1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım

A+A-

Bir millet ayağındaki prangaları kırmadıkça özgür olamaz. Aziz milletimiz tarihin hiçbir döneminde prangayı kabul etmemiştir. Dünyada araştırılsa şu rahatlıkla görülür ki özgürlüğüne en ziyade düşkün millet Türk Milleti’dir. Bizde kutsal olana birileri el uzattığında onu yok etmek için harekete geçtiğinde şunu rahatlıkla diyebilirim ki af yoktur. Bu nedenle bu coğrafyalar 1071’den beri özgürlüğün kanat çırptığı, insanların kuşlar gibi hür olduğu coğrafyalardır.

Bunu millet olarak tarihin bir çok döneminde ispatladık. Vatan hususunda ne kadar hassas olduğumuzu git Çanakkale’de canını feda etmiş gerçek yiğitlerden öğren. Yüz binler Anadolu’nun dört bir yanından aziz vatanı korumak için Çanakkale’ye aktılar. Yiğitler Çanakkale geçilmez diye yedi düvele haykırdılar. Bunu da canlarıyla, kanlarıyla ödediler. Bu nedenle dünyada hiçbir bayrak bizim bayrağımıza benzemez. Hilal ve yıldız bizde semboldür. Hem de bağımsızlığın kanla alındığının ispatıdır.

Vatanı korumadaki hassas ruhu 15 Temmuz gecesinde bir kere daha gördük. Vatan dedim mi? Tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında yiğitler darbeciye geçit vermemek için tankların önüne atıldı. Kurşunlara göğsünü siper etti. Dik durarak darbecilerin tüm eylemlerini karşılıksız bıraktı. Bu hareketiyle bir kere daha vatanına sahip çıkmanın onurunu yaşadı bu aziz millet. Her yaştan insan aziz vatanı korumak için bir anda meydanlara indi. Bu gün meydanların dili olsa da konuşsa o gün yapılan fedakarlıkları. Neler yapıldığını bir bir anlatsa tüm cihana. Aslına bakılırsa bu bir şahlanıştı aziz milletimiz için. Yıllarca kanını emmiş, dünyada itibarını yok etmeye çalışanlara karşı Anadolu insanı bir destan yazıyordu. 15 Temmuz böyle bir destanın adıdır. Fedakarlık ve vatan sevgisinin ne olduğunu tüm dünyaya haykıran, bunun için ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar yapan bir milletin kendine gelişinin yeniden şahlanışının adıdır 15 Temmuz. Tamam her şeyi ele geçirdik diyenlere karşı yapılan taarruzun Türkiye geneline yayıldığı ve baş komutanın emriyle insanımızın meydanlara akın ettiği diriliş vaktidir.

Dünyada hiçbir millet böyle bir ruha sahip değildir. Anadolu insanı kadar vatan uğruna canını vermez. Şunu rahatlıkla diyebilirim ki 15 Temmuz sonrası dünyada bir daha hiçbir güç bu aziz vatanı yok etme cesaretinde bulunamayacak. Neden derseniz? Çünkü: Dedim ya, Çanakkale, Sakarya ve Dumlupınar ruhunu bu aziz milletin kaybetmediğini her kes görmüştür. Çanakkale’nin nasıl geçilmez olduğunu tüm dünya iyi bilir. Bu nedenle Ülkemizin düşmanları bir daha buna cesaret edemeyeceklerdir. Bize düşen şimdi 15 Temmuz ruhunu diri tutmak ve nasıl Çanakkale bir destansa onu da nesillerimize bir destan olarak anlatmak.

15 Temmuz bu aziz milletin yeniden var olduğunu, kutsal değerlerine her zaman ve zeminde sahip çıkacağının büyük bir ispatıdır. Kimse bu aziz milleti vatanıyla, hürriyetiyle, mukaddesatıyla, namusuyla sınamaya kalkışmasın. Onun kutsalına dokunacak bir eylem içine girmesin. Şayet girerse bu aziz millet vatan savunmasında göğsünü kurşunlara siper etmek için bir an bile tereddüt etmez. Canı pahasına ona sahip çıkar.

Millet olarak bundan sonra daha çok birbirimize kenetlenmeliyiz. Aziz vatanın bir karış toprağını bile düşmana çiğnememek için gözümüzü dört açmalıyız. Onun korunması için nöbetimizi aksatmadan gözlerimizi dört açarak yerine getirmeliyiz.

Bizlere emanet edilen bu aziz vatanı korumak boynumuzun borcu olmalıdır. Vakit aldığımız bu kutsal emaneti şanla şerefle taşıma yarışında vaktidir. Bunu milletimizin her ferdine aşılamalı ve onların da vatan uğruna fedakarlıktan çekinmemesini sağlamalıyız.

Hainler dün vardı, bu gün var yarın da olacak. Bu nedenle ey aziz Türk evladı vatan senden nöbet bekler. Bu asırda onu daha ileri götürmek için gayret ve emek ister. Şimdi Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğe koyma zamanı. Dünya bu milletin dirilişine bir kere daha şahit olmalı.

15 Temmuzun yıl dönümünde aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bu millet var oldukça, Anadolu düşman çizmesine ezdirilmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.