1. YAZARLAR

  2. Mahmut DEĞİRMENCİ

  3. Deniz Baykal Ne Yapmaya Çalışıyor?
Mahmut DEĞİRMENCİ

Mahmut DEĞİRMENCİ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Deniz Baykal Ne Yapmaya Çalışıyor?

A+A-

% 100 Hayır Çıkan Sandıklar Nerede ?

 

Geçtiğimiz hafta CNN ekranlarında Ahmet HAKAN’ın sunduğu “ Tarafsız Bölge “ Programının konuğu CHP Antalya Milletvekili Deniz BAYKAL’dı. Programı başından sonuna kadar dikkatle takip ettim. Dikkatimi çeken kısımlarının ilgili kısımlarını kırptım. Programı zevkle izlediğimi belirtmek isterim. Programda üç husus özellikle dikkatimi çekti.

 

1- Deniz BAYKAL Referandumda sandıktan % 100’ü EVET çıkan 1.000 civarında sandık olduğunu söyledi ve eleştirilerini sıraladı. Konuşmanın bütünlüğü içerisinde, %100 HAYIR çıkan 1 sandığın olduğunu bile ifade etmedi.

 

2- Programın ilerleyen kısmında Ahmet HAKAN, kendisine canlı yayın esnasında AK Parti Grup Başkanvekili Bülent TURAN ve Naci BOSTANCI tarafından iletilen mesajı okudu. BAYKAL’ın dediği gibi 1.000 sandıkta değil 802 sandıkta %100 EVET çıkmış, daha önemlisi %100 HAYIR çıkan 450 Sandıktan nedense hiç bahsetmiyor.

Hiç beklemediği anda gelen bu bilgi notu karşısında“ ııııııı “ ‘lar artıyor ve “muhtemelen” gibi yuvarlak cümleler havada uçuşuyor J

 

3- En dikkatimi çekecen kısmıysa burası. BAYKAL, referandum kampanyası sırasındaki etkilendiği birkaç olayı anlatıyor. Özetle, HDP, Demokrat Parti, Ülkücülerle, Saadet Partisindeki isimlerle uyum içinde çalıştıklarından bahsediyor. Buyurun izleyelim

 

 

Referandum boyunca HAYIR kampanyasını, “ Toplumu Kutuplaştırır “ söylemi üzerinden yürüten CHP, BAYKAL’ın söylediklerinini referans alırsak, CHP, HDP, MHP’nin bir kısmı, Saadet Partisi gibi birbirinden çok farklı düşünen kesimleri de aynı idealler etrafında ortak hareket ettirebiliyormuş. Referandum tecrübesi bize gösterdi ki, seçilmek için % 50 +1 ‘e ihtiyaç var ve bu farklı kesimleri beraber çalışmaya zorluyor. Buda toplumu kutuplaştırmaz aksine birleştirir. Sanırım BAYKAL’ın söyledikleri de bunun zımni kabulü oldu.

Programdan çıkardığım özetle şu oldu. Seçimin meşruiyetine gölge düşürmek için, % 100 EVET çıkan sandıkları söyleyip, % 100 HAYIR çıkan sandıklardan hiç bahsetmemek izleyiciye karşı yapılan bir ayıptır. Umarım bundan sonraki yayınlarda kendisini televizyonların başında izleyenlere karşı, kendisine yakışacak ilkeli siyasetçi sorumluluğu unutmadan yapar.

Bundan sonra ne olmalı?

Bu saatten sonra sandıktan çıkan sonuca kelime oyunları, manipülatif söylemlerle gölge düşürmek yerine, TBMM’de yapılacak yasal düzenlemelerde aktif rol üstlenerek, toplumsal uzlaşıyı artıracak çalışmalarla vatandaşın karşısına çıkmaları gerekir. Yalan, yanlış, eksik bilgilerle seçimin meşruiyetine gölge düşürecek eylem ve söylemler kimseye bir şey kazandırmadığı gibi toplumu kutuplaştırmaktan başka bir şeye yaramaz. Referandumun sonuçlarını doğru okumak ve beraberinde yaşanacak değişime ayak uydurmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.