1. HABERLER

  2. GENEL

  3. İtalya Hristiyan Faşizmine Dur Dedi!
İtalya Hristiyan Faşizmine Dur Dedi!

İtalya Hristiyan Faşizmine Dur Dedi!

HABEROLA.COM-Dünyada devran tekrar başa döndü ve savaşlar din savaşları eksenine oturdu. Bi aralar böyleydi, sonra ulus devlet olayı çıktı ve ulus savaşları...

A+A-

HABEROLA.COM-

Dünyada devran tekrar başa döndü ve savaşlar din savaşları eksenine oturdu. Bi aralar böyleydi, sonra ulus devlet olayı çıktı ve ulus savaşları başladı. Bugün hikaye yenilendi, eskiye döndü ve hem farklı dinler arasında hem de aynı dinden farklı mezhepler arasında savaşlar alev aldı. Sıcak savaşın yanında soğuk savaş da sürüyor. Bu İslam karşıtlığı ya da Hristiyan karşıtlığı gibi şekillerde cereyan ediyor. Misal İtalya.

Faşist hareketlere hiç de yabancı olmayan Avrupa'nın utanç ülkelerinden İtalya’da Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yer alan Pontoglio kasabasının girişine asılan “İslam karşıtı” tabelanın kaldırılması talimatı verdi.

Hristiyan Faşizminin En Lokal Örneği

BBC Türkçe'nin haberine göre; Yaklaşık 7 bin nüfuslu Pontoglio’da, merkez sağ partilerin çoğunlukta olduğu Belediye Meclisi’nin kararıyla geçen Aralık ayında asılan tabelalarla kasabaya girenlere “Burası Batı kültürüne ve derin Hristiyan geleneklere sahip bir kasabadır” uyarısı yapılıyordu. Tabelada ayrıca, “Yerel kültür ve geleneklere saygı göstermeyenlerin buradan gitmeleri rica olunur” deniliyordu.Tabela doğrudan Müslümanlara yönelik bir ifade içermese de “İslam karşıtı” olarak yorumlanmış ve birçok kesimden tepki çekmişti. Pontoglio kasabasının bağlı olduğu Brescia ili valisi Valerio Valenti ve Pontoglio bölgesi papazı Don Angelo Mosca da bu “ayrımcı” ve “yabancı düşmanı” tabelayı eleştirmişti. Bazı Pontigliolular da rahatsız oldukları tabelanın kaldırılması için imza kampanyası başlatmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI APTALA YATMIŞTI

Pontoglio Belediye Başkanı Alessandro Seghezzi ise eleştirilere rağmen tabelayı kaldırmamakta direnmiş ve "Ayrımcı değiliz, yalnızca kültürümüze saygı gösterilmesini istiyoruz” demişti.Ancak uyarılara kulak asmayan Pontoglio Belediyesi’ne bu kez Ulaştırma Bakanlığı’ndan “teknik bir talimat” geldi. Bakanlık, otoyol kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle 2 hafta içinde tabelanın kaldırılması emri verdi.

BATI KÜLTÜRÜ MÜ?

terorle-mucadele-italyada-para-kazandiracak-haberolacomBakanlık talimatı basında ve sosyal medyada kimileri tarafından eleştirilirken, bir internet sitesi ise “Yasalara uymak da Belediye Başkanı’nın bu kadar övdüğü Batı kültürünün temel değerlerinden biridir” diye yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.