1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GSS Prim Borçları Silindi!
GSS Prim Borçları Silindi!

GSS Prim Borçları Silindi!

HABEROLA.COM-Genel Sağlık Sigortası prim borçları siliniyormuş. haber öyle. Pek anlamadığımız mevzular bunlar. Bu borçlar neden olmuş? Olmuşsa neden...

A+A-

HABEROLA.COM-

Genel Sağlık Sigortası prim borçları siliniyormuş. haber öyle. Pek anlamadığımız mevzular bunlar. Bu borçlar neden olmuş? Olmuşsa neden siliniyor? Silinecekse neden borçlandırılmış? Tüm bunlar bizim için muamma. O yüzden fazla ahkam kesemeyeceğiz. Sizi direkt habere yönlendireceğiz. Okuyun anlayın. Biz üşendiğimiz için okumayacağız ve dolayısıyla o sorular bizim için hep bir soru olarak kalacak. haberola.com böyle dedi.

2010 değil, 2011 değil ama 2012 yılından itibaren gelir testi yaptırmayıp Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeyen gençler hem prim borcuyla karşı karşıya kalmış hem de sağlık hizmetinden yararlanamamıştı. Yayımlanan genelgeyle 25 yaşın altındakilerin prim borçları silinecek 1 veya 2 ayın ardından sağlık hizmeti almaya başlayacaklar.

GSS PRİM BORÇLARI SİLİNİYOR

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın aktardığına göre; 3.5 milyon gencin merakla beklediği genelge yayınlandı, 25 yaşın altındakilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS), prim borçlarının affı ile ilgili detaylar da netleşti.

Noyan Doğan konuyla ilgili yazısında şunları kaydetti: Konunun detayına geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapayım. 18 yaşından küçükler,anne-babası sigortalı olsun olmasın otomatik GSS kapsamında sayılıyor. 20 yaşına kadar lise ve dengi öğretim gören, 25 yaşına kadar da üniversitelerde okuyan gençler de yine anne-babaları üzerinden prim ödemeksizin devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanıyor. Ancak, 18-25 yaş arası okumayan ya da çalışmayan gençlerin, gelir testi yaptırarak, kendilerinin sigorta kapsamına dahil olması gerekiyor. İşte, bu durum GSS’nin uygulanmaya başladığı 2012 yılından bu yana büyük sorunoldu. 18 yaşından büyük olup da okumayan ya da 25 yaşından büyük olup eğitimhayatı devam eden veya da üniversite mezunu olup da iş bulamayan 3.5 milyona yakın genç; 400-500 lira prim borçları ile karşı karşıya kaldı. Borcunu ödeyemeyen sağlık hizmetinden yararlanamadı, kimilerinin borçlarını da anne-babalar üstlenmek zorunda kaldı. Bu durum aylarca kamuoyunda ‘işsiz evlat vergisi’ olarak tartışıldı.

ÖDEYEN YİNE KERİZ YERİNE KOYULACAK!

sp-notumuza-dokunmadi-dolar-sessiz-haberolacomNisan ayında çıkan torba kanun ile sorun çözüldü ve gençlerin prim borçlarına af geldi. Ancak aftan, kimlerin, nasıl yararlanacağının netleşmesi için SGK’nın genelge yayınlanması bekleniyordu. Beklenen genelge yayınlandı.Buna göre; 25 yaşını geçmemek kaydıyla, 25 Nisan 2016 günüde dahil, önceki ödenmemiş tüm GSS prim borçları silinecek. 25 yaşından önce gelir testi yaptırıp, primlerini düzenli ödeyenlere ise herhangi bir iade yapılmayacak, mahsup da edilmeyecek. Primborcunun silinmesi için herhangi bir girişimde bulunulmayacak; SGK, otomatik silecek. Eminim, kafanızda birçok soru vardır. Birkaç örnekle cevaplandırmaya çalışayım.Örneğin; 1995 yılında doğdunuz, 2014 yılında GSS kapsamına girdiniz ve o günden bu yana da prim borçlarınızı ödemiyorsunuz. 25 Nisan 2016 yılına kadar ödemediğiniz tüm borçlarınız affedilecek, ancak bu tarihten sonraki primlerinizi cebinizden ödeyeceksiniz. Eğer halen ödemiyorsunuz, SGK’ya, yaklaşık 42 günlük sağlık prim borcunuz var demektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.