1. YAZARLAR

  2. Nadir YILDIRIM

  3. Helvadan Tanrıların Modern Kalıpları
Nadir YILDIRIM

Nadir YILDIRIM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Helvadan Tanrıların Modern Kalıpları

A+A-

İslam’ın II. Halifesi Hz. Ömer (r.a), cahiliye döneminden hatırladığımda güldüğü ve ağladığı iki şeyden bahseder. Halife Ömer, kızını diri diri toprağa gömdüğü anlarda yaşadıklarına ağlar, helvadan putlar yapıp, tapındıktan sonra acıktıklarında onu yedikleri zamana da güler.

Bu olaydan ilki, aslında sadece kadınların meta olarak kullanıldığı anlamının ötesinde insan olarak bir varlığın yok edilmesi ve insan varlığına karşı gösterilen vahşice bir davranışı sembolize eder.

Cahiliye dönemi İslam Tarihinde İslam’dan önce insanoğlunun yaşadığı ve inandığı hayat tarzının kavramsal bir ifadesidir, cehl;..bilgisizlikten, az bilmekten çok daha derin bir anlam taşır.

Zihnimize modern zamanlarda sokuşturulan, insanın sosyal evriminde o dönemin insanlarını cahillik, bilgisizlik, düşüncesizlik, kabalık, saygısızlık, kaba kuvvet kullanan mağara insanları gibi düşündüren anlatım biçiminden olsa gerek ki onları hep dünyayı kaba saba algılayan ve fakat bizim gibi insan hakları, demokrasi, hürriyet vb. kavramları anlamaktan uzak yabani varlıklar olarak düşünürüz.

Bugünden farklı olarak (!) o gün insanların diri diri toprağa gömülmesi için onay veren bir toplum ve bu toplumun içinde bu duruma karşı koyan insanlar da vardı.

Binlerce yıl önce bilgiden mahrum yabani (!) insan, kendi türünü, sosyal bir onur ve toplumsal kuralların zorlamasıyla diri diri toprağa gömerken, bugün modern çağın, bilginin her yerde kendisine sunulan bilgin (!) insan, yine aynı kaygılarla kendi türünü toprağa gömmekten, onu yok etmek mücadelesinden vazgeçmedi.

O gün elleriyle yaptığı helvalara tanrı değeri yükleyen ve daha sonra da acıktığında onu yiyen insan, bugün kendi ürettiği ticari, ekonomik, sosyal, siyasi, ideolojik düşüncelere tanrı değeri yükledi hem de cahiliye devrinin insanından daha bilgece ve profesyonel. Tek farkla ki tanrısını yemedi, onunla bütün insanlığı oburca yok etmek için savaşmaya başladı

Öyleyse, cehlin modern halini yaşadığımız çağımızla o bizim antik çağlar olarak düşündüğümüz çağ arasında insan davranışı arasında ne fark var? Sormadan geçemiyor insan.

Tanrı petrol için insanları, kadınları çocukları öldürmekle, tanrı helvaya tapınanlar arasında ne fark var?

O gün bütün metaya ve dünya varlıklarına köle olmayı tercih eden, “Bir olan Allah” inancında özgürlük yerine savaş ve fitneyi körükleyen, uydurduğu binlerce tanrıya tapan, bu tanrılaştırılmış meta için insanlığı yok eden, insanı köleleştiren, sömüren, köle haline getiren, bugünün insanı arasında ne fark var?

Dünün yabani, diri diri insanı toprağa gömen, kadını aşağılayan, insanı hor gören, inandığı helvalar için öldüren, aldatan, yok sayan, hak ve hukukuna riayet etmeyen, çalan, kin ve düşmanlık besleyen, insana köle muamelesi yapan, daha çok zengin olmak adına daha çok güç adına, daha çok benlik ve statü adına, kendi lüksü ve narsist, mazoşist egosu için insanı yok etmeye çalışan insanı ile bugünün insanı arasında ne fark var?

Tek fark var, o gün tapındığı helvalardan tanrılar vardı, acıkınca yediği... Bugün ise daha modern araçlarla yaptığı tanrılar, bu tanrıları dahi kendine köle yapan, kendi kendini, tanrısallaştırdığı, ilahi roller çaldığı, “Helvadan, Tanrı Benliği”!

Dünün insanı birkaç put ve bir tadımlık tanrının peşinden koşarken, insanlık dışı tüm davranışların karşısında bugün sayılamayacak kadar tanrıların peşinde Dünyanın her yerinde milyonlarca insana açlık, susuzluk, yokluk çektirmeye, onları yok etmeye, ihanet planlarıyla onların bağımsızlıkları üzerinde hilekar ve sadist işkenceler uygulamaya devam ediyor. Üstelik bunu yaparken helvasının tadını çıkara çıkara zevkten dört köşe, gururla ve kendini ödüllere boğarak yapıyor. Uydurduğu dinin milyonlarca mesubuyla hain ayinlerine devam ediyor.

Oysa biz biliyoruz ki; Bir olan Allah’a kul olamayan binlerce tanrının kölesi olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum