1. YAZARLAR

  2. Bora Durmuşoğlu

  3. Referandumda Yüzde 50.01 ile Hayır Çıksaydı
Bora Durmuşoğlu

Bora Durmuşoğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandumda Yüzde 50.01 ile Hayır Çıksaydı

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylamasından sonra kendimizi yine CHP’nin başını çektiği renkli bir gündemin içerisinde bulduk. Önce klasik olarak sonuçlara itiraz etmeye başladılar, ardından referandumun iptalini savundular, meclisten çekilebileceklerini dillendirdiler, halkı sokağa çağırdılar ve finalde yine faturayı evet oyu veren vatandaşlara kestiler.

Dünden bu yana, Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS tarafından CNN Türk için yapılan anketle yeni bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Anket sonuçlarının ana teması, kırsal kesimde ‘evet’ oylarının daha fazla çıkması ve eğitim seviyesi düştükçe ‘evet’ oylarının arttığı iddiası olarak görülüyor. Diğer bir deyişle halk cahillikle suçlanıyor.

İsminde “halk” olan ana muhalefet partisinin, yenilgisinin sorumluluğunu halka yıkması yeni bir durum değil. Sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun dönemindeki seçim sonuçlarına bakınca dahi aynı tabloyu görüyoruz.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri: Kılıçdaroğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı gösteren CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

12 Eylül 2010 Halk Oylaması: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

16 Nisan 2017 Halk Oylaması: Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP mağlup oldu. CHP kurmaylarına göre yenilginin sorumlusu CHP’yi anlamayan vatandaşlar.

Ortada yine bir yenilgi var ve CHP yönetiminden en ufak özeleştiri dahi yok. AK Parti’ye başarı getiren faktör ise işte tam burada ortaya çıkıyor. AK Parti teşkilatları, galip geldikleri bir seçimden sonra dahi aradaki farkı sorguluyor ve daha fazla oy alamadıkları için halkı değil kendilerini suçluyorlar.

Kabul edelim ki AK Parti başarılı bir kampanya yürüttü, yeni sistemin faydalarına odaklandı ve ülkenin dört bir yanındaki varlığını bir kez daha hissettirdi. CHP ise kampanya oluşturma ve yönetme konusunda daha pasif kaldı, karalama ve suçlama odaklı çalıştı, alternatif üretemedi.

Referandumda %50.01 ile dahi hayır çıksaydı, muhtemelen CHP bunu büyük bir zafer olarak niteleyecek ve bütün başarıyı üzerine alacaktı. Oy hırsızlığı iddiası olmayacaktı, YSK suçlanmayacaktı, oy verenler eğitimine ya da yaşadığı yere göre değerlendirilmeyecekti.

CHP’nin başarılı olması için gerçekten halk partisi olmaktan başka seçeneği yok, aksi takdirde fark yemeyince yenilgiyi kabullenemeyen bir kitle olarak muhalefete devam ederler.

Önceki ve Sonraki Yazılar