1. YAZARLAR

  2. Ahmet Belada

  3. İyi Parti (Meral Akşener)
Ahmet Belada

Ahmet Belada

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Parti (Meral Akşener)

A+A-

Kesin tarihini bilmiyorum ama sanırım 1995-96 yılarıydı. 19. Dönem Kahramanmaraş 20. Dönemde Kayseri milletvekilliği yapan Recep Kırış siyasi çalışma çerçevesinde Nevşehir’e gelmişti. Arkadaşlarıyla beraber program yapmak için benim de görev yaptığım ART (Anadolu Radyo Televizyonu) FM’i ziyarete geldiler. Nezaketen kendilerine radyoda konuşma imkânı verdik. Konuşmalarını bitirdikten sonra da çay içip muhabbet ettik. Misafirlerimiz siyasetçi olunca ülke ve dünya meselelerinin ardından konuşma da ister istemez siyasete geldi.

Recep Kırış Bey konuşma esnasında benim BBP’ne (Büyük Birlik Partisi) katılmamı istedi. Beklemediğim bu teklif karşısında şaşırdığımı söylemeliyim. Kısa bir suskunluğun ardından o gün kendilerine şöyle söylediğimi hatırlıyorum. “Sayın Vekilim, söylem ve eylemi bir olan Muhsin Yazıcıoğlu’nu seviyorum. Kaliteli ve düzgün bir insan. Fakat MHP’den ayrılıp partisini kurduğu tarihten bu yana girdiği seçimlerde aldığı oy % 1,5-2’yi bir türlü geçemedi. Bu sonuçlar söylem ve eylemlerinin kötü olduğundan değil. Oturduğu temelden kaynaklanmaktadır. Nasıl derseniz? Siz ne milliyetçiliği ve ne de İslamcılığı temsil ediyorsunuz. Fakat her iki düşünceden belirli ögeler barındırıyorsunuz. Dolayısıyla onların asılları varken sizi niçin tercih etsinler ki. Bugün itibariyle Milliyetçiliği MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), İslamcılığı RP (Refah Partisi) temsil etmektedir.” dedim

Çok partili sisteme geçtiğimiz 1946 yılından bu tarafa ülkemiz siyasi partiler çöplüğüne döndü. Fakat hükümet eden, varlığını sürdüren partilerin sayısı bir elin parmağını geçmemektedir. Parti isimleri değişse de belirli bir ideolojiye dayanan partiler varlığını sürdürmektedir. Diğerleri ise ilk etapta büyük vaatler, değişik söylem ve görkemli nümayişlerle arzı endam ettikten sonra ya bir ya da iki seçimde kendini gösterip bilahare yok olup gitmektedir. Cem Uzan’ın Genç Parti (GP)’si ilk girdiği 2002 genel seçimlerinde yaklaşık % 7,5 oy almasına rağmen varlığını devam ettiremedi ve kaybolup gitti. Üstelik hem partisi hem de kendisi gitti. İdeolojisi olmayan kitle partileri DYP ve ANAP bile tarih oldu. Her ne kadar yaşatmaya çalışılsa da bir türlü istenen neticeyi alamamaktadır. ANA-SOL-D Hükümetinin Demokratik Sol Parti adına Dışişleri bakanlığını yapan İsmail Cem gazeteci, düşünür ve siyasetçi Türkiye’nin tanınmış yüzlerini yanına alıp, büyük iddialarla kurduğu, YTB (Yeni Türkiye Partisi) girdiği ilk seçimde hezimete uğradı…

Sanırım bu izahatımdan sonra lafı nereye getirdiğimi tahmin etmişinizdir. Meşhur 28 Şubat post modern darbesi esnasında REFAH-YOL (Refah Partisi ile Doğru Yol Koalisyonu)hükümetinde DOĞRU-YOL partisi adına İçişleri Bakanlığını yapan Meral Akşener, demokrasi adına hemen tüm Türkiye’nin takdirini kazanmıştı. Dönemin güçlü paşası Çevik Bir, haddini aşarak, ahlaksızca ve insanlık dışı söylemiyle Meral Akşener’e ağza alınmayacak hakaretler etmişti. Evet, o günleri yaşayan biri olarak doğrusu ben de kendilerini takdir edenlerdenim.

Daha sonra Meral Hanım, MHP’ye geçti. Milletvekilliği ve Meclis Başkan Vekilliği yaptı. Bu arada hac ibadetini de yerine getirdi. Tavrı tarzı ve ağırbaşlılığıyla MHP’lilerin olduğu kadar diğer partililerinde takdirini kazanan Meral Akşener’in, son Milletvekilliği seçimlerinde aday gösterilmemesi gene MHP’li seçmenler başta olmak üzere birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Aday yapılmamasıyla ilgili Devlet Bahçeli başta olmak üzere partililer iki farklı yorum yaptılar.

  1. FETÖ’yle irtibatlı olup, uluslararası bir proje olduğu iddiası,
  2. Genel Başkan’a rağmen iş yaptığı,

Doğrusunun ne olduğunu bizler bilmiyoruz ama aday olup kazanamayan, Koray Aydın, Meral Hanım gibi aday olamayan Sinan Oğan ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ da ayrı/aynı Genel Başkanlık yarışına girdiler. Devlet Bahçeli’ye karşı bayrak açtılar. Ciddi bir yarışa girdiler. Bu yarış yani kapışma mahkeme koridorlarına kadar uzadı. Uzun uğraşılar sonunda kongre tarihi belirlendi. MHP yapılmasını önlemeye çalışırken, muhalif ekip tüm engellemelere rağmen ve uzun uğraşılar sonunda gene de kongreyi yaptılar. Bahçeli ve ekibi kongreyi iptal ettirdi...

Daha sonra parti disiplinine uygun hareket etmedikleri ileri sürülerek önce Meral Akşener ve Sinan Oğan partiden atıldı.

Gelinen son nokta da Ümit Özdağ, Sinan Oğan daha sonra da Koray Aydın biraz geri planda kaldılar ama Meral Hanım genel başkanlık mücadelesini alttan alta sürdürdü. Meral Hanım’a göre geride kalmalarına rağmen diğer muhalifler de yanında olduklarını ifade ederek, yeni kurulacak partide yer alacaklarını deklare ettiler.

Nasıl olur? Ne kadar oy alır! Belli olmaz ama şimdiden MHP, CHP, SP ve AK-PARTİ, varlığını kaybeden DOĞRU-YOL ve ANAP’tan eski ve yeni siyasetçiler bu partiye katıldıkları görülmektedir.

Nitekim 22.10.2017 tarihinde partisi CHP’den istifa eden İzmir milletvekili Aytun Çıray’ın Meral Akşener’in partisine katılacağı söylendi. Buna başka milletvekillerinin de katılacağı söylenmektedir.

Bugün (25.10.2017) yaptığı bir basın toplantısıyla “İyi Parti” adında partisinin kuruluşunu ilan etti.

Yukarda yaptığım açıklama bağlamında, yamalı bohça görünümünde olan, re-aksiyoner görünümündeki bu partinin nasıl bir seyir takip edeceğini, ne kadar oy alacağını, daha kimlerin bu partiye katılacağını önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Göreceğiz görmesine ama “PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİDİR…”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.