1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Ozon Tabakası Delindi Haberleri Yalan mıydı?
Ozon Tabakası Delindi Haberleri Yalan mıydı?

Ozon Tabakası Delindi Haberleri Yalan mıydı?

HABEROLA.COM-Küresel ısınma muhabbetlerinin en bilinen argümanlarından biri ozon tabakası delik kanaatidir. Biz pek inanmadık buna. Somut bir delilimiz yok...

A+A-

HABEROLA.COM-

Küresel ısınma muhabbetlerinin en bilinen argümanlarından biri ozon tabakası delik kanaatidir. Biz pek inanmadık buna. Somut bir delilimiz yok inanmamak için ama hep üfürme geldi. Hani soyut bir şeyi inandırıcı kılmak için somutlaştırmak gerekir ya, onun gibi işte. Neyse... Şimdi de haber şu ki; ozon tabakasındaki delik kapanmaya başlamış. İyi de neden kapansın ki? İyileşen ne? haberola.com diyor ki; yemeyin bunları. 

Bilimle ilgilenen bilim insanları (Bilim insanları tabii ki bilimle ilgilenecek. Çünkü adı üstünde, bilim insanı...) Ozon tabakası denen yerde Antarktika üzerinde yaşanan incelmenin azalmaya başladığına dair ilk net kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

DELİK KAPANIYOR...

BBC Türkçe'nin haberine göre; Eylül 2015'te yapılan ölçümlerde, ozon tabakasındaki deliğin 2000'dekine kıyasla 4 milyon kilometrekare ufaldığı gözlemlendi.Bu yaklaşık olarak Hindistan'ın yüzölçümüne denk geliyor.Delikteki daralmanın en azından yarısının, ozona zararlı kimyasalların kullanımının aşamalı olarak azaltılması sayesinde gerçekleştiği düşünülüyor.Deliğin özellikle Antarktika kıtası üzerinde oluşmasının nedeni ise aşırı soğuk hava ve bölgeye düşen güneş ışınlarının yoğunluğu.İngiliz bilim insanları Antarktika'nın yaklaşık 10 kilometre üzerindeki ozon tabakasının belirgin şekilde inceldiğini ilk olarak 1980'lerin ortalarında gözlemlemişlerdi.1986'da ABD'li bilim insanı Susan Solomon, kloroflorokarbon (CFC) gazlarının ozon tabakasına zarar verdiğini kanıtlamıştı. Bu gazlar saç spreylerinden buzdolaplarına ve klimalara kadar birçok alanda kullanılıyor.1987'de imzalanan Montreal protokolüyle CFC gazlarının kullanımına yönelik katı önlemler getirilmişti.2000'lerden itibaren bu gZazların üretimi ciddi şekilde düştü. CFC gazlarının atmosferdeki ömrünün 50-100 yıl olduğu tahmin ediliyor. Hali hazırda stratosferde (atmosferin 2. katmanı) bulunan CFClerin zaman içinde tamamen yok olmasıyla, ozon tabakasındaki deliğin daha da ufalacağı tahmin ediliyor.

VOLKANLAR PATLAYACAK HERKES ÖLECEK

ozon-tabakasi-delindi-haberleri-yalan-miydi-haberolacomAraştırmayı yürüten ekip, 2015'in Ekim ayında "ozon tabakasındaki deliğin rekor seviyeye ulaştığına" dair bulguların ise o dönemdeki volkanik faaliyetlerden kaynaklandığını belirtti.Şili'deki Calbuco Yanardağı geÇen yıl Nisan ayında 43 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçmişti.Canlıların, güneşin ultraviyole ışınlarınn zararından korunmasını sağlayan ozon tabakasının incelmesi deri kanseri ve katarakt vakalarının artmasına neden olduğu gibi, hayvanlar ve bitkiler için de tehlike oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.