1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'e Yazılan Hollandalılar Vatandaşlıktan Atılacak!
IŞİD'e Yazılan Hollandalılar Vatandaşlıktan Atılacak!

IŞİD'e Yazılan Hollandalılar Vatandaşlıktan Atılacak!

HABEROLA.COM-Haberde cihatçı gruplar diyor ama siz bunu IŞİD olarak anlayın. Hepsi aynı kapıya çıkıyor çünkü. Bu tür grupların insan kaynağı it...

A+A-

HABEROLA.COM-

Haberde cihatçı gruplar diyor ama siz bunu IŞİD olarak anlayın. Hepsi aynı kapıya çıkıyor çünkü. Bu tür grupların insan kaynağı it kopuk takımı. İşte Hollanda kendi vatandaşı olan bu it kopuk takımını artık vatandaşlıktan çıkaracak. Bizce isabetli bir karar. 

Avrupa'nın aslında bu tür işlerle pek de işi olmayan ülkesi Hollanda, IŞİD ve benzeri silahlı gruplara katılmak üzere yurt dışına gidenleri, yargı kararına gerek duymadan anında vatandaşlıktan çıkaracak.

SADECE ÇİFTE VATANDAŞLAR ATILACAK!

BBC Türkçe'nin haberine göre; Uluslararası sözleşmeler, kişinin vatansız bırakılmasını engellediği için bu karar, sadece çifte vatandaşlığa sahip kişiler için geçerli olacak.Hükümet tarafından cihatçılarla mücadele kapsamında hazırlanan yasa önerisi, Hollanda Parlamentosu tarafından onaylandı.IŞİD ve benzerisilahlı gruplara katılmak için yurt dışına çıktığı belirlenen kişiler, anında "istenmeyen yabancı" ilan edilecek.Yasa uyarınca maheme kararına gerek duyulmaksızın bu kişilerin Hollanda vatandaşlığı geri alınacak.Yasanın içeriği parlamento üyelerinin bir bölümünde soru işaretlerine neden olmuştu. Özellikle yargı kararı olmadan kişilerin vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin madde tartışmalara yol açmıştı.

AĞIRLIKLI GRUP FASLILAR!

Vatandaşlıktan çıkarılanların yargıya başvurması da mümkün olmayacak. Bu da, yasaya ilişkin bir başka soru işaretti.Ancak meclis çoğunluğu, düzenlemenin cihat için yurt dışına gidenler konusunda caydırıcı olacağını belirterek yasaya onay verdi.Yeşil Sol Parti ise bu yasanın "terörle mücadele" için gerekli olan uluslararası dayanışmaya ters düştüğü görüşünde.Parti, Hollanda'nın istemediği kişilerin başka bir ülkede kalacağını, böylece başka bir ülkenin yepyeni sorunlarla baş başa bırakılacağını savunuyor.

TEK UYRUĞA SAHİP OLANLAR YIRTTI!

isid-turkiyeden-korkmuyor-haberolacomUluslararası sözleşmer, kişilerin vatansız bırakılmasını yasaklıyor. Bu nedenle Hollanda tarafından çıkarılan yasa, sadece çifte vatandaşlığa sahip kişiler için işletilebilecek. Tek uyruğa sahip kişilerin vatandaşlığı geri alınamayacak.Hollanda'dan yurtdışına giden cihatçıların büyük çoğunluğu göçmenlerden oluşuyor. Bunların büyük bölümü de Fas kökenli. Geri kalanlar arasında, Afganistan, Pakistan, Irak, Arnavutluk, Türkiye ve Kafkas kökenliler bulunuyor.Hollanda İstihbarat Servisi'nin (AIVD) raporuna göre, IŞİD ve El Nusra Cephesi gibi örgütlere katılmak üzere 180 kişi Suriye'ye gitti.Bunlardan 20'si çatışmalarda öldü. 35'i de Hollanda'ya geri döndü.AIVD'ye göre, Hollanda'da sempatizan düzeyinde yüzlerce cihatçı bulunuyor.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.