1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İsrail ve Türkiye Neden Barıştı?
İsrail ve Türkiye Neden Barıştı?

İsrail ve Türkiye Neden Barıştı?

HABEROLA.COM-Katil devlet İsrail ile birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan devlet Türkiye barıştı. Buradan bu iki devletin küs olduklarını...

A+A-

HABEROLA.COM-

Katil devlet İsrail ile birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan devlet Türkiye barıştı. Buradan bu iki devletin küs olduklarını anlayabiliriz. Küs olmasalar nasıl barışsınlar? Peki ne oldu da küsler barıştı?

Katil olmayan devlet Türkiye ile katil devlet İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için 3 yıldır süren müzakerelerde bugün anlaşma sağlandı.

KİM KİMİ ÖTTÜRDÜ?

BBC Tğrkçe'nin haberine göre; Türkiye müzakerelerde öne sürdüğü üç talebini İsrail'in yerine getirdiğini söylerken, İsrail ise bu anlaşmanın kendi ekonomisine büyük ivme katacağını savunuyor.İki ülke ilişkilerini yakından izleyen uzmanlar ise anlaşma sağlanmasının en önemli etkenlerinden birinin Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları olduğu görüşünde.Diğer önemli faktör ise Orta Doğu'daki durum.2009-2010 yılların arasında Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği görevini yürüten emekli büyükelçi Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Oğuz Çelikkol iki ülke arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor.

MAVİ MARMARA KRİZİ YALAN OLDU

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Çelikkol iki ülke arasında Mavi Marmara olayıyla başlayan ciddi kriz döneminin bu anlaşmayla bittiğini vurguluyor."Mavi Marmara baskınıyla Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler dibe vurmuştu. Uzun bir müzakere döneminden sonra normalleşme süreci başlamış oldu" diyor Çelikkol.Türkiye'nin anlaşmada İsrail'den istediği koşulları aldığını da aktaran Çelikkol, anlaşmanın İsrail'in özür dilemesi, Mavi Marmara olayından etkilenen kişilere tazminat ve Türkiye'nin Gazze'ye yardım yapabilmesi için ayrıcalıklı konum yarattığını söylüyor.Çelikkol'a göre iki ülke arasında bu noktadan sonra siyasi diyalog, istihbarat paylaşımı ve askeri alanda ilerleme sağlanacak.

OLAY EKONOMİK Mİ?

Ancak ilişkilerde en başta ekonomi konusunda yakınlaşma yaşanacak.

CAN ALICI BAŞLIK: ENERJİ

Bunun başında da İsrailin Doğu Akdeniz'de keşfettiği doğal gaz rezervleri nedeniyle enerji sektörü geliyor.Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Enerji ve Güvenlik Araştırmaları Başkanı Hasan Selim Özertem'e göre enerji konusu yeni kurulacak ilişkide önemli diyalog sütunlarından biri.Özertem "Bunun temel nedenlerinden biri İsrailin açık denizlerde çok ciddi rezervlere ulaşmış olması. Bu rezervler Tamar ve Leviathan sahalarında. Bu rezervlerin bir kısmını İsrailkendi iç piyasasında tüketebilir, ama ihracat temelli satışa baktığımızda yeni pazarlara ihtiyaç duyuyor" dedi.Özertem, Ürdün, Filistin, Kıbrıs gibi alternatiflerin dile getirildiğini ancak bunların özellikle nüfus oranı ve tüketim rakamları göz önüne alınınca keşfedilen rezervlerin ekonomik getirisinin pek de avantajlı olmadığını söyledi.Özertem'e göre Mısır'daki siyasi ve iktisadi dengelerin çok kırılgan olması İsrailin Türkiye'ye yönelmesinde önemli etkenlerden biri.Özertem "Mısır'daki yeni bir siyasi ortam ve dinamikler Türkiye gibi önemli bir enerji talebi içinde olan piyasanın varlığının İsrail'in kararlarında etkili olduğu inancındayım" dedi.Üstelik enerji konusu sadece Türkiye'ye ihracatla sınırlı da değil. İsrail mevcut altyapısıyla Türkiye üzerinden Avrupa'ya da doğal gazı gönderebilir ve kendine farklı piyasalar yaratabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.