1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kıdem Tazminatı Muammasında Yeni Plan!
Kıdem Tazminatı Muammasında Yeni Plan!

Kıdem Tazminatı Muammasında Yeni Plan!

HABEROLA.COM-Kıdem tazminatı nedir ne değildir aslında detaylı bilmiyoruz. Sadece bir fikrimiz var, kenarından köşesinden biliyoruz. O yüzden kıdem tazminatı...

A+A-

HABEROLA.COM-

Kıdem tazminatı nedir ne değildir aslında detaylı bilmiyoruz. Sadece bir fikrimiz var, kenarından köşesinden biliyoruz. O yüzden kıdem tazminatı olayı bizim için muamma. Pek çok ekonomik kavramın olduğu gibi. Bizim ekonomiden anladığımız ekmeğin suyun fiyatıdır. Bir de bebek bezini biliriz. Çünkü Eren bebek var. İyi ki var.

çalışanları çok yakından ilgilendiren Kıdem tazminatı olayında Avusturya modeli olursa 15 yıl çalışanın kıdem tazminatı 11 ay azalacak. Avusturya’da 5 yıllık sigortası olan tazminat alabilirken, Türkiye’dekli plan ise 15 yıldan önce verilmemesi.

TÜRKİYE MODELİ

Habertürk gazetesinden Ahmet KIVANÇ ve Tahsin AKÇA'nın haberine göre; Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, çalışanm“Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeden edindiği izlenime” göre Avusturya modelinin öne çıktığını, işverenin kıdem tazminatı yükünün yarıdan fazla azalacağını söyleyerek, mutabakat aranacağı belirtilen tazminat konusunu yeniden gündeme getirdi. Birçok örneğin masaya yatırıldığı Türkiye’de ortaya konacak taslağın ise kendine özgükarma model olacağı belirtiliyor. Uygulanacak yeni kıdem tazminatı sisteminin hangi modele daha yakın olacağının işareti kesinti oranı olacak. Bu oran Avusturya modelinde yüzde 1.54’te kalırken, İtalya’da yüzde 7.4, Brezilya’da ise yüzde 8.5’e ulaşıyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 8.3. Tartışmaların sonunda Türk modeli ortaya çıkacak ancak özellikle Avusturya’nın kendi sosyo ekonomik koşullarına göre hazırlanmış modeli Türkiye’de uygulanırsa ciddi kayıp demek.

KIDEM TAZMİNATINDA YENİ DÖNEM

isverenlere-kiralik-isci-mujdesi-haberolacomHalen uygulanan yüzde 8.3’lük oran her yıl için 30 günlük brüt ücrete karşılık geliyor. Avusturya modelinde ise kademeli sistem var. Türkiye’de halen 15 yıl çalışan 15 aylık kıdem tazminatına hak kazanırken, Avusturya modelinde bu süre 4 ay. 25 yıl çalışan ise Türkiye’deki mevcut sisteme göre 25 ay yerine 9 aylık kıdem tazminatıyla yetinmek zorunda kalacak. Ancak muhtemelen İtalya’daki oranlara yakın bir oranda karar kılınacak. Üzerinde çalışılan taslakta, kıdem tazminatında olası tepkileri azaltmak amacıyla mevcut çalışanlara yumuşak geçiş öngörülüyor. Mevcut işçiler, şimdiki işlerinden ayrılıncaya veya bu işte çalışarak emekli oluncaya kadar eski sistemde kalmaya devam edecekler. Ama şimdiki işlerinden ayrılıp yeni bir işe girdiklerinde ise bu tarihten sonraki çalışmaları açısından yeni sisteme tabi olacaklar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.