1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere'nin Çıktığı Yere İskoçya mı Girecek?
İngiltere'nin Çıktığı Yere İskoçya mı Girecek?

İngiltere'nin Çıktığı Yere İskoçya mı Girecek?

HABEROLA.COM-Dünya halklarına yutturulan tarihin en büyük yalanı İskoçya halkının acayip cesur ve gözü kara olduğudur. İskoçlar bildiğiniz tırsak,...

A+A-

HABEROLA.COM-

Dünya halklarına yutturulan tarihin en büyük yalanı İskoçya halkının acayip cesur ve gözü kara olduğudur. İskoçlar bildiğiniz tırsak, pısırık, mıymıy insanlardır oysa. Anımsayın... Vaktiyle İngiltere'den ayrılma olayı gündeme gelmişti de gözlerine uyku girmemişti, biz tek başımıza ne halt ederiz diye tutuşmuşlardı. Şimdi aynı tavrı AB için sergiliyorlar. Rezil insanlar. haberola.com böyle dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, 'İskoçya'nın AB'deki yerini korumak için' Brüksel'le 'derhal görüşmelere başlamak istediklerini' söyledi.

ŞİMDİ DE UTANMADAN AB'YE YALVARACAKLAR!

Sturgeon daha önceki açıklamasında da İskoçyanın bağımsızlığı için yeni bir referandumun 'güçlü bir ihtimal' olduğunu kaydetmişti.Edinburgh'da kabine toplantısının ardından açıklama yapan Sturgeon, hükümetin ikinci bir bağımsızlık oylaması için yasal adımları atma konusunda da resmi uzlaşıya vardığını söyledi.Sturgeon, "İkinci bir bağımsızlık referandumu açıkça masada olması gereken bir seçenek ve gayet masada" dedi.Sturgeon ayrıca, başka atılabilecek adımlar için de uzmanlardan oluşan bir danışma grubu oluşturulduğunu belirtti.

UTANMALARI DA KALMADI!

İskoçyaYönetimi Başbakanı açıklamasında, kabine içi müzakerelerin çoğunun İskoçya'nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin korunması ve ortak pazarda kalması için yapılması gerekenlere odaklandığını ifade edip "Kabine, İskoçyanın AB'deki yerini koruyabilmesi için olası ihtimallerin incelenmesi için AB kurumlarıyla ve diğer AB üyesi devletlerde derhal müzakerelere başlanmasını kararlaştırdı" dedi.
AB referandumunda İskoçya, %32'ye karşı %62 oy oranıyla AB'de kalınmasından yana oy kullanmıştı.Britanya genelinde ise referandum sonucu %52 oranında AB'den ayrılma (Brexit) oldu.

GURURLARINI DA SATIŞA ÇIKARDILAR

Sturgeon ayrıca, hükümetinin İskoçyanın AB'de kalmadan yana oy kullanmasından gurur duyduğunu ve İskoçların büyük çoğunluğunun da referandum sonucundan hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi.İskoç lider, diğer AB üyesi ülke vatandaşlarının hala İskoçya'da ağırlanacağını belirtip AB üyesi devletlerin konsoloslarını 'katkılarına verdikleri değeri görüşmek üzere' resmi konutu Bute House'a davet etti.Nicola Sturgeon, "İskoçyaiş dünyası için çekici ve istikrarlı bir yerdir ve öyle de olmaya devam edecektir" dedi.İngiltere Başbakanı David Cameron referandum sonucunun ardından Ekim ayında görevini bırakmaya hazırlanırken İskoçya Başbakanı Sturgeon ise Londra'ya atıfta bulunup "Westminster siyasi kargaşanın ve liderlik boşluğuna çekilirken, İskoçya'nın istikrarlı ve etkili bir hükümet tarafından yönetildiğini söylemek isteriz" dedi.Sturgeon, "İskoçya'nın çıkarlarının korunmasına odaklandık ama aynı zamanda okullarımız, hastanelerimiz ve ekonomimizin gelişimi için de çalışmaya devam etmekte kararlıyız.Başbakan olarak ben de bu ülkeyi, tüm İskoç halkının çıkarları doğrulduğunda yönetmeye odaklandım, bu benim önceliğim" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.