1. YAZARLAR

  2. Salih GÖLLÜ

  3. Erken Seçim Kararı, Halkoylaması ve Demokrasi
Salih GÖLLÜ

Salih GÖLLÜ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Erken Seçim Kararı, Halkoylaması ve Demokrasi

A+A-

Politika üretemeyen, kısır döngü ve FETÖ üretimlerini kullanma kolaycılığıyla sık sık karşılaştığımız muhalefet Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı “ERKEN SEÇİM” saçmalığı bazı basın tarafından köpürtülüyor.

Seçime daha bir buçuk yıldan fazla var, ortalıkta seçim tahminleri gırla gidiyor. Sürekli düzmece, şişirilmiş, yaptırana göre kotarılmış düzmece anketler yayınlanıyor.

Bu erken seçim çağrıları karşısında iktidardan cevap bekledim ama gelmedi. Sadece daha önce söyledikleri “Biz seçimleri tarihinde yapılmasından yanayız. Bunu da sürekli dile getiren bir partiyiz.”

27 Ekim tarihinde MKYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal yaptığı basın toplantısında şöyle dedi: 'Bu, çok ucuz bir siyasi hamle. Bizim gündemimizde herhangi bir şekilde bir erken seçim yok. Bizim, milleti de bir seçim külfetine taşımak gibi bir niyetimiz yok. Bunu açık ve net bir şekilde ifade ediyorum, bizim gündemimizde bir erken seçim yok'

Bu cevap elbette Ana Muhalefetin ekmeğine yağ sürdü. Bunu daha sonra görevden alınan Belediye başkanlarının olduğu İstanbul, Ankara, Balıkesir, Düzce vs. illerde yapılması çağrısı yaptılar. Elbette demokrasilerde seçim çağrısı gayet demokratik bir çıkıştır. Yerel seçim için çağrıda bulunmak ayrıca inceleriz ama benim asıl üzerinde duracağım herhangi bir Erken Genel Seçim teklifinin ANTİ DEMOKRATİK sırıtmasının görülmemesidir.

16 Nisan Halkoylaması ile millete sorulan ve kabul edilen değişikliğin geçici 21. maddesi A bendine göre “Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27'nci Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi 3/11/2019 tarihinde birlikte yapılır. Seçimin yapılacağı tarihe kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Meclisin seçim kararı alması halinde, 27'nci Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Benim gördüğüm kadarı ile ya bu maddede bir sıkıntı var! Şöyle ki zaten olağan seçim takviminize göre belirlediğiniz Genel Seçim tarihini birde Halkoylaması ile millet kabul etmiş: 3 Kasım 2019.

Demokratik rejimlerde en büyük yönetimsel karar mekanizması Halkoylaması / Referandum’dur. Peki halka sorduğunuz ve kararını aldığınız bir konuda Millet Meclisi bir değişiklik yapabilir mi? Tek kelime; YAPAMAZ…

O zaman neden millete soruyorsun? Teamül ve ahlaki olarak halkoylaması ile değiştirilmiş veya verilmiş bir hükmün, yine halkoylaması ile değiştirilmesi gerekir. Aksi bir öneri Anti Demokratik bir tutum ve karar olur.

Bunun bir benzerini Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan Halkoylaması sürecinde NTV ekranlarında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlarken, ‘Parlamenter Sisteme döneceklerini. Bunun 2019 vaatlerinden birisi olduğunu’ söylemiş, daha sonra bir seçim gezisinde de ‘İktidara gelmeleri durumunda hemen meclisten bir karar alıp, Parlamenter Sisteme döneceklerini!’ söylemişti.

Sadece Kılıçdaroğlu mu? CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl: "2019'da CHP iktidarıyla parlamenter sisteme geri döneceğiz”

Burada bir tuhaflık yok mu? Anti Demokratik bir tutum görülmüyor mu? Millete sorup, halkoylaması ile aldığınız kararı nasıl milletvekillerinin tercihi ile değiştireceksiniz? Aslına sorduğunuz ve cevabını aldığınız bir kararı nasıl vekiline sorarak değiştireceksiniz anlamakta zorlanıyorum.

