1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eczacılar Suriyelileri İlaçsız Bırakıp Öldürecek!
Eczacılar Suriyelileri İlaçsız Bırakıp Öldürecek!

Eczacılar Suriyelileri İlaçsız Bırakıp Öldürecek!

HABEROLA.COM-Biz sağlık esnafının paraya bu kadar tapınmalarını sevmiyoruz. Genelde doktorların parayı kıbleleri yapmalarına alışmıştık da eczacıları...

A+A-

HABEROLA.COM-

Biz sağlık esnafının paraya bu kadar tapınmalarını sevmiyoruz. Genelde doktorların parayı kıbleleri yapmalarına alışmıştık da eczacıları böyle bilmezdik. Öyleymiş. Para her şey mi? Adam geliyor sana ilaç istiyor. İlacı kim ister, hasta olan. Buna nasıl bir insan hayır diyebilir? Eczacılar diyecekmiş. haberola.com bir yaşına daha girdi ve şok oldu.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; 29 Nisan 2012 tarihinden itibaren Suriyelilerin ilaç ihtiyaçlarını karşılayan eczaneler, reçete paralarını afad İl Müdürlüğü’nden tedarik ediyor. Artan göç ile birlikte nüfusun 2 buçuk milyonu geçtiği Şanlıurfa’da eczaneler ilaç temininde sıkıntı yaşarken, ilaç paraları da uzun zamandır ödenmediği iddia edildi.

SURİYELİLERİ 6 HAZİRAN'DAN SONRA ÖLDÜRECEKLER

Yaklaşık 210 gündür Suriyelilere verdikleri ilaçların reçetelerinin parasını AFAD İl Müdürlüğü’nden alamayan eczacılar, paralarını alamadığı takdirde 6 Haziran’dan itibaren Suriyelilere ilaç vermeme kararı almıştı.Şanlıurfa Eczacılar Odası’ndan yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi: “Bölge eczacıları olarak 29 Nisan 2012 tarihinden itibaren Suriyeli sığınmacıların ilaç ihtiyaçlarını, insani ve sağlık boyutunu ön planda tutarak karşılıyoruz. Bizler yaşanan bu sürpçte birçok sorun ve sıkıntıya rağmen fedakârca ilaç ihtiyaçlarını şu ana kadar karşıladık. Ancak bugün iki buçuk milyonun üzerine çıkan sayıyla ciddi bir boyuta ulaşan ilaç temini sorunu önümüzdeki süreçte biz eczacıları mağdur edecek bir seviyeye gelmiştir. 15 Ekim 2015 tarihinden itibaren Başbakanlık genelgesiyle Geçici Koruma statüsündeki yabancıların ilaçları SGK medula eczane provizyon sistemi üzerinden karşılanmaya başlanmıştır. Bu uygulama bizim istediğimiz ve desteklediğimiz bir uygulamadır fakat ne yazık ki reçete kontrollerinin örnekleme olmadan yapılması, reçete incelemedeki personel sayısının azlığı ve ödenek gönderilmemesi sebebiyle verdiğimiz reçetelerin parasının 210 gündür (7 ay) alamıyoruz. 06.06.2016 tarihinde eczacılarımıza para ödenmediği takdirde artık Suriyeli sığınmacıların ilaçlarını karşılayamayacağımızı üzülerek bildiririz”

SORUMLU BİZ DEĞİLİZ DEDİLER

eczacilar-suriyelileri-ilacsiz-birakip-oldurecek-haberolacomHatay Eczacılar Odası, 20 Haziran'a kadar somut bir adım atılmadığı takdirde, bu tarihten sonra Suriyelilere ilaç temininde ortaya çıkacak sorunlarda bütün sorumluluğun AFAD'a ait olacağını belirtti.Hatay Eczacılar Odası Başkanı Sedat Aközcan, oda binasında yaptığı açıklamada, 195gündür AFAD'tan ilaç ücretlerinin alınamadığını belirterek, "Eğer AFAD tarafından somut bir adım atılıp 195 günden beri verilen reçetelerin bedelleri ödenmediği takdirde, 20.06.2016 tarihinden itibaren mültecilere ilaç temini hizmetini yerine getiremeyeceğimizi üzülerek bildiriyoruz. Bu tarih itibariyle ortaya çıkacak sorunlarda bütün sorumluluğun AFAD'a ait olacağının altını çizmk isteriz. Büyük bir insanlık dramının ortasındaki yersiz yurtsuz mülteciler ve fedakarca ilaç ihtiyaçlarını şu ana kadar karşılayan biz eczacılar, daha büyük mağduriyetler yaşanmadan yetkilileri göreve davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.