1. YAZARLAR

  2. Salih GÖLLÜ

  3. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2019
Salih GÖLLÜ

Salih GÖLLÜ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2019

A+A-

Halkoylamasının ardından CHP itirazları duruldu ama CHP içinde çatlak sesler, ihraç tehditleri yükselmeye başladı.

İşte CHP’nin asıl ıskaladığı şey sosyolojiyi kazanmak yerine en küçük bir başarı gördüklerini paylaşamamak, koruyamamak veya kimisinin bunu başarı görmemesi üzerine isyan çıkarmasıdır.

CHP’nin oy oranı ne %25. Peki Referandumda HAYIR cephesi yüzde kaç oy aldı: 48.6

Normal siyasi bir yapıda böyle bir sonuç karşısında yapılması gereken %25 üstü gelen oyların partinizde nasıl kalıcı olacağı yönünde politikalar üretmektir. Bu minvalde Deniz Baykal’ın dile getirdiği Hıdrellez Yöntemi olumlu bir çıkış. En azından işin ehemmiyetini kavramış ve kafa yoran birisi olduğunu düşündürüyor.

2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde bir başarı elde etmeyi bulan muhalefet partilerinin özellikle de CHP’nin kesinlikle kendileri lehine veya paralelinde oy kullanmış bu 48.6’lık kitleyi sabitleyip, üzerine yenilerini kazanması gerekiyor.

Tipik CHP söylemeleri ve siyasi çıkışları ile ürkütmek yerine HAYIR oyu kullanan seçmenin bu yönde ki eğiliminin gerekçelerini çıkarıp, bu gerekçeler üzerinden stratejiler belirlemesi gerekiyor.

Burada Deniz Baykal’ın aksine şimdiden “Aday belirlensin belirlenen aday da CHP Genel Başkanı olsun” gibi parti içi siyaset dengelerine nişan alan açıklamalar yerine seçim kazanmaya dönük stratejiler ortaya konulmalı. Tüm bunlar yapılırken de kesinlikle seçmende CHP manevrası, aldatılmışlık hissi uyandıracak açıklama ve hareketlerden uzak durulmalıdır.

Referandum sonucu size yetmeyecek ve 51.4’lük EVET seçmeninden de en azından 1 puan almanız gerekiyor. Bu durumda Halkoylamasının sonuçlarını sorgulamak yerine ki bu EVET oyu kullanmış milyonlarca seçmeni yaralıyor. İradelerinin yok sayıldığı, CHP tarafından sonuçlara şaibe karıştırılmaya uğraşılması hele ki AB gibi artık milletin gözünden iyice düşmüş yapılardan medet umulması tiksinti uyandırıyor.

EVET oyu kullanan seçmenlerin muhafazakar ve milliyetçi yapısını düşündüğünüzde sizin baktığınız gözle bakmıyor bu insanlar AB’ye başvurmanıza. Hatta farklı saiklerle HAYIR demiş seçmenlerin dahi önemli kısmı AB referanslı itirazlarınıza, şikâyetlerinize soğuk.

HAYIR diyen seçmen ne istemedi?

  • Bu seçmenler mevcut parlamenter sistemi değişmesini istemedi
  • Önerilen / Getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelinin tümüne veya bir kısmına itirazları var
  • AK Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığı kronikleşmiş kesimler
  • Bu değişiklik teklifinde kendisine veya ait olduğu grup / örgüt için bir menfaat görmeyenler. Vb

Hepsi bunlar değil elbette..! Başka milyon gerekçeler bulabilirsiniz fakat ortaya koyacağınız siyaset kesinlikle HAYIR diyen tüm gerekçeleri ilga etmemesi tam tersi kendi şemsiyesinde toplayabilmesi gerekiyor.

Seçimlere iki sene olduğu düşünülürse şimdiden çalışmaya başlanması gerekiyor. HAYIR seçmeni için en büyük argüman ise sistemin geriye dönük çalışması veya Cumhurbaşkanı yetkilerinin sınırlandırılacağı, kazanan adayın önceden bulunacağı tahaüt ile fiili durum oluşturulması seçim tahaüdünün merkezine alınmalıdır.

Mesela, HAYIR cephesinin adayı önceden başkan yardımcılarını belirleyip, hatta kabinesini belirleyip, ilan edebilir. Bu ilk başkandan sonrası içinde bir teamül oluşturacak de fakto meydana getirecektir.

Eğer CHP bunu başarabilirse ve eski konforlu laik, cumhuriyet, Atatürk vb endtrümanları kullanma kolaycılığına kaçmak yerine çalışır ve halka temas ederse neden olmasın?

Bakalım göreceğiz bu yaz tatil beldelerine akan, gölgede buz gibi bira yudumlayan bir CHP yine devam edecek mi yoksa hakkaten iddia ettikleri gibi Türkiye Cumhuriyeti için hayat meselesi gördükleri sistemin değişmemesi için ter dökecekler mi?

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu siyasi aktörler değişmez ise beklemeye gerek yok bu yaz belli olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.