1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Faşist Almanya Nazileri Hala Besliyor!
Faşist Almanya Nazileri Hala Besliyor!

Faşist Almanya Nazileri Hala Besliyor!

HABEROLA.COM-Tarihi bir komediye imza atıp kendi faşistliklerine bakmadan bizi soykırımcı ilan eden Almanya faşistliğin zirvesinin ismi olan Nazileri hala...

A+A-

HABEROLA.COM-

Tarihi bir komediye imza atıp kendi faşistliklerine bakmadan bizi soykırımcı ilan eden Almanya faşistliğin zirvesinin ismi olan Nazileri hala besliyor. Şaka değil bu, aynıyla gerçek.

Faşist Almanya'nın bu rezilliğini ortaya çıkaran Belçikalı bir bakan. O bakan 2500 eski Belçikalı Nazi’nin Alman hükümetinden emekli maaşı aldığını açıkladı. Nazi yönetimi mağdurları maaşların durdurulması için hükümete başvurdu.

ALMANYA O HAYVANLARA HALA MAAŞ VERİYOR!

BBC Türkçe'nin haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Daniel Bacquelaine'un Sözcüsü Geraldine Lamoureux BBC'ye yaptığı açıklamada mağdurların “öfkelerini paylaştığını” söyledi. Ancak sözcü ödemeleri Almanya yaptığı için “maaş alanların resmi sayısına sahip olmadıklarını” ekledi.Savaştan sonra 57 bin Belçikalı Nazi sempatizanı 1945’te hüküm giymişti.Savaş sırasında Belçikalılar Alman SS birliklerine katılmıştı, Belçikalı Nazi sempatizanları da Yahudilerin ve direnişçilerin kamplara yollanmasına yardım etmişlerdi.

BAŞVURUYU O GRUP YAPTI

Maaşlarla ilgili talep, Belçika’da Nazi kamplarından kurtulanlar ve ülkenin uğradığı Nazi işgalinin hatırlanması isteyenlerin kurduğu Anı Grubu tarafından yapıldı.Grubun başkanı Pieter Paul Baeten, “Bu üzücü bir durum. Belçika maaş sahiplerinin bilgisine ulaşamıyor ya da ulaşmak istemiyor. Ama bugünün Avrupası’nda Belçika ve Almanya’nın bu bilgiyi nasıl paylaşamadığını anlamıyorum” dedi.Maaş sahiplerinin hepsinin Belçika’da yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor.

NELER NELER OLMUŞTU?

Sözcü Lamoureux bakanın “çözümbulmak için diğer bakanlarla görüşeceğini” söyledi.Savaştan sonra Belçikalı Nazi sempatizanlarına liderlik eden Leon Degrelle, faşist İspanya’ya kaçarak Franco rejime sığınmıştı ve 1994’te ölmüştü.Belçika tarafından vatan haini ilan edilip ölüme mahkum edilen Degrelle, diktatör Franco’nun ölümünden sonra bile İspanya’da rahatça yaşamına devam etmişti.Belçikalı tarihçilerin 2007’de tamamladığı detaylı araştırmaya göre, Belçikalı sempatizanlar Nazi yetkilileriyle işbirliği yaparak 1940'taki Alman işgali sırasında Yahudilere işkence ettiler.Tarihçiler ayrıca Yahudi düşmanlığının dönemin Belçikası'nda oldukça yaygın olduğunu söylediler.

ALMANYA SIR VERMEMİŞTİ

Alman hükümeti 2012’de yaptığı açıklamada, maaş alan Belçikalı Nazi sempatizanlarının sayısının 2500 kişi olup olmadığını söyleyemeyeceğini belirtti.Hükümet, bir kişinin Nazilere yardım edip etmediğini öğrenmek için şahsi belgelerin incelenmesi gerektiğini fakat bu belgelerin eyalet yönetim makamlarında bulunduğunu söyledi.Sempatizanlar hakkında parlamentoda verilen soru önergesine verilen yanıtta 57 Belçikalının maaş (“Bundesversorgungsgesetz”) aldığı belirtildi, fakat kimlikleri açıklanmadı.Alman hükümeti 2012 yılında yaklaşık 210 bin Nazi mağduruna ve ailelerine tazminat ödedi, ancak miktar açıklanmadı.

YAHUDİLERİ TAZMİNATLA SUSTURMUŞTU

Ayrıca savaşmağduru 60 bine yakın Yahudiye iki farklı fondan maaş ödemesi yapıldı. Yahudi Tazminat Konferansı adlı kuruluşun yönettiği fonlardan birinden aylık 300 euro, diğerinden ise 260 euro verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.