1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Nurettin Canikli Ekonominin Seyir Defterini Anlattı!
Nurettin Canikli Ekonominin Seyir Defterini Anlattı!

Nurettin Canikli Ekonominin Seyir Defterini Anlattı!

HABEROLA.COM-Davutoğlu döneminde Grup Başkanvekili olan Nurettin Canikli Binali Yıldırım hükümetinde Başbakan yardımcısı oldu ve ekonomi dümeninin başına...

A+A-

HABEROLA.COM-

Davutoğlu döneminde Grup Başkanvekili olan Nurettin Canikli Binali Yıldırım hükümetinde Başbakan yardımcısı oldu ve ekonomi dümeninin başına geçti. Ve Canikli bugün kameralar karşısına geçip ekonominin yeni seyir defterini anlattı. 

İşte Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından yapılan açıklamalardan satır başları:

*Nitratlı gübre patlayıcı yapımında kullanılan bir gübre. Türkiye gübre tüketiminin yüzde 30’u nitratlı gübre oluşturmaktadır.

*6 Haziran itibarıyla satış yasağı getirildi. Bu döneme özellikle denk getirilmiştir. Stoklardaki yaklaşık 280 bin ton nitratlı gübrenin satışı bloke edilmiştir

*Kullanımın başlayacağı şubat ayına kadar kontroller yapılacak ve takip edilecek ve ondan sonra kullanımı takipli olarak serbest bırakılacaktır.

EKONOMİYE YENİ PAKET

*Çok kuvvetli bir paketi TBMM’ye sevk edeceğiz. Burada vergiler, ticaret kanunuçalışma bakanlığı ile ilgili düzenlemeler olacak.

*Damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak.

*Sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır.

*Bu 52 yıldır devam eden bir uygulama… 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılması son derece önemlidir.

*Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen damga vergisi iade edilecektir.

*İleri teknolojiye sahip yurtdışında yerleşik şirketlerin satın alınmasına ilişkin harç istinası sağlanacaktır.

*Toplam 15,500 ton kırmızı etin ithali çalışması yürüyor,kısa zamanda tamamlanacak

*Süt üreticisinin mağduriyetinin oluşmaması için süt tozukullanımı sağlanacak

FAİZSİZ FİNANS

*Birikimli hayat sigortalarından toplu çekme değil de aylık ödemeyi teşvik etme amacıyla ilave teşvik mekanizmaları getiriyoruz.

*Faizsiz finans hizmetinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırıyoruz.

*Farklı bakanlıklar tarafından verilen uluslararası çalışma izinleri artık sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilecek.

YABANCILAR DA İHMAL EDİLMEDİ

*Nitelikli yabancılara ülkemizde süresiz çalışma hakkı tanıyan Turkuaz Kart verilecek.

*Suriyelilere yönelik daha kolay çalışma izni verilmesinin de önü açılmaktadır.TAŞERONLAR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYORdolar-kuru-yerle-bir-oldu-haberolacom*Özel güvenlikle ilgili bir çalışma var. Taslak aşamasında ilgili bakanlıklara gönderildi. Taslakta yer alan hususlar henüz netleşmedi. Ancak tasarı halin geldikten sonra… Oradakiler görüş. İlgili kuruluşlardan görüş alındıktan sonra nihai şekli verilerek TBMM’ye sevk edilecek.

* (Taşeron düzenlemesi ile ilgili) teknik çalışmalar devam ediyor. Son derece önemli bir düzenleme. Türkiye’de çok büyük bir problemi çözecek bir düzenleme. Çok uzun süreceğini tahmin etmiyoruz. Verilen sözler var. Sözlere uygun bir şekilde düzenleme yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.