1. YAZARLAR

  2. Salih GÖLLÜ

  3. Oruç ‘Tutmak’ mı ‘Bırakmak’ mı?
Salih GÖLLÜ

Salih GÖLLÜ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Oruç ‘Tutmak’ mı ‘Bırakmak’ mı?

A+A-

Şehri Ramazan geldi yine peki nasıl gidecek, içimizden mi yoksa üstümüzden mi geçerek? Ruhumuzu yarıp mı yoksa beynimizi zonklata zonklata mı? Sadece aç ve susuz kalarak geçecekse buna ancak “Teğet Geçti” diyebiliriz. Oruç bizi TUTMAMIŞSA dokunmadan geçmiş demektir.

Ramazan aslında bir iklimin adıdır. Kuran’ı Kerim iklimidir Ramazan çünkü bizim rehberimiz, yol göstericimiz ve son peygamber Hz. Muhammed (sav)’in bize ulaştırdığı Allah’ın hediyesi ayetler bu ayda inmiş ve tamamlanmıştır.

Cebrail bu ayda Hz Peygambere gelip, insanlığa gönderilen ilahi sözleri hatim etmişlerdir. Dolayısı ile Ramazan’ın değeri Kurandandır. Kadirdendir.

Bir diğer anlamı İHYA olmalı aslında DİRİLİŞ, SİLKİNİŞ. Sıradan hayatlarımızı yaşarken günlük telaşe içinde kaybolan benliklerimiz için uzun bir nefes alma zamanı. Durup, düşünme kendimizi sığaya çekme, yıllık bilançoyu çıkarma…

Türkçede güzel bir söz vardır; “Hele bir DUR! Düşün. Sonra yap ne yapacaksan” Muazzam bir sözdür. İnsanların sağlıklı düşünebilmesi için durması, dingin bir ortama olan ihtiyaçlarını, kendini dinlemenin doğru karar alma yönünde ki önemini anlatır.

İşte Ramazan bizim için bu DURMA dönemidir. Bu durmayı bir eylemsizlik, sünepelik olarak değerlendirmek anlatmak istenenin tam tersi olur.

Ne diyor bir Hadis’i Şerif’te Sevgililer Sevgilisi, “Oruç, Sabrın Yarısıdır” Cennet Ehli içinde “cennet ehli iki kesimdir Sabredenler ve Şükredenler” Allah… Ne mutlu oruç tutuna o vakıt! Yarısı Sabır, Sabrın yarısı oruç ise Cennet’in 4/1’i demek. Tabi din matematik ve rakamlar mı? Latife ediyoruz.

Elbette bir aksiyon olarak Sabır ve Oruç çok önemli ibadetlerdir. Oruç için biz TUTMAK kelimesini kullanırız.

ORUÇ TUTMAK

Oysa Oruç’un kelime manası olarak TUTMAK’tan çık BIRAKMAK ile ilgisi var. Yemeği, içmeyi vs bırakıyoruz. Onları tutmuyoruz. Uzaklaşıyoruz. Tutmak aynı zamanda yakınında olmayı ifade eder oysa biz dünya zevklerini bırakarak, uzaklaşarak oruç tutuyoruz.

Burada çok önemli bilinçaltı var çünkü… Oruç demek ki sadece yeme içmeden kesilme değil bir şeyleri tutmak, bırakmamak olmalı ki deyimleşmesi bu yönde olmuş!

Müslüman, bu dünyanın bir imtihan ve ebedi ve Ademoğullarının asli vatanı olan Cennet’e yeniden biletlenme yeri olduğunu bilir. Aslolan Cennettir ve Cennet insan için yaratılmıştır.

Bir İnsan olarak Müslüman’da nisyan (unutma) illetinden kurtulamaz. Bu geçici hayata kapılıp, dünyanın dönüş hızından fazla fırıldak döndürünlere yani aslını unutanlar için durup düşünme, silkelenme zamanıdır Ramazan.

Gerçeği tutma, Kur’an’a sarılma, ahlak ve erdemi bırakmamak için tazalenmektir. Yoksa ölümlü olanları, sadece dünyaya ait olan nimetleri bırakıp, tuttuğumuz işte vahyin emirleridir.

Ramazanda Oruç Tutulur. Yemek bırakılır, içmek bırakılır, zifaf bırakılır, küfür bırakılır, dünyevi zevkler bırakılır ama ahlak, ayet, emirler tutulur. Ruh tazelenir, dua dua yüz dünyadan gerçeğe yani ilahi olana dönülür.

Neyi tutmayı bilmeden yemeyi içmeyi bırakarak Oruç Tuttuğunu sanaların durumu “LA İlahe” demeden sadece “İLLALLAH” diyerek iman ettiğini sananlara benziyor..!

Ağır olmadı mı? Diyorsanız zaten TUTMAK bir ağırlığa talip olmaktır. Yüke rıza göstermektir. Yoksa Bırak gitsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.