1. HABERLER

  2. GENEL

  3. M16 Uyardı: Türkiyeliler Vizesiz Girerse Avrupa Yanar!
M16 Uyardı: Türkiyeliler Vizesiz Girerse Avrupa Yanar!

M16 Uyardı: Türkiyeliler Vizesiz Girerse Avrupa Yanar!

HABEROLA.COM-Tüm bilgi birikimleri izledikleri filmler ya da magazin haberlerinden ibaret olan ortalama Türkiyeliler için M16 ne demek sorusunun yanıtını anlayacakları...

A+A-

HABEROLA.COM-

Tüm bilgi birikimleri izledikleri filmler ya da magazin haberlerinden ibaret olan ortalama Türkiyeliler için M16 ne demek sorusunun yanıtını anlayacakları dilden anlatalım. James Bond filmlerinde Bond'un çalıştığı istihbarat kurumu var ya. Hah, o. Bizim MİT gibi düşünün. Düşündünüz mü? O zaman düşündüğünüzü unutmadan aşağıdaki haberi okuyun.

Amerikanın adı çıkmasına rağmen dünyanın asıl emperyal ülkesi İngiltere'nin Dış istihbarat Servisi MI6 eski başkanı Richard Dearlove Türkiye'ye Avrupa Birliği vize serbestisinin "benzin ile ateşi yan yana koymak" anlamına geleceğini söyledi.

BU UYARI NEDEN GELDİ?

BBC Türkçe'nin haberine göre; Avrupa Komisyonu, Türkiye üzerinden Avrupa'ya giden mültecilerin geri kabul edilmesi karşılığında Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize muafiyeti getirilmesi konusunu üye ülkelere tavsiye etmişti.Türkiye'nin anlaşma için geri kabul dışında aralarında terörle mücadele yasasının da bulunduğu bazı yasaları gözden geçirmesi gerekiyor.Richard Dearlove bu yorumları, BBC'nin 'World On the Move' adıyla göç sorununa dair düzenlediği konferanstaki konuşmasında yaptı.Türkiye'nin eski NATO büyükelçisi Onur Öymen ise bu yorumları "talihsiz" olarak niteledi.

OLAYLAR ÇIKACAK!

Dearloveayrıca, eğer Avrupa ülkeleri göçmen krizini kontrol edebileceklerini gösteremezlerse isyanlar ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtti.İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi de, Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi verilmesi halinde, "teröristlerin" Avrupa'ya saldırma olasılığının artacağını öne sürdü.Daily Telegraph'ın Brüksel muhabiri Matthew Holehouse'ın imzasını taşıyan haberde, Avrupa Komisyonu'nun konuyla ilgili öngörülerini sıraladığı rapora yer veriliyor.Gazetenin ulaştığıraporda, Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması halinde, "TC vatandaşı olan ya da Türkiye'de yaşayan suçlu ve teröristlerin Schengen bölgesinde serbest dolaşımının artacağı, yabancı teröristler ve organize suçlara karışmış kişilerin Avrupa'ya ulaşmak için Türkiye pasaportu almaya çalışacağının beklendiği" belirtiliyor.İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın eski başkanının vize muafiyeti anlaşmasını "ateşin yanına barut koymak" olarak nitelediği hatırlatılıyor.

ORGANİZE SUÇLARIN ÇÜRÜTTÜĞÜ ÜLKELER!

avrupa-birligi-turkiyeye-vize-kazigi-atacak-mi-haberolacomGazete AB'nin Türkiye dışında Kosova, Ukrayna ve Gürcistan ile de vizesiz seyahat anlaşmaları yaptığını yazıyor ve bu ülkelerden "organize suçların çürüttüğü ülkeler" olarak bahsediyor.Haber şöyle devam ediyor: "Avrupa'ya vize ile giren kişilerin parmak izleri, terörle mücadele birimlerinin de ulaşabileceği tek bir veri tabanında toplanıyor. Anlaşma sağlanırsa, bu ekstra güvenlik önlemi ortadan kalkmış olacak. Bir başka rapor da gösteriyor ki Kosova'dan yaklaşık 300 kişi savaşmak için Suriye ve Irak'a gitti. Bu sayı Kosova nüfusuna kıyaslayınca, Avrupa ortalamasının çok üstünde.Gazetenin konuştuğu bir Avrupa Komisyonu sözcüsü ise "Vize muafiyeti koşullara bağlıdır. Kötüye kullanılması halinde geri çekilebilir" diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.