1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İsrail ve Rusya ile Neler Oluyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı
İsrail ve Rusya ile Neler Oluyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

İsrail ve Rusya ile Neler Oluyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

HABEROLA.COM-Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir sürpriz yaptı ve hem İsrail hem de Rusya ile barış yolunda çok önemli bir adım attı. İyi ki de attı....

A+A-

HABEROLA.COM-

Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir sürpriz yaptı ve hem İsrail hem de Rusya ile barış yolunda çok önemli bir adım attı. İyi ki de attı. Barış her zaman savaştan iyidir. Hele de bu ülkelerle barış, daha iyidir. Siyasi kulisler bu haberlerle çalkalanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk elden mevzuyu anlattı.

NTV'nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ve Rusya ile yaşanan gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Beştepe'deki iftar programında konuşan Erdoğan, "Rusya ile ilişkilerimizi düzeltebileceğimize inanıyorum" derken; bayram öncesi Gazze'ye 14 bin tonluk yardım gemisinin gideceği bilgisini de verdi.

BEŞTEPE'DE ESNAFLARA İFTAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de esnaf ve vatandaşlar ile iftar programında buluştu.
Burada bir konuşma yapan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:"Adını doğru koymak lazım. Cumhurbaşkanlığı makamı 10 Ağustos 2014'ten itibaren beri artık milletin makamıdır, Cumhurbaşkanlığı da doğrudan milletin evidir. Cumhurbaşkanlığı'nın Çankaya Köşkü'nden Beştepe Külliyesi'ne taşınmasının asıl sebebi işte budur.Bunu sıradan yapmadık, bilerek yaptık. Çankaya Köşkü bir kişiye ve onun protokol görevlerine göre tasarlanmış bir mekandı.  Orada milletimizle bir araya gelip toplanma imkanı yoktu. Biz burada ayda birkaç defa muhtarlarımızla esnafımızla işadamımızla, kadınlarımızla, çocuklarımızla milletimizle buluştuğumuz toplantılar gerçekleştiriyoruz.SadEce ramazanda şehit yakınları ve gazilerimizle yaptığımız 10 iftarımız var. Bu sayıya İstanbul'da katıldığımız iftarlar dahil değil. Onu da kattığımızda boş günümüz yok. Hergün milletimizle birlikteyiz.

ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün artık cumhurbaşkanı da makamı da milletle içiçedir, milletle beraberdir, millete aittir. Ama bu fiili bir durumdur. Anayasaya aykırı hiçbir eylemimiz söz konusu değildir. Ama bu durumun anayasada tarif edildiğini de söylemek güçtür.Siyasetin ve siyasetçinin görevi ülkenin önünü tıkamak değil açmaktır. Bu milletin kavgalara dalıp ülkeyi unutan siyasetçileri nasıl tasfiye ettiği unutulmamalıdır. Muhalefetin ülkenin önüne taş koymaktan vazgeçmesi gerekiyor.

BU VATANI ASLA BÖLDÜRTMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu vatanı asla böldürtmeyiz. Öyle bilmem ne Güneydoğu'yu şöyle yapacağız, böyle yapacağız, geçin o işleri. 700 şehit verdik ama 8 bin kadar teröristi de etkisiz hale getirdik.Neymiş o paralel devlet. İninice gireceğiz demiştik, girdik inlerine. Aileleri böldüler. Şimdi bak güvenlik güçlerimiz hepsini tek tek topluyor. Bizim tek devletimiz var o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bu millete ihanet eden bunun hesabını verecek. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet bunların.Bugün Türkiye dünyanın mazlumları için bi umut haline gelmiştir. Suriye konusunda bize destek verselerdi bunların hiçbiri yaşanmazdı. Suriye'de bu katliama ortak olan herkes önünde sonunda bunun hesabını verecektir.

MAVİ MARMARA OLAYI

Mavi Marmara'nın basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından İsrail ile sorunlu bir döneme girmiştik. ABD başta olmak üzere üçüncü tarafların girişimleri oldu. Biz 3 şartın yerine getirilmesini istedik. İsrail bu eyleminden dolayı Türkiye'den resmen özür dilemeli demiştim. 2013'te Obama'nın şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü bana iletti. İkinci şartımız tazminat ödemesiydi.Presipte üzerinden anlaşılan şartta 20 milyon dolar rakamın kesinleştirildi. Ber bir şehidimiz için 2 milyon dolar yatırılacaktır. Üçüncü şartımız Gazze'nin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında ablukanın kaldırılmasıydı.Bu da kabul edildi, su maalesef sıkıntı. Denizden  su arıtalım veya sondaj dedik. Bu noktada bunu da kabul ettiler. Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlarda Gazze'ye Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılacak. Bayram öncesi bir 14 bin tonluk gemiyle gıda giyim eşyası, ayakkabı bu tür şeyleri Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız.

FİLİSTİNLİLERLE BERABER YÜRÜTTÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olarak bu süreci Filistinli kardeşlerimizle istişare ederek yürüttük. Kendileri bu gelişmeleri olumlu buldular biz de ona göre devam ettik. Gazze'deki Filistinliler nedef aldıracak mağduriyetlerini düzeltecek adımları süratla atacağız. Daha önceden söylediğim gemi cuma günü yola çıkacak. Bu gemilerin Aşdod limanına ulaşmasıyla Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar. Anlaşmanın hayata geçmesinde katkısı olan ABD Başkanı Obama başta olmak üzere herkese teşekür ediyorum.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

erdogandan-rusyaya-baris-mektubu-haberolacomCumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya ile de bir uçak krizimiz vardı. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için adımlarımızı attık. Rusya ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum.Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla hem yaşanan hadiseden dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu geride bırakarak ilişkilerimizi düzeltebileceğimize inanıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.