1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fitch Bankacılık Krizi Haberini Verdi!
Fitch Bankacılık Krizi Haberini Verdi!

Fitch Bankacılık Krizi Haberini Verdi!

HABEROLA.COM-Dünya ekonomisinin gidişatını belirleyen sıfırcı hocalardan biri olan Fitch bugün bir uyarı yaptı. Denebilir ki; bayram değil seyran değil,...

A+A-

HABEROLA.COM-

Dünya ekonomisinin gidişatını belirleyen sıfırcı hocalardan biri olan Fitch bugün bir uyarı yaptı. Denebilir ki; bayram değil seyran değil, Fitch bizi neden öptü? İşte asıl soru da bu. Onlardan bir uyarı geldi mi anlayın ki hayra alamet değil.

Sıfırcı hoca olarak da bilinen Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının dış borçlarında büyümenin 2015 ve 2016 ilk çeyrekteyavaşladığını ancak, borcn yarısından fazlasının 12 ay vadeli olması nedeniyle piyasa güvenindeki değişimlere karşı kırılganlığın devam ettiğini bildirdi.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE ALARM ÇANLARI

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Bankaların son yıllarda Türkiye'nin ana dış borçlanıcıları olduğuna işaret eden Fitch, bankacılık sektörünün dış borcunun 170 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.Temel senaryoda Türk bankalarının piyasalara iyi şekilde ulaşımlarını devam ettireceklerini ve borçlarını çevirebileceklerini öngördüklerini ifade eden Fitch, yabancı para cinsinden likidite pozisyonlarının da bankalara kısa vadeli piyasa kapanmaları ile başa çıkma imkanı sağlayacağını vurguladı. Ancak, piyasalara erişimin uzun süreli kesilmesi halinde aşağı yönlü risklerin ciddi şekilde arktacağına dikkat çeken Fitch, "Türkiye ve bankaların dış borçlarını geri ödemelerini gerektiren birsenaryo, TCMB'nin döviz rezervleri, kurlar, yurt içi faizler ve ekoonmik büyüme üzerinde baskı yaratır" ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI ZAYIFLADI

Bankaların dışborçlarının 2015 yılında sadece 4 milyar dolar arttığını ve bunun son yıllarda görülen en yavaş artış olduğunu belirtenFitch, bu durumun kısmen Türkiye'nin daralan cari işlemler açığını ve buna bağlı olarak düşük finansMAn ihtiyacını yansıttığını ifade etti. Ancak Fitch, yavaşlamanın bir kısmının euro ve Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında zayıflamalarından kaynaklı kur etkisinden dolayı gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu da vurguladı.

KESKİN DÜŞÜŞ

fitch-bankacilik-krizi-haberini-verdi-haberolacomBankaların dış borçları içinde kısa vade oranının yüksek olmaya devam ettiğine de dikkat çekenFitch, bununla birlikte bankaların toPPlam borçları içinde kısa vadenin payının son yıllarda keskin düşüş gösterdiğini de belirtti. 2016 sonunda bu oranın yüzde 40 olduğunu ifade edenFitch, bunun kısmen bankaların daha az zorunlu karşılık tutmak üzere 364 gün yerine 367 gün borçlanarak kredileri kısa vade yerine uzun vadeye atmalarından kaynaklandığını da öne sürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.