1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP Ermeni Partisi Olduğunu İlan Etti!
HDP Ermeni Partisi Olduğunu İlan Etti!

HDP Ermeni Partisi Olduğunu İlan Etti!

HABEROLA.COM-Bugün Almanya Türkiye'yi soykırımcılıkla suçlayan bir tasarıyı onayladı. Bu karara Türkiyeli herkesin tepki göstermesi en doğal olanı....

A+A-

HABEROLA.COM-

Bugün Almanya Türkiye'yi soykırımcılıkla suçlayan bir tasarıyı onayladı. Bu karara Türkiyeli herkesin tepki göstermesi en doğal olanı. TBMM Genel Kurul toplantısında da iktidar muhalefet ayrımı yapmaksızın ortak açıklamayla o karar kınandı. Bir parti hariç: Bir önceki seçimde epey bir milleti Türkiye partisi olacağız diye kekleyen PKK'nın siyasi sözcüsü HDP.

HDP'nin bir iddiası da Kürtlerin partisi oldukları yönünde. Ama bugün görüldü ki HDP Kürtlerin değil, Ermenilerin partisi. O ihaneti Hürriyet'ten Selahattin Sönmez görüntüledi. Sönmez'in karesi yukarıda. Dikkatli bakın ve HDP'nin ne ayak olduğunu anlayın.

İHANET NEREDE HDP ORADA!

Hürriyet'in haberine göre; Alman parlamentosunun 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlanmasına tepki olarak AK Parti, CHP ve MHP'den ortak bildiri geldi. Bildiride; "Asılsız Ermeni iddialarını esas alan kararı şiddetle kınıyoruz" denildi. Bildiriyi vekiller ayakta alkışladı. HDP bildiriye imza atmadı.

Alman parlamentosunun 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlanmasına tepki olarak AK Parti, CHP ve MHP'den ortak bildiri geldi.  AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ortak açıklamayı ayrıayrı okudu. Bildiride; "Asılsız Ermeni iddialarını esas alan kararı şiddetle kınıyoruz" denildi. Bildiriyi vekiller ayakta alkışlarken HDP'liler buna katılmadı.

O BİLDİRİNİN TAM METNİ...

Üç partinin imza attığı ortak bildiride şöyle ŞÖYLE denildi: “Almanya Federal Meclisi’nin 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşanan tehcir ile ilgili asılsız Ermeni iddialarını esas alan haksız kararını yüce Türk milletinin temsilcisi olan bizler kabul etmiyor, esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu adaletsiz ve mesnetsiz kararın kabulü, milletimizde derin bir infiale yol açmıştır. Almanya Federal Meclisi’nin 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan tehcirle ilgili taraflı, seçici ve asılsız Ermeni iddialarını esas alan kararı tarihi ve hukuki geçerliliği yoktur.

DOSTLUK KÖPRÜLERİ YIKILACAK

Almanya Federal Meclisi bu kararıyla kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak, tarih yazmak ve soykırım gibi ciddi bir suç hakkında hüküm vermekle, hem insan haklarını hem adaleti hem de tarih ve hukuku hiçe saymıştır. Bu tarihe ve geleceğe karşı hata olan karar, Türkiye- Almanya ilişkilerini mutlaka etkileyecek, aradaki dostluk köprülerine zarar verecektir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti hükümetini gerekli tedbir ve kararları almaya davet ederken, kadim menfaatlerimizi haleldar edecek girişimler karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade ederiz.

TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ

Bizler bugüne kadar bazı ülkelerin parlamentolarında kabul edilen 1915 olayları hakkındaki asılsız soykırım iddialarını meşrulaştırmayı içeren karar, açıklama ve yasalar ile bundan sonra girişilebilecek tasarrufları tarihi gerçeklerin ve uluslararası hukukun ihlali olarak gördüğümüzü, tanımadığımızı ve hiçbir zaman tanımayacağımızı güçlü bir şekilde ifade ediyoruz.”

HDP İMZALAMADI

hdp-ermeni-partisi-oldugunu-ilan-etti-haberolacomHDP bildiriye imza atmadı. HDP Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin Türk kamuoyunda bir beklenti yarattığını söyleyerek, “Maalesef, bu süreç içerisinde bunu gerçekleştiremediğimiz için şu anda, dediğim gibi, dünya parlamentolarından gelecek olan karar süreçlerini deklarasyon metinleriyle kınayıp çözüm arayan bir pozisyonu, bir siyasitavrı Parlamento tartışıyor. Biz bu tavrın çözüm getirmediği ve doğru olmadığı kanaatindeyiz. Alman Parlamentosunun kendi iradesiyle ortaya koyduğu karar süreciyle ilgili de açıklama yapması gereken ya da süreci takip etmesi gereken kurumun Dışişleri ve Hükûmet olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.