1. YAZARLAR

  2. Uğur OTO

  3. Referandumun Ardından
Uğur OTO

Uğur OTO

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandumun Ardından

A+A-

YSK dün itibarıyla 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının kesin sonuçlarını açıklayarak anayasa değişikliklerinin kabul edilmiş olduğunu, Türk milleti adına, ilan etmiştir.

Ayrıca YSK, tüm yurt içi ve yurt dışı sandık sonuçlarını ve sonuç tutanaklarını ıslak imzalı olarak, bu tutanakların dayanağı olan sayım döküm cetvelini, sandık sonuç tutanaklarının birleştirildiği il ve ilçe birleştirme tutanaklarını da internet sayfasından görme imkânını hepimiz için sağladığını da beyan etmiştir.

Ülkemiz için, geleceğimiz için hayırlı olur inşallah.

Bazı Avrupa ülkelerinde, seçimlere katılım ve seçim sonuç oranlarına bir bakalım.

ÜLKE

YIL

KATILIM ORANI %

EVET %

HAYIR %

FARK %

TÜRKİYE

2017

85

51.4

48.6

3.3

İNGİLTERE

2016

72

51.9

48.1

3.8

DANİMARKA

2015

71

46.9

53.1

- 6.2

İSVİÇRE

2014

56

50.3

49.7

0.6

AVUSTURYA

2013

51

40.3

59.7

- 19.4

İRLANDA

2002

46

49.6

50.4

- 0.8

*TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı

Demokratik Katılımın en yüksek olduğu Türkiye’de seçim sonuçlarına itiraz edilirken, bu Avrupa ülkelerinin hiç birisinde seçim sonuçları ile ilgili bir itirazda bulunulmamış.

1987’de siyasi yasakları kaldıran anayasa referandum değişikliği sadece 75 Bin oy farkla kabul edilmişti ve ülkenin önünü açmıştı.

Yıllardır tek başına iktidar görmeyen CHP her seçime itiraz etmiş, şimdi de, AİHM kesmedi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesine de gidecekmiş.

Peki, sormak istiyorum, CHP 2019 yılında ki seçimlerde nereye gidecek?

Yüzde 50 artı bir almak gibi bir derdi var mı? Yoksa Çankaya ve Kadıköy gibi birkaç ilçe Belediyesi zaten bana yetiyor, yük almaya ne gerek var mı diyecek.

Kendi partisinin iç eleştirisini yapan CHP’li malum milletvekili siyaset ilke ile yapılır derken, partisini ilkesizlikle itham etmedi mi? Şu eski alışkanlıklardan kurtulalım demedi mi?

Bir kez daha görüldü ki CHP eski alışkanlıklardan kolay kolay kurtulamıyor. Muhalefet etmeyi ülkenin önünü tıkamaya çalışmak olarak algılayan zihniyetin halkın yanında eksi yazdığını artık anlamaları gerekiyor.

Bu referandum bir siyasi parti seçimi değildi. Demokrasi ve istikrar seçimiydi. Halk da öyle algıladı ve seçimini yaptı.

İktidar partisi bunun farkında.

Başkanlık sistemiyle ilgili başlangıçta yüzde 35’ler de halk desteği olan bir anayasa değişikliğinden, MHP desteğiyle, yüzde 51,4 lük oy alarak da büyük bir başarıyla çıktı. Ama neden yüzde 60 alamadım diyor. 2019 yılı için hedeflerini bugünden koydu bile.

Ak Parti, , her zamanki gibi, kendi eleştirisini yaparak, hatalarını ya da eksik yaptıklarını tespit ederek, kendisini yenileyerek yoluna güçlü bir şekilde devam edecek adımları atmanın hesabını yapıyor. Herkesin beklentisi de bu yönde. İlk adımı da 21 Mayıs’ta Olağanüstü Kongre ile attı.

Şimdi, kendisini ilk seçimlere taşıyacak ekibi kurarak, demokratik istikrarı kurumsallaştırmak ve ekonomimize dinamizm katarak, ülkenin ihtiyacı olan yasal düzenlemeleri ve yapısal reformları hızlı bir şekilde yaparak, ülkenin önünü açacak adımları atacak.

Her zaman olduğu gibi, kendi iyiliğimizi kendimizin düşünme zamanı, hep birlikte yol alma zamanı…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.