ortalık Karıştı!

Refik Erduran Bir Mektup Yazdı, Ortalık Karıştı!

HABEROLA.COM-Tiyatro olayını sevmeyiz. Dolayısıyla tiyatrocuları da sevmeyiz. Hele de memleketin tiyatrocularını hiç sevmeyiz. Çünkü hiçbiri vasatın...

A+A-

HABEROLA.COM-

Tiyatro olayını sevmeyiz. Dolayısıyla tiyatrocuları da sevmeyiz. Hele de memleketin tiyatrocularını hiç sevmeyiz. Çünkü hiçbiri vasatın üstüne çıkamamış sıradan tipler olmalarına rağmen sanırsınız bulunmaz Hint kumaşları. Bizce hepsi silinse piyasadan kimse bir şey kaybetmez. 

Refik Erduran diye bilinen oyun yazarı ve aynı zamanda Sabah Gazetesi yazarı çiçeği burnundaki Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya yazdığı ve aralarında Levent Üzümcü’den Atsız Karaduman’a değin pek çok sanatçıyı şikâyet ettiği mektup, tiyatro camiasını karıştırdı.

AKTİF NİFAKÇI TİYATROCULAR

Cumhuriyet'in haberine göre; oyun yazarı Refik Erduran, Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya mektup yazdı. Mektupta Levent Üzümcü'den Erhan Yazıcıoğlu ve Yücel Erten'e kadar pek çok sanatçı için olumsuz ifadeler yer aldı. Mektupta Levent Üzümcü için şov şampiyonu, Erten için 'aktif nifakçı' denildi, tiyatrocular Beyaz Türk olarak nitelendirildi.

REFİK ERDURAN İDDİALARI NELER?

Erduran’ın Bakan Avcı’ya yazdığı mektuptan bir bölüm ise şöyle: “Aziz dostum, Nabi Bey kardeşim. Afiyettesiniz inşallah. En geniş ve yapışkan asalak kesimimiz kendilerini ‘beyaz Türk’ sayan, sırtından geçindikleri halktan iğrenen Batı maymunlarımız. Temel bahaneleri dindarlıkla yobazlığı bir tutmak, salvunur göründükleri demokrasiyi de hiçe sayarak ‘cahil’ çoğunluğu ülke yönetiminden dışlamak. Bugün kör dövüşümüze sonverip tartışmaları mantık sınırlarına çekmenin ilk şartı sahte “aydın” kesimindeki nifak tiryakilerinin şirretliklerini etkisiz kılmak, kutuplaşmayı geriletmek.

NELER NELER OLMUŞ

Kültür ve sanat o yönde öncü rol oynayarak çatık kaşları gevşetip gülümsemeleri artırabilir. Buna yarayacak çok etkili potansiyele sahip kurumlar da var devletin elinde. Ama yıllardır nedense kullanılamıyor. Daha doğrusu kullanılıyor ama içlerindeki pozcu, şovcu, çıkarcı edepsizler tarafından, devlete karşı. Sebep? Devletin korkaklığı! Evet, aynen öyle. Hayretle seyrediyorum. Kurumların amiri ve sorumlusu yetkililer bir avuç yaygara şantajcısı karşısında en basit yasal önlemleri lalamıyor, yılan görmüş tavşan gibi felç oluyorlar. Vaktinizi alma pahasına böyle şeyleri niçin anlattım? Çünkü hazırlanmakta olan hükümet programı üstüne konuşmaları dinliyorum; kültürsanata ilişkin tek söz duymadım. Yazanlara lütfen söyleyin de “Devletin imkânlarıyla kültür ve sanat millî birlik şuurunun geliştirilmesi için kararlılıkla değerlendirilecektir” gibi bir iki cümle yer alsın programda. Ve icraat başlayınca inşallah lafta bırakılmayıp gerçekten kararlı davranılsın. Yoksa, şu seçim sonuçlarına dayalı yeni hükümetimiz de bakar kör ve tavşan yürekli çıkarsa, yandı gülüm keten helva. İlginize vatandaş sıfatıyla peşin teşekkürlerimle...”

YALAN DEĞİL, DOĞRU

Mektubu doğrulayan Erduran, Bakan Avcı’nın “30 yıllık dostu olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nagetirilmesinin de çok doğru bir tercih olduğunu” belirterek, “kendisini bakanlığa bağlı kurumlar için, özellikle de resmi ve ödenekli tiyatrolar için uyardığını” aktardı.

ANINDA YANKI BULDU

 Mektubun sızmasının ardından camiadan tepkiler de gecikmedi. Rejisör Yücel Erten, kişisel facebookhesabından Erduran’a şöyle cevap verdi: “Beni ‘En aktif nifakçı’ olarak nitelendirmiş. Şöyle desem anlar mı, bilmem: ‘Spartakus benim!’” İstanbul DT oyuncusuAtsız Karaduman da “Birecik ile Erduran’ın daha öncesinden olan dostluğuna atıfta bulunarak”, “Bakanlık koridorlarında lacileri giyip, bakanların yalak ve salağı olan zevatlarla kavgam her daim sürmüştür ve sürecektir.” dedi.

ÇOK PİS KAVGA BAŞLADI

can-dundara-saldiri-tiyatrosunun-oyuncusu-tutuklandi-haberolacomDT ile ilgili en son UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı Zeljka Turcinovic tarafından yazılan ve “DT Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ve İstanbul DT Müdür Vekili Zafer Kayaokay’ın, tiyatro etkinliklerine katılmak yerine Zagreb’i gezdikleri” öne sürülen mektupnedeniyle DT yönetimi “Refik Erduran’ı suçlamıştı.” Bu tartışma sıcaklığını korurken, tiyatro camiasında bu kez Refik Erduran’ın Bakan Nabi Avcı’ya yönelik yazdığı ve “tiyatrocuları jurnallediği” mektup gündeme geldi. Bu kez Erduran cephesi ise mektubun “DT Genel Müdürü Birecik tarafından sızdırıldığını” öne sürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.