1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP Kurultayı Komedisi Kaldığı Yerden Devam!
MHP Kurultayı Komedisi Kaldığı Yerden Devam!

MHP Kurultayı Komedisi Kaldığı Yerden Devam!

HABEROLA.COM-MHP Kurultayı yapılacak mı yapılmayacak mı? Siyasi kulisler aylardır bu sorunun yanıtını arıyor ama bulamıyor. Oysa kurultay bu, ya yapılır...

A+A-

HABEROLA.COM-

MHP Kurultayı yapılacak mı yapılmayacak mı? Siyasi kulisler aylardır bu sorunun yanıtını arıyor ama bulamıyor. Oysa kurultay bu, ya yapılır ya yapılmaz. Bunu denklem haline ancak Türkiye'nin en komik partisi MHP getirebilirdi ve getirdi. Eğlenerek izliyoruz.

Birbirine zıt bir sürü mahkeme kararı ortaya çıktıktan sonra MHP kurultayı komedisine son vereceği düşünülen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin “Olağanüstükurultay yapılsın” yönündeki kararını “onaması” da MHP’deki “kurultay krizini” çözmeye yetmedi.

MHP Kurultayı... YİNE HERKES AYRI TELDEN ÇALIYOR!

Paralel Yapı'nın yayın organı olan Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, parti içi muhalefet, “Kurultayın açılışını genel başkanın veya genel başkanın görevlendirdiği merkez yönetim kurulu üyesinin yapacağı” hükmünü içeren parti tüzüğünün 64. maddesine dayanarak, “19 Haziran’daki kurultay sonucunun hukuki olmayacağı” savını savunan genel merkeze, “Büyük kongre, partinin en üst düzeydeyetkili ve sorumlu karar organıdır” hükmünü içeren parti tüzüğünün 62. maddesiyle rest çekti.

BİLMECEYİ KİM ÇÖZECEK?

Memleketin en komik partisi MHP’deki “olağanüstü tüzük kurultayı” her iki tarafın da açıkladığı farklı tarihler nedeniyle deyim yerindeyse “bilmeceye” dönüştü. Yargıtay’ın “onama” kararının ardından önce genel merkez “yargı kararına saygı duyulacağını belirterek, hem tüzük kurultayının hem de seçimli kurultayın 10 Temmuz’da yapılacağını” açıkladı. Ancak parti içi muhalefet, “söz konusu tarihin kendilerini yarıştan çekmeye yönelik genel merkezin bir hamlesi olduğu” düşüncesiyle “kurultay tarihi belirleme yetkisinin çağrı heyetinde olduğunu” açıkladı. Tartışmalar sürerken, çağrı heyetinden “Kurultay 19 Haziran’da yapılacaktır” açıklaması geldi. Ancaku kez de genel merkez “10 Temmuz tarihindeki hiçbir tarihi kurultay tarihi olarak kabul etmeyeceğini, 10 Temmuz dışındaki herhangi bir tarihte kurultayın yapılması halinde bu kurultayın hukuki olarak geçersiz olacağını” açıkladı.

GENEL MERKEZ TÜZÜĞE BEL BAĞLADI

MHP Genelmerkezinin “19 Haziran’daki kurultay hukuki olmayacaktır” savının arkasındaki enönemli dayanağı ise parti tüzüğünün 64. maddesi oluşturuyor. “Büyük kurultayın açılışı” başlıklı söz konusu madde, “Büyük kongre, parti genel başkanı veya teşkilat işlerini yürten genel başkan yartdımcısı yahut genel başkanın görevlendireceği merkez yönetim kurulu üyelerinden biri tarafından usulüne uygun olarak, yoklama yapıldıktan sonra, yeterli çoğunluk sağlanmışsa açılır” hükmünü içeriyor. Buna göre, “19 Haziran’da yapılacak bir kurultaya MHP yönetimi tarafından bir katılım olmayacağından, parti yönetimine göre bu kurultayın sonucu geçerli kabul edilmiyor.”

NELER NELER OLACAK?

mhp-kongresi-arapsacina-dondu-haberolacomGenelmerkezin bu yönlü savunmasına, muhalefet cephesinden de yine tüzükle rest geldi. Parti içi muhalefet ise parti tüzüğünün 62. maddesinde yer alan “Büyük kongre, partinin en üst düzeyde yetkili ve sorumlu karar organıdır.

Parti teşkilâtının bütünbirimleri ile her türlü parti faaliyeti ve parti politikası hakkındason ve kesin karar verme yetkisine sahiptir. Parti Genel Başkanı, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu asıl ve yedek üyelerini gizli oyla seçmek, gerek görülmesi hâlinde partinin tüzük, program ve adını değiştirmek gibi görevleri vardır” hükmünün “genel merkezin gündeme getirdiği 64. maddedeki hükümlerin çok üzerinde olduğunu” savunuyor. Muhalefet, tüzük 62’deki hükümlere göre de “19 Haziran’da yapılacak kurultayda alınan tüzük değişikliği kararının hukuki olacağını” belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.