1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. PKK ve HDP Üzülecek: Nitratlı Gübre Satışı Durduruldu!
PKK ve HDP Üzülecek: Nitratlı Gübre Satışı Durduruldu!

PKK ve HDP Üzülecek: Nitratlı Gübre Satışı Durduruldu!

HABEROLA.COM-Nitratlı gübre satışının yasaklanması PKK ve HDP'yi neden üzsün diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. yanıtlayalım. Biliyorsunuz, nitratlı...

A+A-

HABEROLA.COM-

Nitratlı gübre satışının yasaklanması PKK ve HDP'yi neden üzsün diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. yanıtlayalım. Biliyorsunuz, nitratlı gübre bomba yapımında da kullanılıyor. Yani PKK'lı itler için son derece önemli bir ürün bu. Çünkü işleri güçleri insan öldürmek olan bu itler son zamanlarda bombalı eylemlere döndü. Olayın HDP'ye düşen kısmı ise şu: Bunu açıklamaya gerek mi var ey sevgili okur. Anladınız siz.

Başta PKK olmak üzer ismi farklılaşan ama insanlık düşmanlığında aynılaşan Terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışı, bakanlık tarafından geçici olarak durduruldu. Hükümet, gübre hareketlerinin kontrolü için ek tedbirler üzerinde çalışıyor.

O GÜBREYİ BOMBAYA ÇEVİRİYORLAR

Habertürk'ün haberine göre; Şehirleri kana bulayan terör örgütlerinin ‘amonyum nitrat’ içeren yüksek hacimli gübreye kolaylıkla ulaşması; gübre ticaretinin, kullanımının ve dolaşımının sınırlanması, etkili bir şekilde takip edilmesi ve denetlenmesi zorunluluğunu ortaya çıkardı. Yüzde 28 ve üzeri oranda amonyum nitrat içeren gübrelerin ambalajsız ve perakende olarak satışına izin verilmemesi, gübre torbalarına çip konulması, dağıtıcılık belgesi zorunluluğu ve çeşitli takip mekanizmalarına rağmen bu sorun, ülke gündeminde aciliyetini ve hayatiyetini korumaya devam ediyor.

TÜM VALİLİKLERE YAZI GİTTİ

Habertürk'ten Bülent  Aydemir'in haberine göre, İstanbul ve Mardin saldırılarının ardından dün bu konuda çok önemli bir karar alındı. Terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışı, Tarım Bakanlığı tarafından geçici olarak durduruldu. Durdurma yazısı, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere ve emniyet birimlerine gönderildi. Hükümet, gübre hareketlerinin izlenmesi, kontrol ve denetiminin güçlendirilmesi, piyasanın kayıt altına alınmasında bir dizi ek tedbir üzerinde çalışıyor.

HEP O MALZEMELER ÇIKMIŞTI

bbcde-pkk-pri-mi-yapiliyor-haberolacom-cemil_bayikGüvenlik güçleri son olarak Şırnak ve Nusaybin’i PKK/YDG-H unsurlarından temizledi; çok miktarda patlayıcı yakalandı, el yapımı patlayıcılar (EYP), barikat ve çukurlar imha edildi. Son 1 ayda meskûn mahaller arası yollara döşenen patlayıcılar ve EYP’ler, havadan gözetlemeler ve kontroller sonucunda yerleştirme aşamasında yakalandı. Çukurca, Şemdinli, Lice, Bismil, İdil, Mazı Dağı, Ceylanpınar, Tunceli-Ovacık, Pertek- Tunceli Karayolu, Çaldıran’da yol kenarına-menfeze yerleştirilen yüksek miktarda patlayıcı ele geçirildi. Bingöl’de 4 köy yolundaki 6 farklı noktada patlamaya hazır patlayıcı düzenekleri tespit edilerek yerinde imha edildi. Bingöl-Yaylıdere’de, silah ve teçhizatı, 85 bin TL para ile teslim olan PKK’lının, patlayıcıları satın almakla görevlendirildiği anlaşıldı. Muş’ta 4, Van’da 6 yakalama gerçekleşti. Diyarbakır-Dicle’de ve Şanlıurfa- Viranşehir Karayolu’nda 500 metre elektrik kablosu imha edildi. Dün Bingöl Servi-Genç Karayolu üzerinde, yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridinde 12 kilogramlık 2 mutfak tüpü, 100kilogram amonyum nitrat ve 50 metre elektrik kablosu ile hazırlanmış EYP düzeneği tespit edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.