1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bilim İnsanları Çıldırdı: Domuzu İnsana Çevirecekler!
Bilim İnsanları Çıldırdı: Domuzu İnsana Çevirecekler!

Bilim İnsanları Çıldırdı: Domuzu İnsana Çevirecekler!

HABEROLA.COM-Bilim insanları biz normal insanların 40 yıl düşünse hayalini bile kuramayacakları fantazyaları gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor....

A+A-

HABEROLA.COM-

Bilim insanları biz normal insanların 40 yıl düşünse hayalini bile kuramayacakları fantazyaları gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor. Misal aşağıdaki olay: Domuzu insana çevirecekler. Becerebilirlerse tabii. Oysa aslında boşuna uğraşıyorlar. Zaten domuz gibi insanlar var bir sürü.  Bu da bir Türkiyelinin olaya yaklaşımı. Bu topraklarda bilim neden ilerlemiyor diye düşünüyorsanız, bir aşağıdaki habere bakın bir de bu sunuştaki kafa yapısına. haberola.com utandırdı.

Her türlü melanetin merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları geliştirmeyi deniyor.

DOMUZ İNSAN MI ÜRETİLECEK?

BBC Türkçe'nin haberine göre; Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile "chimera" olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmaları başlatıldı.Bu çalışma, dünya çapında karşılanamayan organ nakli ihtiyacı için bir alternatif bulma arayışının parçası olarak yürütülüyor.California Davis Üniversitesi'ndeki ekip, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu söylüyor.

DOMUZ GİBİ İNSANDAN İNSAN GİBİ DOMUZA EVRİM!

Chimera embriyolarının geliştirilmesi iki aşamada oluyor.
  • İlk olarak CRISPR olarak bilinen bir genetik değiştirme yöntemiyle yeni oluşan bir domuz embriyosunun DNA'sı ayrıştırılıyor.
  • Sonra da embriyoda oluşan boşluğa gen manipülasyonu yöntemiyle "iPS" denilen hücreler yerleştiriliyor.
Image copyrightROSSUC DAVİS
Yetişkin bir insandan alınan iPS hücreleri manipüle edilerek kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor.Bu insan kök hücrelerinin domuz embriyosundaki boşluktan faydalanarak embriyonun insan pankreası oluşturması bekleniyor.Oluşacak pankreasın insanla genetik olarak aynı özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor.Bu yöntemle organ bağışına ihtiyacın azalabileceği ya da vücudun nakledilen organı reddetmesi gibi vakaların engellenebileceği ifade ediliyor.Halihazırda yeni bir böbrek ya da karaciğer gibi organların nakli için milyonlarca insanın bağış beklediği tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.