1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP Kurultayı Bitti, Bahçeli İçin Sonun Başlangıcı Start Aldı!
MHP Kurultayı Bitti, Bahçeli İçin Sonun Başlangıcı Start Aldı!

MHP Kurultayı Bitti, Bahçeli İçin Sonun Başlangıcı Start Aldı!

HABEROLA.COM-Türkiyelilere Türklük pazarlamaya çalışıp oyunu sadece yüzde 10 bandında tutabilen memleketin en komik partisi MHP epeydir kurultay komedisine...

A+A-

HABEROLA.COM-

Türkiyelilere Türklük pazarlamaya çalışıp oyunu sadece yüzde 10 bandında tutabilen memleketin en komik partisi MHP epeydir kurultay komedisine sahne oluyordu. Mevzu uzun, girersek çıkamayız, o yüzden es geçiyoruz. Bilenler biliyor zaten. Neyse... Sonunda bugün bir kurultay yapıldı.

Kısa ismi MHP olan memleketin en komik partisi Milliyetçi Hareket Partisi'nde mahkeme tarafından görevlendirilen Çağrı Heyeti'nin düzenlediği olağanüstü tüzük kurultayı, parti tüzüğünde değişikliğe yönelik verilen önergelerinin tümünün kabul edilmesiyle sona erdi.

GENEL MERKEZ TANIMIYOR AMA

BBC Türkçe'nin haberine göre; Genel Merkez'in tanımadığını ilan ettiği kurultayda 14 değişiklik önergesi verildi.Kabul edilen değişiklik önergeleriyle, parti tüzüğündeki 'olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen' maddenin "seçim yapılabilir" şeklinde değiştirilmesi ve muhaliflerin kurultayına katılanların partiden ihraç edilmesinin önünün tıkanması planlanıyordu.Olağanüstü kurultayda kabul edilen değişiklik önergelerinin hukuki olarak geçerliliğinin olup olmayacağı tartışma konusu.

NELER YAŞANDI?

Kurultay, delegelerin kimlik tespitinin noter huzurunda yapılması nedeniyle planlandığı saatten daha geç başladı.Çağrı Heyeti, noterin verdiği sayıya göre 752 delegenin imzası olduğunu, 50 delegenin de imza atmak için beklediğini açıkladı.Genel Merkez ise 495 delegenin imza verdiğini iddia etti.Katılacak delege sayısı, kurultayın geçerliliği, dolayısıyla parti içindeki yönetim tarışmasının geleceği açısından kilit önemdeydi.Muhalifler kurultayın geçerli sayılabilmesi için MHP'nin toplam delege sayısının yarısından bir fazla yani 594 delegenin katılması gerektiğini savunuyor.Genel Merkez ise toplantının geçerliliğinin olması için üçte iki çoğunluk yani yaklaşık 800 delegenin oy kullanması gerektiğini iddia ediyor.

1 KASIM'DAN SONRADIR TARTIŞMA SÜRÜYOR

MHP'de 1 Kasım'daki genel seçimden bu yana Genel Başkan ve yönetim değişikliği tartışması sürüyor.Parti içindeki muhalifler kurultaya gidilmesini istemiş, Genel Merkez ise karşı çıkmıştı.Genel merkez ile muhalifler arasında olağanüstü kurultay konusunda yaşanan hukuki mücadeleye Yargıtay noktayı koymuş ve muhalifler lehine karar alarak Çağrı Heyeti'nin partiyi kurultaya taşımasına izin vermişti.Genel Merkez kurultayı tanımadığını açıklamıştı.Mahkemenin bu kararla tartışmaya nokta koymasının ardından yeni uzlaşmazlık kurultayın tarihi ve yeri konusunda yaşandı.Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti kurultayı Ankara'daki Büyük Anadolu Oteli'nde yapma kararı aldı.

NASIL OLDU DA OLDU?

mhp-kurultayi-komedisi-kaldigi-yerden-devam-haberolacomMHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği'' sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine geldi.Yargıtay da, yerel mahkemenin kararını onaylayınca olağanüstü kurultayın yapılmasının önünde engel kalmadı.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.