1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. Kutuplaştıracak Şeylerden Sakınmak
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kutuplaştıracak Şeylerden Sakınmak

A+A-

Biz birbirimizi anladığımız, aramızdaki uçurumu kapattığımız ölçüde bir olur, diri oluruz. Milli tarihimizin dönemlerine baktığımızda bu gerçeği daha yakından görürüz. Dirildiğimiz her dönemde başkalarını da dirilttik. Köreldiğimiz, yabancılaştığımız zamanlar ise iç çekişmelerden ve kavgalardan kurtulamadık. Kardeşler birbirine düştü, dostlar birbirine yabancı oldu. Sonunda ayrılan parçalanan ve yok olan devletler. Bu nedenle birliği sarsacak her mevzudan uzak durmak temel görevlerimiz arasında olması gerekmedir. Siyasetin belirleyici olduğu bir zamanda herkes ağzından çıkanlara dikkat etmekle mükellef. Yanlış anlaşılacak her söz kelime düşman eline verilmiş bir bomba olur. Bunu düşman istediği yöne çeker. Sonra nerede patlatacağını kimse tahmin edemez. Olan yine devlete millete olur.

Milli şuurun perçinlendiği bir dönemle karşı karşıyayız. Bu oluşumu birileri baltalamak isteyecektir. Neden bunlar şimdi durup dururken birbirine sahip çıkıyor, aynı değerler etrafında birleşiyor, vatan deyince akıllarına al bayrak ve bağımsızlık geliyor demek suretiyle bu yan yana gelişi durdurma çabası içine gireceklerdir. Bunun içinde her türlü kalleşliği yapmaktan geri durmayacaklardır. Bunu gördük, gözlemledik. Yani düşman kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Herkesi katletmek için bir an bile durmaz. O zaman yola çıktıysak şimdi dik durmak, kollamak, sahiplenmek, bir olmak, safları sık tutmak zamanı. Bunu hızlı bir şekilde yapmalı ve milli ittifaka sahip çıkmak için daha çok şuurlanmamız gerekmektedir. Şuur arttıkça, sahiplenmede artacak ve işte o zaman bizim önümüzde düşmanın kahpelikleri hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Her alanda bu uyanıklığı sürdürmeliyiz. Din, yönetim, siyaset, adalet, ticaret alanlarında hassas olmalıyız. Bizleri zor durumda bırakacak, ülkemizin gelişimini engelleyecek, insanları sosyal açıdan sarsacak ve kutuplaştıracak tüm hareketlerden şiddetle uzaklaşmalıyız. Bana sorarsanız 15 Temmuz sonrası ikinci merhale insanlar arasında kutuplaştırmaları körüklemek olacaktır. Birileri aziz milletimizin itimadını sarsmak için her yolu deniyor. Halkımızın içinden çıkmış, topluma maal olmuş kişileri kullanıyor. O zaman toplumun adamı olmuş insanların daha uyanık olması elzemdir.

Hassas bir dönem bu dönem. Herkesin söyleyecek bir şeyleri var. Veya insanımızı böyle bir atmosfere çekmeye çalışıyorlar. Bu nedenle insanımızın da fitneciye karşı kör ve sağır olması gerekli. Onlardan gelen her türlü şirreti engellemeli. Bu şekilde elde edilenler ve kardeşlik korunmuş olur. Bir birini yakmak için ateş taşıyan ve çevresini ateşe atmaktan bir an bile durmayan kim varsa itibarsızlaştırılmalıdır. Yoksa namuslu, çalışkan, dürüst insanlar boş yere heder edilmiş olur. Güvenmeli ve suhuletle hareket edilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.