1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. Değer Verdiğiniz Ölçüde Sevilirsiniz
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Değer Verdiğiniz Ölçüde Sevilirsiniz

A+A-

Bireyler toplumun tuğlalarıdır. Onlara ne kadar çok kişilik yüklerseniz o nispette toplum sağlam olur. Eşyanın sağlamlığı nasıl bir eseri güçlü kılıyorsa insanın eğitilmesi de böyledir. Onu yetiştirin, eğitin, yüksek donanımlı hale getirin göreceksiniz her şey kendiliğinden düzelecek. Bu dünyanın düzeni bu şekilde. Bozan da insan, borazancılık yapanda, tamir edende, kıymet bilen de. Bu nedenle işe insandan başlamalısınız. İnsanı eğitmek ise hiçte kolay değildir. O bir eşya değildir ki eğip bükesiniz, istediğiniz gibi yontup şekil vereseniz. İnsanı eğitmek için sevdirmelisiniz ve ilgisini çekmelisiniz. Sonra ne aşılıyorsanız onun bir parçası olmalı kişi. Bir bakmışsınız insan fanatik olmuş. Gece gündüz onun türküsünü söylüyor.

Toplumda, sizce bazı insanlara olan meftuniyetimiz sevgimiz öylesine mi? Gerçekten herkes seviyor diye mi seviyoruz? Aslında durup dururken kimse kimseyi sevmez. Mutlaka onun bir kaynağı vardır. Bu kaynaktan güç alır insanın sevgisi ve muhabbeti. Birisi sizi ölümüne seviyorsa bu bir anda oluşan bir sevgi değildir. Çok köklüdür. Değerlerle bezenmiştir. Bütün mesele öyleyse hayata değer katabilecek bir katma değer üretmekte. Diğer tabirle gönüllere dokunabilecek icraatlar, ameller işleyebilmekte. Bunu yaparsanız Hazreti Yunus Emre’nin dediği gibi “ Ölenler hayvan imiş, insan ölesi değil” sırrına erersiniz. Bizim geleneğimizde de zaten bu vardır. Hayırlı, insanların istifade edebilecekleri eserler bırakarak, insanın haysiyet ve şerefini ön planda tutarak bir hizmet gerçekleştirme.

Ramazan boyunca TRT1 ekranlarında Kur’an-ı Kerimi güzel okuma yarışmasıyla tam bir ziyafet çektik. Hem de müthiş bir ziyafet. Dinleyeni mest eden, hayran bırakan, Kur’an’ın mesajlarına tüm yüreğimizi açtık. Yeri geldi okuyan, yarışmaya katılan hafızlarımıza biz de katıldık. Yeri geldi ruhumuz başka iklimlere gitti. Netice itibariyle evlerimizde müthiş bir Kur’an sofrası kuruldu. Bu lezzetten hepimiz istifade ettik.

Demek oluyor ki siz bu aziz milletin özüne uygun programlar yaparsanız, kimliğine yaraşır eserler ortaya çıkarırsanız çok sevilirsiniz. İnsanımız bırakın başında taşımayı yüreğini size verir. Size kimsenin göstermediği itibarı ve saygıyı gösterir. Sizi aziz eder. Aslında bütün meselede budur. Yarışmanın finalini taçlandıran yine Anadolu’nun yiğit evladı Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. Ödülleri ise çok manidar. Meşhur Karahisari hatlı enfes bir Kur’an.

İşin özü bu millet Recep Tayyip Erdoğan’ı boş yere sevmiyor. Bu sevginin çok derin izleri var. İçten gelen, kimlikten ve inançtan ortaya çıkmış kökleri mevcut. Düşünsenize bir lider var ve sizin ağladığınıza ağlıyor, güldüğünüze gülüyor, sevincinize ortak oluyor ve hayatta sizden farksız. Ne yaparsınız böyle bir şahsı bağrınıza basarsınız. Onu benimser ve özümsersiniz.

Kim bu aziz milletin yüreğine dokunursa o sevilir.

Kim hayırlı eserler bırakırsa o yücelir.

Kim insana değer verirse o aziz olur.

Kim topraklaşırsa onda güller biter.

Kim severse o nispette sevilir.

İşin özü budur. Bu nedenle herkes kendine baksın. Ne ektiğine dikkat etsin. Temiz, nezih, hayırlı şeşler ekmek duasıyla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.