1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Faruk Özlü: AB Türkiye’yi Objektif Kriterlerle Değerlendirmiyor
Faruk Özlü: AB Türkiye’yi Objektif Kriterlerle Değerlendirmiyor

Faruk Özlü: AB Türkiye’yi Objektif Kriterlerle Değerlendirmiyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü IPA 2 imza töreninde yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi objektif kriterlerle değerlendirmemesine tepki gösterdi.

A+A-

Ankara Sheraton Otel’de Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA 2) Kapsamında, desteklenmeye hak kazanan projelerin, protokol imza töreni yapıldı.

İmza töreninde yaptığı konuşmada protokol hakkında bilgi veren Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Avrupa Birliği’ne yönelik eleştirilerde de bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİ DE ADIM ATSIN

Rekabetçi Sektörler Programında olduğu gibi, birçok destek programının Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerini geliştirdiğini kaydeden Özlü Türkiye ile Avrupa Birliği arasında dış ticaret hacminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. “İhracatımızın yarıya yakını, Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşmektedir. Türkiye’nin en büyük ihracat partneri Avrupa Birliği’dir.” diyen Özlü AB’yi eleştirdi: “Zaten ekonomik alanda fiili olarak sağladığımız bu birlikteliğin, siyasi olarak da taçlandırılması gerekmektedir. Türkiye’nin yarım asırlık tam üyelik yolculuğunun, hedefine ulaşması için, AB’nin de adım atmasını bekliyoruz. Avrupa Birliği’nin 6. Büyük ekonomisi konumunda olan ülkemizin, Avrupa Birliği’ne güç katacağı açıktır. Ancak Türkiye’nin aldığı mesafe, üzülerek görüyoruz ki, objektif kriterlerle değerlendirilmiyor ve tam üyelik süreci sürekli erteleniyor.”

İşte Faruk Özlü’nün IPA 2’de yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar…

İHRACAT VAZGEÇİLMEZ HEDEFİMİZDİR

Avrupa Birliği ile birlikte yürüttüğümüz projelerin en önemli ortak noktası; işletmelerimizin ve KOBİ’lerimizin rekabet gücünü artırmaktır. Çağımız; küresel ölçekte bir sanayi ve rekabet çağıdır. Rekabet çağında elimizi güçlendirecek en önemli enstrüman ise, teknolojidir. Bu perspektiften baktığımızda; ülkemiz için yüksek katma değerli ihracat, “vazgeçilmez bir hedeftir.”Türkiye, küresel katma değer zincirinden daha fazla pay alan bir ülke olacaktır.

2018 YILINI BİLİMDE SANAYİDE VE TEKNOLOJİDE ATILIM YILI İLAN ETTİK

2018 yılını bilimde, teknolojide ve sanayide atılım yılı ilan ettik.Türkiye olarak, yüksek teknolojiyi, büyümenin ve gelişmenin merkezine koyduk. İhracatçılarımızın potansiyelini geliştirmek, ihracat kalitemizi artırmak için birçok projeyi, eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Bundan sonra bizim için esas olan şey; büyümenin zenginliği ve sürdürülebilir olmasıdır. Sürdürülebilir büyüme için; sanayi sektörünün ve özellikle imalat sanayinin büyümesi şarttır. Bizim bütün çabamız; bugünkü imza töreninde de olduğu gibi, rekabetçi sanayi modelini teknolojik yatırımlarla desteklemektir. Biz Türkiye olarak, bu rekabet ortamında vasata razı olmadık ve olamayız. 2016 yılındaki yavaşlamanın ardından, 2017 yılında hızlı bir toparlanmayı ve büyümeyi gerçekleştirdik.2017 yılındaki bu hızlı toparlanma ve büyüme; Türk ekonomisinin dayanıklılığını ve esnekliğini göstermiştir.

HEDEFİMİZ TEK HANELİ ENFLASYON, TEK HANELİ İŞSİZLİK ÇİFT HANELİ BÜYÜME

2018 yılında, küresel katma değerden aldığımız payı artıracağız. Tek haneli enflasyon, tek haneli işsizlik, çift haneli büyüme hedefine mutlaka ulaşacağız. Bizi bu hedeflere ulaştıracak ve büyümenin kapılarını açacak olan anahtar, üretimdir. Büyümeye odaklı bir sanayileşme hedefinden geri adım atmamız söz konusu değildir. Ülkemizin reform ajandasının ve 2023 hedeflerimizin baş aktörü yine sanayi olacaktır.

TÜRKİYE GÖZ DOLDURMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye, kendi coğrafyasındaki birçok olumsuzluğa rağmen, yıldızı parlayan bir ülkedir. 2018’de ve takip eden yıllarda da, yıldızımız parlamaya devam edecek. Biz bir yandan bu coğrafyada huzuru ve barışı tesis ederken, diğer yandan tüm komşu coğrafyalara ekonomi, sanayi ve bilim politikalarımızla örnek olacağız. Türkiye, sadece ekonomik büyüklüğü ile değil, stratejik büyüklüğü ile de göz doldurmaya, dikkat çekmeye devam edecek. Kendi bölgesinin ve dünyanın istikrar, huzur ve vicdan coğrafyası olan Türkiye; ortaya koyduğu büyük performansla, ekonomi alanında da lokomotif ülke olma özelliğini sürdürecek.

TÜRKİYE-AB MALİ İŞBİRLİĞİ PROGRAMLARI

Türkiye ve Avrupa Birliği mali işbirliği kapsamında, 2007 yılından bu yana yürüttüğümüz, Rekabetçi Sektörler Programının önemli bir yeri vardır. Bu program ile; KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılması ve kalkınmanın sağlanması hedeflenmektedir. Rekabetçi Sektörler Programı’nın 2007-2013 yıllarını kapsayan birinci döneminde, milli geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75’inin altında kalan 43 ilde, teknik adıyla “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı” hayata geçirilmiştir. Bu dönemde, bölge ekonomilerinde önemli role sahip sektörlerde, 43 proje uygulamaya alınmıştır. Bu kapsamda, KOBİ’ler ve girişimciler için lisanslı depo, ortak kullanım tesisleri, laboratuvar, Ar-Ge merkezi projeleri; turizm altyapısı projeleri hayata geçirilmiştir. 2014-2020 yıllarını kapsayan ve uygulaması 2026 yılı sonuna kadar devam edecek ikinci dönemde ise, bölge sınırlaması olmadan, tüm Türkiye’den gelen projelere destek verilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.