Değişiklik yapılan Madde 21’de ise aynı tuhaflık sırıtıyor. Hem millete bir seçim tarihi veriyorsunuz hem de “eğer meclis seçim kararı alırsa!” diyerek, millete sorarken bir yetki gaspının önünü açıyorsunuz.

İstifa eden belediye başkanları için CHP’nin “Bunlar vatandaşların iradesiyle geldi ve ancak o irade ile gitmelidirler” eleştirisi doğrudur. Fakat burada görevden alınma değil, istifa var. Bir parti kararı ve buna uyan Belediye Başkanları üzerinden erken seçim çağrısı yapmak, aslında demokrasi isterken demokratik hassasiyeti siyasi manevraya kurban etmektir. Bırakın ülke sathında bir yerel seçim kararını, istifası alınan belediye başkanlarının illerinde dahi yerel seçim isterken ortaya koyduğunuz tavır önemli. Nasıl bir seçim yapacaksınız? Mesela Belediye Meclislerini de kapsayan bir seçim talebi demokratik olur mu? Üstelik bu kararı nasıl alacaksınız?

Yerel seçimlerin birleştirilmesi, erkene alınması vb. yaklaşımların hepsi sorunludur. Genel seçim ayrı yerel seçim ayrı belediye meclis seçimi ayrı, büyükşehir statüsü olmayan kentlerde il genel meclis seçimleri ayrıdır. Vatandaş bunların her biri için ayrı oy kullanır ve karar verir. Peki, TBMM hangi yetki ile belli süre için bu seçilmişlikleri ortadan kaldırma yetkisini kendinde görebiliyor? Bu yetkiyi kim verdi meclise?

Öyleyse neden bu seçimleri yapıyoruz ki? Meclis bunların hepsini seçsin, vatandaşı uğraştırmasın. Böylece seçim masraflarından hem millet hem de adaylar kurtulmuş olur!

“TBMM’nin erken seçim alma hakkı yok mu?” diye soracaklar olacaktır. Elbette var. Fakat o Genel Seçimleri erkene alma hakkıdır. Burası da gayet ahlaki, demokratik bir haktır. Çünkü, mecliste alınacak Erken Genel Seçim kararında kararı veren milletvekilleri kendi seçilmişlik sürelerinden feragat ederek, bu kararı alır. Yanı aldıkları karar kendi seçilmişliklerini bağlar.

Şimdi soruyorum; 3 Kasım 2019 tarihinde halkoylaması ile alınan bir karar doğrultusunda hem TBMM üyelerini hem de hükümeti kuracak Cumhurbaşkanını birlikte seçme kararını bu millet onayladı. Öyleyse tarihi belli seçim kararını değiştirmeyi, erkene almayı gündeme getirenler acaba yine bunu millete soracak, bu değişiklik için bir halkoylamasına gidecekler mi?

Şöyle de bir akıl yürütebiliriz; 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halkoylamasının bu 21. Maddedi geçici bir maddedir ve yürürlüğe girişi belirtilen tarihtedir. O zaman meclis seçim kararı alma yetkisini hali hazırda ki yetkisi çerçevesinde kullanabilir! DOĞRU.

Ama bu 3 Kasım 2019 tarihinde yine seçim yapma zaruriyetini ortadan kaldırmaz. Yani olası bir erken seçimde seçilecekler 3 Kasım 2019’a kadar seçilirler.

Ha bir halkoylaması daha yapılır, sorarsınız bize ‘3 Kasım 2019 için size önerdiğimiz ve kabul ettiğiniz seçin tarihini şu yıl, şu ay için değiştirmek istiyoruz ne dersiniz?’ Diye biz kararı veririz.

Kısacası hem millete sorup, kararını alıp, sonrada ortada sanki milleti bir cevabı, onayı, kararı yokmuş gibi siyaset yapamazsınız. Sevgili iktidar ve muhalefetimiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum