1. HABERLER

  2. GENEL

  3. İşverenlere Kiralık İşçi Müjdesi!
İşverenlere Kiralık İşçi Müjdesi!

İşverenlere Kiralık İşçi Müjdesi!

HABEROLA.COM-Haber şu: Esnek çalışma modeli yürürlüğe girdi ve bu modelde kiralık işçi dönemi de resmen yürürlükte. Ama bunda bir hata var. İşçiler...

A+A-

Haber şu: Esnek çalışma modeli yürürlüğe girdi ve bu modelde kiralık işçi dönemi de resmen yürürlükte. Ama bunda bir hata var. İşçiler zaten kiralık insanlar. Emeklerini çalıştıkları süresince işverene kiralıyorlar. Yoksa sittin sene satmıyorlar ya. Dolayısıyla yanlış. Daha mantığı bile bu kadar yanlış bir model nasıl uygulanacak, haberola.com merak ediyor.

Merakla beklenen beklenirken de merakları iyice artıran 'Esnek çalışma' modeli en nihayetinde ve sonunda yürürlüğe girdi. İş yerindeki işçilerin hamilelik, askerlik, yıllık izin ve hastalık hallerinde işveren, ihtiyacına göre işçi kiralayabilecek. Özel istihdam büroları işçi ile işveren arasında aracı olacak. İşçinin ücretini yine kendi işvereni ödeyecek.

KİRALIK İŞÇİ NASIL ÇALIŞACAK?

İşçilerin kiralanmasının veözel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan, iş kanunu ve Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun yayımlandı.Kiralık işçi uygulaması özel istihdam büroları vasıtasıyla hayata geçecek. İş ve işçi arayanlar özel istihdam bürolarına başvurabilecek. Özel istihdam büroları da işveren ve geçici işçi ile sözleşme imzalayacak.

İŞVEREN İŞÇİYE PARA ÖDEMEYECEK!

Kiralık işçiyi çalıştıracak olan çakal işveren özel istihdam bürosuna bir bedel ödeyecek. Özel istihdam bürosu bu bedelden kendi komisyonunu aldıktan sonra işçinin ücretini ödeyecek.Ancak geçici işçiyi çalıştıranlar, iş hukuku bakımından işveren olmayacak. İşveren yükümlülüğü özel istihdam bürolarında olacak ve işçinin kiralık olarak çalıştığı süreyle sınırlı kalacak. Kiralık olarak çalıştırılacak işçi sayısı toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.